عصر جدید فعالیت مهندسان ناظر ساختمان
عصر جدید فعالیت مهندسان ناظر ساختمان

عصر جدید فعالیت مهندسان ناظر ساختمان

فعالان حوزه ساخت‌وساز و نظارت، از شرایط فعالیت خود پس از اصلاحات اخیر وزارت راه و شهرسازی در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و ساختار نظارتی سازمان نظام‌مهندسی می‌گویند. انبوه‌سازان از تمهیدات وزارت راه استقبال کرده‌اند و در مقابل سازندگان جزء معتقدند این اصلاحات دردی از صنعت ساختمان دوا نمی‌کند. مهندسان نیز در این میان نظرات مختلف دارند.

3سال است که وزارت راه و شهرسازی اصلاح نظام ساخت‌وساز کشور را در دستور کار قرار داده و حالا چند ماهی می‌شود که عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی برای اصلاح سازمان نظام‌مهندسی، شمشیر را از رو بسته و بخشنامه‌های لازم‌الاجرا صادر می‌کند.

آخوندی در ادامه اصلاحات خود، می‌خواهد ارجاع نظارت بر ساخت‌وساز را که به‌نوعی توزیع پول و کار است، از نظام‌مهندسی بگیرد و کار را به توافق سازنده و مهندس و نظارت شهرداری بسپارد.

در این فرایند، دیگر قرار نیست مهندسان از طریق سیستم ارجاع برای نظارت بر طرح‌های ساختمانی اعزام شوند و اصل بر توافق مالک و مهندس استوار شده است. از سوی دیگر، واریز 5درصد از هزینه نظارت، یعنی دستمزد مهندس ناظر به‌حساب نظام‌مهندسی نیز منتفی شده که به عقیده وزارت راه و شهرسازی، به‌منزله کوتاه شدن دست نظام‌مهندسی از جیب مهندسان است اما نظام‌مهندسی و حتی برخی از مهندسان به‌کلی با آن مخالف هستند و البته دلایلی نیز دارند.

موافقت سازندگان با اصلاحات آخوندی

گفت‌وگوی خبرنگار ما با طیفی از سازندگان و مهندسان، حاکی از این است که عمده مالکان، از شیوه‌نامه جدید وزارت راه و شهرسازی و حذف سیستم ارجاع مهندس ناظر رضایت کامل دارند و البته آنها به اینکه 5درصد از دستمزد ناظر توسط نظام‌مهندسی برداشته شود یا به جیب مهندس برود، اهمیتی نمی‌دهند. اما در مقابل، مهندسان ناظر به 3دسته تقسیم می‌شوند. یک دسته نظر خاصی ندارند و می‌گویند اصلاحات اخیر درنهایت فرقی به حالشان نمی‌کند.

دسته دیگر عمدتاً مهندسان باتجربه و دارای بازار کار هستند که امیدوارند پس از حذف سیستم ارجاع، به‌واسطه شهرت و آشناهایی که در بازار ساخت‌وساز دارند، پروژه‌های بیشتری را نظارت کنند و درآمد بالاتری به‌دست بیاورند. در مقابل این افراد، دسته سوم مهندسان از حذف سیستم ارجاع ناراضی‌اند و آن را زمینه‌ساز حذف عدالت در کار مهندسی و ورود دلالان به عرضه نظارت عنوان می‌کنند.

در این دسته مهندسانی قرار می‌گیرند که می‌گویند همه مهندسان حق دارند در بازار ساخت‌وساز کشور کار کنند و سیستم ارجاع، می‌تواند عدالت در این بازار را حفظ کند. این افراد معتقدند: حذف سیستم ارجاع به نفع بسازبندازها و انبوه‌سازان است و پای دلالان را نیز به میانه باز می‌کند.

استقبال از انتخاب آزادانه ناظر

فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با اصلاحات اخیر نظام ساخت‌وساز موافق است و می‌گوید: در سال 84با فرایندهایی که وزارت مسکن وقت در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان تعریف کرد، مردم و سازندگان، مجبور شدند برای خرید خدمت مهندسان به سازمان‌های نظام‌مهندسی سرازیر شوند و با واریز هزینه نظارت به‌حساب این سازمان‌ها، از نظارت مهندس موردنظر سازمان بهره‌مند شوند.

پورحاجت می‌افزاید: در این شیوه، سازندگان اختیاری برای انتخاب مهندس ناظر نداشتند بلکه سازمان نظام‌مهندسی ناظر را معرفی می‌کرد و هزینه کار خود را از مبلغ واریزی مردم برای حق نظارت برمی‌داشت؛ اما این مسئله حالا با شیوه‌نامه جدید وزارت راه و شهرسازی منتفی شده و دوباره توافق بین سازنده و مهندس ملاک قرار گرفته است.

او واگذاری آزادانه انتخاب مهندس ناظر را یکی از دستاوردهای اصلاحات اخیر وزارت راه و شهرسازی عنوان می‌کند و معتقد است براساس اصل آزادی اراده، مالک حق دارد بابت پولی که می‌پردازد، مهندس ناظر مطابق نظر خود را انتخاب کند. دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان درباره اینکه آیا حذف سیستم ارجاع به امضافروشی و تبانی مهندس و سازنده منجر می‌شود یا نه، می‌گوید: امضافروشی و تخلفات در ساخت‌وساز قبلاً هم با وجود سیستم ارجاع وجود داشته اما فعلاً به تمرکز بر این مسائل نیازی نیست. ابتدا باید شیوه‌نامه اجرایی شود و بعد براساس دستورالعمل‌هایی که برای آن نوشته خواهد شد نظارت عالیه بر نظام ساخت‌وساز را مشخص و از تخلفات جلوگیری کرد.

پورحاجت همچنین با اشاره به اینکه در شیوه‌نامه جدید هر مهندس متناسب با پایه و رتبه‌ای که دارد می‌تواند کار نظارت انجام دهد، می‌گوید: با حذف سیستم ارجاع قرار نیست یک مهندس هر تعداد پروژه را که دوست دارد تقبل کند؛ ضمن اینکه وزارت راه و شهرسازی، نظارت بر ساخت‌وساز را از وظایف شهرداری‌ها دانسته و این نهاد با ورود به میدان نظارت حتماً با تخلفات برخورد خواهد کرد، چراکه متولی صدور پروانه ساختمانی است و ضمن داشتن قدرت برخورد، در جریان صفر تا 100 فرایند ساخت‌وساز نیز قرار دارد.

حذف سیستم ارجاع به نفع سازندگان

حجت عباسی، یکی از مهندسان دارای پروانه اشتغال به‌کار می‌گوید: به‌نظر می‌رسد هدف اصلی اصلاحات اخیر نظام ساخت‌وساز که در دستور وزیر راه و شهرسازی قرار گرفته، حذف سیستم ارجاع باشد که محقق شدن آن، بیشتر به نفع بسازبندازها و انبوه‌سازان خواهد بود تا مهندسان.

عباسی می‌افزاید: سیستم ارجاع با همه انتقادهایی که می‌تواند به آن وارد باشد، توانسته است نظارت بر پروژه‌های ساختمانی را با توجه به رتبه مهندسان بین آنها تقسیم کند؛ درحالی‌که قبل از راه‌اندازی این سیستم، یعنی در سال‌های قبل از 92، اصل نظارت بر توافق مالک و مهندس استوار بود و در این میان علاوه بر نرخ‌شکنی‌هایی که در رقابت مهندسان برای گرفتن کار اتفاق می‌افتاد، دلالی هم رواج پیدا کرده بود.

به گفته او، در این وضعیت، مهندسانی که سختگیر بودند و قانونی کار می‌کردند عملاً کار کمتری می‌گرفتند و در عوض کسانی که قائل به نظارت جدی نبودند هم به سازنده سخت نمی‌گرفتند و هم برای گرفتن کار بیشتر تخفیف می‌دادند. در این میان، دلالانی هم بودند که مهندس ناظر باب‌طبع سازندگان را معرفی می‌کردند و بخشی از حق‌الزحمه مهندس را برمی‌داشتند.

خداحافظ نظارت عالیه

عباسی نسبت به تضعیف نظارت بر ساخت‌وساز، پس از حذف سیستم ارجاع هشدار می‌دهد و با اشاره به حذف واریزی 5درصدی از حق‌الزحمه مهندسان به‌حساب سازمان نظام‌مهندسی می‌گوید: حذف سیستم ارجاع عملاً ما را به سال‌های قبل از 92که مهندس و مالک توافقی کار می‌کردند، می‌برد که احتمالاً هم کاهش درآمد مهندسان را در پی خواهد داشت و هم افت کیفیت ساخت‌وساز را، چراکه تاکنون حق‌الزحمه مهندسان طبق تعرفه‌های قانونی توسط نظام‌مهندسی دریافت می‌شد و مهندس بدون اینکه بده‌بستانی با سازنده داشته باشد وظیفه خود را انجام می‌داد اما حالا باید در رقابت با دیگر مهندسان، دستمزدهای جذاب‌تری پیشنهاد بدهد تا کار را بگیرد.

این مهندس می‌افزاید: علاوه بر این تاکنون بخشی از 5درصد واریز شده به‌حساب نظام‌مهندسی نیز صرف نظارت عالیه نظام‌مهندسی می‌شد تا یک مهندس دیگر نیز بر کار مهندس ناظر نظارت کند اما حالا این نظارت نیز منتفی خواهد بود.

به عقیده عباسی، در بحث کسر 5درصد از حق‌الزحمه مهندسان به نفع سازمان نظام‌مهندسی که ظاهراً جفا به مهندسان است و وزارت راه و شهرسازی روی آن مانور می‌دهد، باید گفت: اغلب مهندسان، اعتراضی به کسر 5درصد از حق‌الزحمه خود ندارند چراکه در این فرایند، بدون اینکه با سازنده جدل و چانه‌زنی داشته باشند حدود 80درصد حق‌الزحمه نظارت به حسابشان واریز می‌شود و مابقی را نیز تا زمان اتمام کار از سازمان می‌گیرند اما در حالت توافقی یقیناً باید به مبالغی کمتر از این راضی باشند و بحث و عتاب سازنده را نیز تحمل کنند.

کار بسازبندازها راحت‌تر می‌شود

حامد فتاح‌پور، سازنده تهرانی، اصلاحات اخیر در روند کار سازمان نظام‌مهندسی را بیشتر زورآزمایی بین وزیر راه فعلی و نظام‌مهندسی می‌داند و معتقد است این کار بیش از اینکه بخواهد گشایشی در کار ساخت‌وساز کشور ایجاد کند، وسیله قدرت‌نمایی طرفین ماجراست.

فتاح‌پور اظهار می‌کند: با شرایط فعلی نظارت، کم گذاشتن از کار ساخت‌وساز غیرممکن نبود و مهندسانی بودند که با وجود سیستمی بودن ارجاع مهندس،‌ با سازنده تبانی کنند تا او با هزینه کمتری ساختمان را بسازد.

او البته معتقد است: با توافقی شدن انتخاب مهندس ناظر، قطعاً این تبانی‌ها افزایش خواهد یافت و بسازبندازها میدان عمل وسیع‌تری پیدا می‌کنند. این سازنده همچنین پیش‌بینی می‌کند حق‌الزحمه پرداختی از سوی سازنده به مهندس ناظر به‌واسطه رقابتی شدن کار، کاهش چشمگیری پیدا کند چراکه تعداد پروژه‌هایی که در صنعت ساختمان اجرا می‌شود با تعداد مهندسان فعال هیچ تناسبی ندارد و مهندسی بیشتر کار می‌گیرد که بهتر بتواند دل سازندگان را به‌دست بیاورد.

 

منبع : پایگاه خبری اتاق ایران

ﺳﻪشنبه, 11 اردیبهشت 1397
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری
110
تهران
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری

نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری و شرکتی با اکیپ مجرب

دستکش کار و داربست بندی
116
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

دستکش کار و داربست بندی
116
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

دستکش کار و داربست بندی
116
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

داربست فلزی شهرک غرب
342
تهران
داربست فلزی شهرک غرب

نصب سریع و آسان و منصف در تمام نقاط ایران نصب انواع داربست پروژه های کوچک و بزرگ و برج ها نصب راه پله در گود و زیر بتونی و کفراژ های بزرگ عضو اتحادیه داربست فلزی با بیش از 15 سال سابقه کاری

داربست فلزی اوج
254
هرمزگان
داربست فلزی اوج

داربست فلزی اوج میناب،جاسک،چابهار تا سیستان و بلوچستان هم می توانیم خدمات دهیم.

پارت فوم آکوستیک
283
تهران
پارت فوم آکوستیک

پارت فوم مجموعه ای است که از 1385تا کنون بر روی عایق های صوتی، حرارتی ، برودتی ، فوم ها و چسب های مصرفی و صنعتی فعالیت داشته است. و از سال 1392 به صورت تخصصی در زمینه ارایه محصولات آکوستیک با کیفیت بالا وقیمت مناسب فعالیت نموده است. افتخار ما این است که بسیاری از محصولات پارت فوم در زمینه آکوستیک برای اولین بار در ایران تولید شده است و توانسته ايم نیاز بازار داخلی را از محصولات خود تامین نماییم. فوم لوله داربستی - ضربه گیر لوله داربست

داربست نما پایدار
3650
تهران
داربست نما پایدار

داربست ارزان با بیمه مسئولیت

داربست فلزی علی
333
آذربایجان غربی
داربست فلزی علی

خدمات اجاره و نصب داربست ماکو

داربست ماکو
932
آذربایجان غربی
داربست ماکو

اجاره و نصب داربست فلزی در ماکو

داربست سازه کاران
429
تهران
داربست سازه کاران

اجاره داربست خرید داربست فروش داربست نصب داربست

توليد كننده پيچ اتومات داربستی
2717
آذربایجان غربی
توليد كننده پيچ اتومات داربستی

توليد كننده پيچ اتومات داربستي ماد فولاد توليد كننده پيچ اتومات داربستي بالاترين كيفيت در بازار محصول تهيه شده از مفتول هاي استاندارد پيچ با گريد هاي ١٠٠٨ و ١٠١٠ انيل فسفات شركت ايروف محصول كاملا يكدست و رزوه عميق و استاندارد كه عمر محصول را تا دو برابر افزايش ميدهد

داربست رضایی
294
گلستان
داربست رضایی

اجاره و نصب داربست در گرگان

داربست فلزی فراز بست
3935
خراسان رضوی
داربست فلزی فراز بست

داربست فلزی فراز بست در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.نصب داربست فلزي در همه ي مناطق شهر مشهد با نازلترين قيمت و در سريعترين زمان ممكن شما مي توانيد در انواع پروژه هاي ساختماني همچون نصب داربست برج ها و ساختمان ها، زيربتن و نصب كفراژ با ما تماس گرفته و از خدمات ما بهره مند شويد.

داربست فلزی میشو سیس
6497
آذربایجان شرقی
داربست فلزی خورشیدی اراک
776
مرکزی
داربست فلزی خورشیدی اراک

داربست خورشیدی،اراک،با بیش از ۳۰ سال سابقه کار ،اولین داربست استان مرکزی

داربست فلزی سرلک
631
تهران
داربست فلزی سرلک

آدرس انبار۱؛ میدان قیام خ مولوی کوچه رضا آزادی بن بست شیرزاد آدرس انبار ۲؛ سه راه آذری خیابان سبحانی گاراژ حاجیان آدرس شرکت .کارگر جنوبی خیابان زربافیان کوچه توکلی پ ۲ با مدیریت سرلک

داربست فلزی سعيد
7674
زنجان
داربست فلزی سعيد

داربست سعيد اولين ارائه دهنده خدمات داربست در استان زنجان

داربست فلزی علیجانی
1844
گیلان
داربست فلزی علیجانی

داربست علیخانی از سال 92 فعالیت خود را در استان گیلان آغاز کرده است و تا به حال پروژه های مختلفی را با موفقیت اجرا کرده اند.

داربست فلزی هادیان
2856
اصفهان
داربست فلزی هادیان

خدمات نصب و اجاره داربست در اصفهان و شاهین شهر

فولاد جهان مهر
1400
تهران
فولاد جهان مهر

شرکت فولاد جهان مهربا هدف تهیه و تأمین مقاطع آهن و فولاد مورد نیاز صنایعنفت،گاز،پتروشیمی،فولاد، نیروگاه‌ها،شرکتها وپروژه های ساختمانی...با اتکا به لطف خداوند و همکاری نیروهای متعهد و پرسنل مجرب، از سال 1350شروع به فعالیت نموده است. این شرکت افتخار همکاری با شرکتها و نهادهای زیر را دارد: 1ـ عضویت در وندور لیست شرکتهای نفت و گاز پارس (POGC)، شرکت ملی نفت ایران(NIOC)، 2ـ همکاری با کلیه شرکتهای نفتی ، ساختمانی و شرکتهای وابسته به وزارت راه و شهرسازی

داربست فلزی محسن
2110
لرستان
داربست فلزی محسن

خدمات نصب و اجاره داربست در خرم آباد توسط اکیپ مجرب

داربست فلزی مرکزی
851
لرستان
داربست فلزی مرکزی

داربست فلزی مرکزی درخدمت همشهریان .نصب بنر تبلیغاتی،کفراژ،طاق نصرت،پروژهایی بزرگ و کوچک،چهارپایه

داربست فلزی عرش
6514
کرمانشاه
داربست فلزی عرش

ارایه کلیه خدمات داربست از قبیل نما, تجارب, زیربتن, کفراژو صنعتی توسط اکیپ بیمه شده

داربست فلزی ارم
1680
گیلان
داربست فلزی ارم

نصب و اجرای داربست با استادکاران ماهر در سریع وقت و بهترین کیفیت

صنعت ساختمان و داربست
1361
تهران
صنعت ساختمان و داربست

خدمات داربست در سراسر کشور داربست های سنتی مجری مونتاژ داربست های شرکت تسکو (زود بست) چهارپایه های داربستی

داربست مهدی
6887
خراسان جنوبی
داربست مهدی

داربست و تجهیز بتن مهدی اجاره و خرید و فروش کلیه لوازم نو و دست دوم

داربست آسمان
3321
زنجان
داربست آسمان

نصب داربست فلزی، کفراژ بندی، داربست جهت اجرای تابلو، کار در ارتفاع (نماشویی، ترمیم نما)، کلیه تعمیرات جزئی و کلی داخل و خارج ساختمان، فنس کشی

 چدن ریزان پیشرو
5818
تهران
چدن ریزان پیشرو

تولید انبوه بست و اتصالات داربست فلزی

داربست فلزی پارسیان
6252
بوشهر
داربست فلزی پارسیان

تجهیزات داربست بند،شرایط پرسنل و دستورالعمل های ایمنی خاص داربست بند می باشد.که با رعایت این اصول علاوه بر برپا نمودن داربست مناسب ایمنی نیز رعایت خواهد شد.

داربست فلزی محمدرضا
870
تهران
داربست فلزی محمدرضا

داربست فلزی محمدرضا(شبانه روزی) داربست فلزی در شهرقدس با بیش از 30 سال سابقه در صنعت داربست ساختمان و کوله باری از تجربه این افتخار را دارد تا در خدمت مردم محترم در استان وشهر تهران باشد و بیشترین مشتریان خود را از طریق جمعی از مشتریان راضی و تبلیغات لفظی آنها تا به امروز به دست آورده است. خدمات این شرکت عبارتند از: - نصب داربست فلزی در ساختمان ها و برج های بلند - اجرا ونصب داربست جهت کارهای صنعتی همانند:سکوهای نفتی,اسکله,سیلو,پالایشگاه و... - اجرا ونصب داربستهای زودبست,کفراژبندی,زیربتن,داربست های نمایشگاه ها همراه باچادر,سوله,حفاظ,پیچ ورولپلاک و... - اجرا ونصب داربست در مترا ژهای بالا در استان وشهر تهران -اجرای داربست فلزی بنرهای تبلیغاتی -اجرای داربست فلزی سالن های خیمه ای -اجرای داربست فلزی طاق نصرت و ایستگاه صلواتی -ارسال اکیپ داربستی به سایر شهرهای کشور به منظور پروژه های بزرگ 09216266372/09175240703 سید جواد رضانژاد09362191788,

داربست فلزی پاکدشت
8120
تهران
داربست فلزی پاکدشت

نصب انواع مختلف داربست ساختمان هیئت. ساختمان.سوله.بنرهای.تبلیغاتی.۴پایه چرخدار و ثابت..زیربتن

منو سریع