7 نکته ای که در خرید و فروش امالک باید به آنها توجه کرد
7 نکته ای که در خرید و فروش امالک باید به آنها توجه کرد

  1. مطمئن شوید فروشنده، مالک ملکی است که آن را به شما میفروشد و یا اینکه از طرف مالک اختیار فروش داشته باشد. بنابراین، اسناد و مدارک را هنگام معامله ملاحظه کنید.
  2.  هنگام ملاحظه سند، چند مطلب را دقت کنید. اول، اینکه ببینید ملک به نام چه کسی است. آیا مشخصات فروشنده با مشخصات مندرج در سند مطابقت دارد یا خیر. دوم، اینکه شماره پلاک با محل انطباق داشته باشد. سوم، اینکه حدود معرفی شده در سند با حدود واقعی آن مغایر نباشد. چهارم، اینکه مساحت ذکر شده در سند همان مساحتی باشد که به شما ارائه شده است.
  3. مطمئن شوید که فروشنده، ملک را به شخص دیگری نفروخته باشد. چون بسیارند کسانی که با انگیزه کلاه برداری ملکی را به چند نفر میفروشند. خوب است بدانید اولین معامله اگر صحیح انجام شده باشد، معتبر است و معاملات بعدی باطل میشوند. بنابراین، اگر به چنین معاملهای برخورد کردید، اصرار بر اینکه معامله قبلی را بر هم بزنید نداشته باشید و بی جهت از این بابت پرونده در دادگستری درست نکنید. بلکه بهتر است پول خود را بگیرید و از خیر این معامله بگذرید تا بیشتر ضرر نکنید. اما نه اینکه فروشنده را به حال خود رها کنید، بلکه میتوانید از او به عنوان فروشنده مال غیرکه مجازات کلاه برداری دارد، شکایت کنید تا مجازات شود؛ شاید این کار را بار دیگر تکرار نکند.
  4. مطمئن شوید که امکان انتقال سند به نام شما وجود دارد، چون گاهی سند از نظر ظاهر اشکالی ندارد، اما ممکن است ملک در رهن و یا به دلایلی در توقیف باشد و یا فروشنده ممنوع المعامله باشد و یا اینکه به دلیل دیگری امکان انتقال سند نباشد و مثلاً تخلفات ساختمانی صورت گرفته باشد.
  5. اگر فروشنده ملک را با داشتن اختیار از طرف مالک به شما می فروشد  مدارک او را ملاحظه کنید، مثلاً وکالتنامه او را مطالعه کنید و ببینید آیا اختیار فروش دارد یا نه. گاهی ممکن است او فقط در امور اداری وکالت داشته باشد و یا تحت شرایطی میتوانسته اقدام به فروش نماید که اکنون آن شرایط فراهم نیست.
  6. می دانیم که کنترل کردن همه این موارد امر دشواری است ، زیرا گاهی انسان هنگام معامله به جهاتی نمیتواند این دقتها را کند. مثلاً با طرف خود رودربایستی دارد و یا شرایطی پیش میآید که بررسی این نکات مشکل میشود. بنابراین، اگر قصد معامله دارید برای نیفتادن در یک مخمصه، حداقل شرایطی را پیشبینی کنید که اگر مشکلی پیش آمد، به سهولت قابل رفع باشد. مثال شرط کنید که اگر ملک مستحق للغیر درآمد و یا فسادی در معامله پدیدار گشت، فروشنده ضامن کلیه خسارات باشد و یا در شرایطی شما حق فسخ معامله را داشته باشید.
  7. شرط فسخ را شفاف و روشن بنویسید. این را هم بدانید که شرط فسخ، غیر از شرط انفساخ است. شرط انفساخ وجاهت شرعی ندارد. معنای چنین شرطی این است که شما شرط کنید که در وضعیت خاصی معامله خود به خود باطل باشد. چنین شرطی باطل است. زیرا بیعی که صحیح انجام شده، خود به خود از بین نمیرود، بلکه با اراده صاحب خیار شرط بعد از آماده شدن زمینه آن فسخ میشود و پیش از اینکه زمینه فسخ فراهم آید، نمیتوان فسخ یک معامله صحیح را اعلام کرد.

 

چهارشنبه, 18 اسفند 1395
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
داربست ارزان فوری
7508
تهران
داربست فلزی شکوری
1328
البرز
داربست فلزی شکوری

انجام کلیه امور داربست در اسرع وقت

داربست فلزی صفائی
710
مرکزی
داربست فلزی صفائی

اجاره و نصب داربست اراک و حومه

داربست فلزی میلاد
850
اصفهان
داربست فلزی میلاد

داربست فلزی میلاد در کاشان

داربست فلزی وطن دوست
5740
خراسان رضوی
داربست فلزی وطن دوست

داربست فلزی وطن دوست عضو رسمی اتحادیه در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.نصب داربست فلزي در همه ي مناطق شهر مشهد در سريعترين زمان ممكن شما مي توانيد در انواع پروژه هاي ساختماني همچون نصب داربست برج ها و ساختمان ها، زيربتن و نصب كفراژ با ما تماس گرفته و از خدمات ما بهره مند شويد.

صنعت ساختمان و داربست
2184
تهران
صنعت ساختمان و داربست

خدمات داربست در سراسر کشور داربست های سنتی مجری مونتاژ داربست های شرکت تسکو (زود بست) چهارپایه های داربستی