میهمانی خدا فراموشمان نمی شود حتی با کار زیر آفتاب کویر
میهمانی خدا فراموشمان نمی شود حتی با کار زیر آفتاب کویر

استادکار داربستی اظهار کرد: کار ما معمولا در فصول گرم مثل تابستان بیشتر است و ساعت کاری ما از صبح زود تا هر وقتی که رمق داشته باشیم، است؛ وقتی ماه رمضان می رسد، ما شرایط خیلی سختی را تجربه می کنیم.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح تفت؛ برق آفتاب دیدِ چشمانش را نشانه گرفته بود و عطش کم کم برایش آزاردهنده می شد. به آسمان نگاهی کرد. لب های خشک و ترک خورده اش را به هم زد. با دستکش هایش عرق پیشانی اش را پاک کرد و دوباره به کار خود ادامه داد. به سختی سرش را بالا آورد و زیر چشمی به آخرین طبقه ساختمان نگاهی انداخت. هنوز چند ساعتی به اتمام کار امروز باقی مانده بود. اما توان او کاسته شده بود. زیر لب زمزمه ای کرد. صدای اذان به گوش می رسید و خورشید درست وسط آسمان می درخشید...
 
این روزها که حال و هوای شهر رمضانی شده ، برخی افراد هستند که به دلیل شغل خود بایستی بیش از دیگر افراد، با تشنگی و گرسنگی دست و پنجه نرم کنند.
 
کارگری ِ ساختمان یکی از همان مشاغل سختی است که روزه داری در ماه مبارک رمضان را با دشواری هایی همراه می کند. قشر کارگر در ایام عادی سال معمولا ساعات کاری زیادی را به فعالیت بدنی و یدی مشغول است و نسبت به دیگر مشاغل، ساعات کاری ِ مفید بیشتری را در روز دارد. با این شرایط، نوع کارِ کارگران به گونه ای است که مقاومت بدنی بالایی را به ویژه در ایام ماه مبارک رمضان می طلبد. از میان کارگران، کارگران داربستی شرایط سخت تری دارند.
 
کارگران داربستی یکی از گروه های پیمانکار ساختمانی هستند که معمولا در ارتفاع و زیر نور مستقیم آفتاب کار می کنند. کارگران داربستی معمولا کارگران غیر بومی و از قشر آسیب پذیر و ضعیف جامعه هستند. از آنجایی که کار این کارگران در فصول گرم مانند تابستان رونق بیشتری دارد، چاره ای جز کار در شرایط سخت ندارند.
 
«رضا پورنعمتی»، استادکار داربستی درباره ی کارش به خبرنگار صبح تفت می گوید: کار ما معمولا در فصول گرم مثل تابستان بیشتر است و ساعت کاری ما از صبح زود تا هر وقتی که رمق داشته باشیم، است؛ وقتی ماه رمضان می رسد، ما شرایط خیلی سختی را تجربه می کنیم. چون در حالت عادی به دلیل اینکه در ارتفاع کار می کنیم و در معرض مستقیمِ گرما و نور خورشید هستیم، مدام عطش داریم و آب می خوریم. زمانی که روزه دار هستیم، به دلیل ساعات طولانی ِ روز تا قبل افطار، این عطش بیشتر و بیشتر می شود و گاهی باعث سستی و ضعف بدنی ما هم می شود. روزه داری در این روزها فقط با کمک خداوند برای ما امکان پذیر می شود؛این استادکار می گوید: که کار اصلی ما بستن داربست است و برای امرار معاش مجبور به کار در هر شرایط و حتی در ماه رمضان است.

میهمانی خدا فراموشمان نمی شود حتی با کار زیر آفتاب کویر

کار داربست در ارتفاع تعریف می شود و به این شکل است که یک نفر استادکار و چند وردست با هم کار می کنند ، استادکار برای نصب لوله ها ،مثلا در نمای ساختمان، به ارتفاع می رود و کارگرانِ وردست از پایینِ ساختمان لوله ها، قالب ها و بست ها و ... را به بالا پرتاب می کنند و استادکار آنها را در همان ارتفاع تحویل می گیرد. ابزار مورد استفاده ی این کارگران دستکش و آچار است که در ارتفاع نیز باید این آچار را به همراه داشته باشند. یکی از مسائل مهم در این کار حفظ تعادل فرد در ارتفاع است که در صورت روزه دار بودن و غلبه ضعف و بی حالی بر بدن کارگر، تعادل او در ارتفاع از دست می رود و جان او به خطر خواهد افتاد. این نوع کار غیر از ریسک بالا و خطرات بسیاری که دارد، فشار زیادی هم به بدن کارگران می آورد.

میهمانی خدا فراموشمان نمی شود حتی با کار زیر آفتاب کویر

مجید از کارگران داربست، به سنگینی و فشار زیاد این کار اشاره می کند و می گوید: هر کدام از لوله های شش متری که در ارتفاع کار می کنیم، حدود هفده هجده کیلوگرم آهن است و جابجایی آن ها در شرایط عادی هم خیلی سخت است، مخصوصا اینکه حرارت هوا این لوله ها را بسیار داغ می کند و بدون دستکش به هیچ وجه نمی شود به آنها دست زد. حالا در ماه رمضان می توانید خودتان تصور کنید که با تشنگی و گرسنگی و در گرمای آفتاب چه قدر این کار سخت خواهد بود! متاسفانه در کار ما اگر کوتاهی کنی منجر به آسیب بدنی خواهی شد.

با این اوصاف، روزه داری برای کارگران انصافا شرایطی ویژه دارد که درک صحیح آن، توجه کارفرمایان و مسئولین ذیربط را می طلبد. چرا که معیشت یک کارگر بیشتر از هر چیز، به ساعات کاری او و نیز کیفیت کارش وابسته است. وضعیت شغلی نامناسبِ کارگران روزمزد و یا حتی کارگران دائمی در شرایط فعلی گواه این ادعاست. متاسفانه اغلب کارگران با وجود تلاش و زحمت فراوانی که می کشند، امنیت شغلی ندارند.

معمولا هر ساله با فرا رسیدن ایام ماه مبارک رمضان برای مشاغل مختلف شرایطی در نظر گرفته می شود تا روزه داری برای آن ها آسان تر شود، تقلیل ساعات کاری یکی از تمهیداتی است که دولت قبل در ماه مبارک رمضان به کار می گرفت. به نظر می رسد در نظر گرفتن امثال این تمهیدات و بسته های حمایتیِ مشابه، برای حفظ حقوق قشر کارگر و دیگر مشاغل سخت ضروری است. وضع قوانین لازم در این رابطه، به بهبود اوضاع صنفی، بهبود رابطه کارگر و کارفرما و همچنین استفاده بهترِ این قشر زحمتکش از ایام ماه مبارک رمضان، کمک شایانی خواهد کرد.

در نهایت یادمان باشد با وجود همه سختی هایی که در روزه داری ماه مبارک رمضان و در روزهای گرم تابستان وجود دارد، شیرینی انجام تکلیفی که اراده خداوند بر آن قرار گرفته است، در کام یک مسلمان ماندگار و فراموش نشدنی است. همانطور که در یک اصل کلی از پیامبر(ص) نقل شده که ایشان فرموده است: افضل الاعمال احمزها، برترین اعمال، شاق‌ترین و سخت‌ترین آنها است.(بحارالانوار، جلد ۷۰، صفحه191)

پیامبران و اولیای الهی دشوارترین‌ها را در کارهای نیک و عبادات به جان می‌خریدند. برای آنان به رنج افکندن نفس برای رضایت محبوب یک اصل بود. می‌گویند پس از آن که حضرت مریم(س) از دنیا رفت، حضرت عیسی(ع) جنازه او را به خاک سپرد، سپس روح مادرش را دید و گفت: مادر! آیا هیچ آرزویی داری؟ حضرت مریم(س) پاسخ داد: «آری، آرزویم این است که در دنیا بودم و شب‌های طولانی زمستانی را با مناجات و عبادت در درگاه خدا به بامداد می‌رساندم و روزهای گرم تابستان را روزه می‌گرفتم.»

(داستان‌هایی از یاد خدا، ص ۲۹-۲۸)

انتهای پیام/م*

 

یکشنبه, 18 فروردین 1398
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری
168
تهران
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری

نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری و شرکتی با اکیپ مجرب

دستکش کار و داربست بندی
148
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

داربست فلزی شهرک غرب
364
تهران
داربست فلزی شهرک غرب

نصب سریع و آسان و منصف در تمام نقاط ایران نصب انواع داربست پروژه های کوچک و بزرگ و برج ها نصب راه پله در گود و زیر بتونی و کفراژ های بزرگ عضو اتحادیه داربست فلزی با بیش از 15 سال سابقه کاری

داربست فلزی اوج
268
هرمزگان
داربست فلزی اوج

داربست فلزی اوج میناب،جاسک،چابهار تا سیستان و بلوچستان هم می توانیم خدمات دهیم.

پارت فوم آکوستیک
299
تهران
پارت فوم آکوستیک

پارت فوم مجموعه ای است که از 1385تا کنون بر روی عایق های صوتی، حرارتی ، برودتی ، فوم ها و چسب های مصرفی و صنعتی فعالیت داشته است. و از سال 1392 به صورت تخصصی در زمینه ارایه محصولات آکوستیک با کیفیت بالا وقیمت مناسب فعالیت نموده است. افتخار ما این است که بسیاری از محصولات پارت فوم در زمینه آکوستیک برای اولین بار در ایران تولید شده است و توانسته ايم نیاز بازار داخلی را از محصولات خود تامین نماییم. فوم لوله داربستی - ضربه گیر لوله داربست

داربست نما پایدار
3668
تهران
داربست نما پایدار

داربست ارزان با بیمه مسئولیت

داربست فلزی علی
346
آذربایجان غربی
داربست فلزی علی

خدمات اجاره و نصب داربست ماکو

داربست ماکو
972
آذربایجان غربی
داربست ماکو

اجاره و نصب داربست فلزی در ماکو

داربست رضایی
305
گلستان
داربست رضایی

اجاره و نصب داربست در گرگان

داربست فلزی محکم بست
6952
همدان
داربست فلزی محکم بست

نصب فنی ترین داربستها - شماره ثبت 8120 کارشناس اتحادیه داربست فلزی با مدیریت سید رهبر مرادی

داربست فلزی فراز بست
3959
خراسان رضوی
داربست فلزی فراز بست

داربست فلزی فراز بست در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.نصب داربست فلزي در همه ي مناطق شهر مشهد با نازلترين قيمت و در سريعترين زمان ممكن شما مي توانيد در انواع پروژه هاي ساختماني همچون نصب داربست برج ها و ساختمان ها، زيربتن و نصب كفراژ با ما تماس گرفته و از خدمات ما بهره مند شويد.

داربست فلزی میشو سیس
6527
آذربایجان شرقی
داربست فلزی خورشیدی اراک
789
مرکزی
داربست فلزی خورشیدی اراک

داربست خورشیدی،اراک،با بیش از ۳۰ سال سابقه کار ،اولین داربست استان مرکزی

داربست فلزی سرلک
642
تهران
داربست فلزی سرلک

آدرس انبار۱؛ میدان قیام خ مولوی کوچه رضا آزادی بن بست شیرزاد آدرس انبار ۲؛ سه راه آذری خیابان سبحانی گاراژ حاجیان آدرس شرکت .کارگر جنوبی خیابان زربافیان کوچه توکلی پ ۲ با مدیریت سرلک

داربست فلزی سعيد
7717
زنجان
داربست فلزی سعيد

داربست سعيد اولين ارائه دهنده خدمات داربست در استان زنجان

داربست فلزی علیجانی
1862
گیلان
داربست فلزی علیجانی

داربست علیخانی از سال 92 فعالیت خود را در استان گیلان آغاز کرده است و تا به حال پروژه های مختلفی را با موفقیت اجرا کرده اند.

داربست فلزی هادیان
2879
اصفهان
داربست فلزی هادیان

خدمات نصب و اجاره داربست در اصفهان و شاهین شهر

فولاد جهان مهر
1414
تهران
فولاد جهان مهر

شرکت فولاد جهان مهربا هدف تهیه و تأمین مقاطع آهن و فولاد مورد نیاز صنایعنفت،گاز،پتروشیمی،فولاد، نیروگاه‌ها،شرکتها وپروژه های ساختمانی...با اتکا به لطف خداوند و همکاری نیروهای متعهد و پرسنل مجرب، از سال 1350شروع به فعالیت نموده است. این شرکت افتخار همکاری با شرکتها و نهادهای زیر را دارد: 1ـ عضویت در وندور لیست شرکتهای نفت و گاز پارس (POGC)، شرکت ملی نفت ایران(NIOC)، 2ـ همکاری با کلیه شرکتهای نفتی ، ساختمانی و شرکتهای وابسته به وزارت راه و شهرسازی

داربست فلزی محسن
2130
لرستان
داربست فلزی محسن

خدمات نصب و اجاره داربست در خرم آباد توسط اکیپ مجرب

صنعت ساختمان و داربست
1373
تهران
صنعت ساختمان و داربست

خدمات داربست در سراسر کشور داربست های سنتی مجری مونتاژ داربست های شرکت تسکو (زود بست) چهارپایه های داربستی

داربست مهدی
6912
خراسان جنوبی
داربست مهدی

داربست و تجهیز بتن مهدی اجاره و خرید و فروش کلیه لوازم نو و دست دوم

داربست آسمان
3337
زنجان
داربست آسمان

نصب داربست فلزی، کفراژ بندی، داربست جهت اجرای تابلو، کار در ارتفاع (نماشویی، ترمیم نما)، کلیه تعمیرات جزئی و کلی داخل و خارج ساختمان، فنس کشی

 چدن ریزان پیشرو
5839
تهران
چدن ریزان پیشرو

تولید انبوه بست و اتصالات داربست فلزی

داربست فلزی پارسیان
6286
بوشهر
داربست فلزی پارسیان

تجهیزات داربست بند،شرایط پرسنل و دستورالعمل های ایمنی خاص داربست بند می باشد.که با رعایت این اصول علاوه بر برپا نمودن داربست مناسب ایمنی نیز رعایت خواهد شد.

داربست فلزی محمدرضا
884
تهران
داربست فلزی محمدرضا

داربست فلزی محمدرضا(شبانه روزی) داربست فلزی در شهرقدس با بیش از 30 سال سابقه در صنعت داربست ساختمان و کوله باری از تجربه این افتخار را دارد تا در خدمت مردم محترم در استان وشهر تهران باشد و بیشترین مشتریان خود را از طریق جمعی از مشتریان راضی و تبلیغات لفظی آنها تا به امروز به دست آورده است. خدمات این شرکت عبارتند از: - نصب داربست فلزی در ساختمان ها و برج های بلند - اجرا ونصب داربست جهت کارهای صنعتی همانند:سکوهای نفتی,اسکله,سیلو,پالایشگاه و... - اجرا ونصب داربستهای زودبست,کفراژبندی,زیربتن,داربست های نمایشگاه ها همراه باچادر,سوله,حفاظ,پیچ ورولپلاک و... - اجرا ونصب داربست در مترا ژهای بالا در استان وشهر تهران -اجرای داربست فلزی بنرهای تبلیغاتی -اجرای داربست فلزی سالن های خیمه ای -اجرای داربست فلزی طاق نصرت و ایستگاه صلواتی -ارسال اکیپ داربستی به سایر شهرهای کشور به منظور پروژه های بزرگ 09216266372/09175240703 سید جواد رضانژاد09362191788,

داربست فلزی پاکدشت
8147
تهران
داربست فلزی پاکدشت

نصب انواع مختلف داربست ساختمان هیئت. ساختمان.سوله.بنرهای.تبلیغاتی.۴پایه چرخدار و ثابت..زیربتن

منو سریع