داربست
داربست

گروه ساخت وساز‌: داربست یک سازه غالبا فلزی موقتی است که برای دسترسی به نقاط دشوار بهنگام ساخت یا تعمیر ساختمان‌ها و دیگر سازه‌ها به کار می رود‌. داربست‌ها که از میله های فلزی و چوبی ساخته می شوند گاه به عنوان تکیه گاه برای بخشی از دیگر سازه‌ها هم استفاده می شوند‌. داربست های فلزی غالبا به صورت لوله های ۶متری‌، ۳متری و قالب و بست تشکیل می شوند ولی چون ساختمان‌ها در متراژهای مختلفی ساخته شده‌اند لوله هایی با متراژهای کوچک‌تر و بزرگ‌تر نیز در نصب داربست کاربرد دارند‌. یکی از ویژگی های داربست خوب داشتن فاصله مناسب با بدنه‌است که معمولا ۳۰سانتی متر است‌. در بعضی مواقع نیز به دستور بنا و یا معمار و مهندسین مربوطه نسبت به نوع انجام کار در روی بدنه فاصله‌ها کم یا زیاد می شوند‌.
داربست کاربردهای گوناگونی دارد اما بیشترین دلیل برپایی داربست انجام کار در ارتفاع است و به همین دلیل می تواند زمینه ساز بروز حوادث شغلی برای کارگران ساختمانی باشد‌. جهت انجام صحیح موارد ایمنی در داربست بندی می بایست به صورت ویژه به موارد ایمنی پرداخت و آن را به صورت جدی پیگیری نمود‌. همچنین افراد برپاکننده می بایست آموزش های کاملی را در این زمینه ببینند و از سطح تخصص خوبی برخوردار باشند‌.
در ادامه تهیه سلسله گزارش های پیام ساختمان با عنوان کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب‌تر است‌، سراغ مجریان داربست رفته ایم‌. لازم به ذکر است اظهارات مصاحبه شوندگان الزاما منطبق بر نظر نشریه نیست و ما صرفا انعکاس دهنده نظرات هستیم‌.
نكات ایمنی
امیدرضا اکبری از نصابان قدیمی حرفه داربست بندی در ارتباط با موارد ایمنی بهنگام برپا کردن داربست گفت‌: از موارد مهم در داربست بندی این است که داربست بایستی توسط فرد ماهر و مجرب برپا و مرتب بازدید شود‌. همچنین از لوازم و تجهیزات مناسب برای کار استفاده شده و در نگهداری از بست‌ها‌، لوله‌ها‌، رابط‌ها و... باید دقت کافی مبذول شود‌. ضمن اینکه هیچ قطعه ای از داربست نباید از بالا به پایین پرتاب شود‌.
اکبری در ادامه افزود‌: تمامی بست‌ها و گیره‌ها برای دوام بیشتر بهتر است در یک ظرف محتوی روغن و گازوییل نگهداری شوند و از به کار بردن قطعات معیوب‌، شکسته وخم شده باید به شدت پرهیز شود‌. همچنین در هنگام کار بایستی داربست بند از آچار مناسب رینگی برای کار استفاده نماید‌. وی تاکید کرد‌: استفاده از لوازم حفاظت فردی نظیر کفش ایمنی‌، کلاه‌، دستکش‌، لباس کار راحت‌- نه گشاد و نه تنگ‌-‌، کمربند ایمنی ضروری است‌. البته قبل از شروع کار تمامی افرادی که با داربست کار می کنند باید در کلاس‌های آموزشی شرکت نمایند و پس از گذراندن کلاس و قبولی در آزمون تئوری و عملی مجاز هستند کار خود را شروع کنند‌.
رقیب زیاد شده‌است
عزیزی یکی از فعالان بازار خدمات داربست گفت‌: نرخ اجاره داربست و دیگر خدمات وابسته به آن شرایط خوبی ندارد و یکی از دلایل اصلی آن این است که رقیب در بازار زیاد شده‌است و با اعلام قیمت های غیرمنصفانه مشتری دزدی می کنند‌. وی در ادامه اظهار کرد‌: قبلا اکثر تقاضای نصب داربست برای نوسازی نمای ساختمان های قدیمی بود اما حال تقریبا نصب داربست صرفا برای ساخت و ساز به کار می رود‌. این نصاب داربست در ادامه به نحوه تعیین نرخ اجاره داربست پرداخت و گفت‌: اگر متقاضی قصد داشته باشد داربست را برای چند ماه اجاره کند‌، نرخ اجاره به صورت ماهانه تعیین می شود و نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که اگر متقاضی بخواهد داربست را برای چند روز یعنی کمتر از یک ماه اجاره کند باید نرخ اجاره یک ماه را پرداخت کند یعنی اجاره داربست یک روزه یا چند روزه با اجاره داربست یک ماه برابر است‌. اکثر شرکت های نصب داربست کارگر در استخدام خود دارند و اگر متقاضی کارگر نخواهد می تواند تنها لوله های داربست را تحویل بگیرد و خودش آن را نصب کند‌.
نحوه محاسبه قیمت داربست
بهزاد قاسمی‌، مدیر داربست فلزی زاگرس به خبرنگار پیام ساختمان گفت‌: اغلب تولیدکننده های داربست شرکت های تولیدکننده فولاد هستند‌. در واقع شرکت های فعال صنعت ساختمان در حیطه اجرای داربست و در برخی مواقع تولید اتصالات فعالیت می کنند‌.
وی افزود‌: داربست های قالبی که اغلب در نمای ساختمان استفاده می شوند‌، پس از نصب در محل پروژه برحسب متراژ داربست و مدت زمان مورداستفاده اجاره داده می شوند‌. نرخ اجاره آنها نیز بدین صورت است که تا برخی متراژهای اندک کارفرما باید مبلغ مشخصی را پرداخت کند و بعدازآن به ازای هر متر حدود 1500 تومان از کارفرما دریافت می شود‌. این در حالی است که طبق قیمت مصوب اتحادیه این مبلغ 2500 تومان تعیین شده‌است اما شرایط بازار کار این اجازه را به ما نمی دهد‌. نوع دیگر داربست که کفراژ نام دارد و نقش سازه ای ایفا می کند‌، بر اساس مترمکعب اجاره داده می شود‌. مانند آنچه برای ساخت غرفه‌ها استفاده می شود‌.
قاسمی اضافه کرد‌: لوله های مورداستفاده در داربست‌ها تفاوت چندانی با هم ندارند؛ مهم نحوه اجرا و مسائل جانبی دیگر مانند تأخیر در نصب داربست و نداشتن بیمه حوادث است که بسیاری از کارفرمایان را با مشکل مواجه کرده‌است‌. بدین معنی که چنانچه در صورت بروز حادثه‌، شرکت مجری داربست بیمه نداشته باشد‌، عواقب متوجه کارفرمای پروژه‌است‌. نکته دیگر اینکه کارفرمایان باید قبل از قرارداد سابقه کاری مجریان داربست را طلب کنند تا عیار کاری آنها مشخص شود‌.
خواب پروژه به ما ارتباط ندارد
عظیمی‌، مدیرعامل داربست عظیمی نیز اظهار داشت‌: مدت زمان اجاره داربست توسط کارفرما و همچنین میزان متراژ داربست تعیین‌کننده قیمت خواهد بود‌. بنابراین اینکه پروژه به هر دلیلی بخوابد‌، ربطی به ما ندارد‌.
وی گفت‌: حضور مجری پس از نصب داربست در پروژه های کوچک نیاز نیست اما در پروژه های بزرگ نیاز است که چند نفر در محل پروژه به دلیل تغییرات احتمالی در حین کار نیاز است‌.
مدیرعامل داربست عظیمی با بیان اینکه لوله های مورد استفاده باید فاقد شکستگی باشد‌، گفت‌: لازم است بعد از اتمام هر پروژه پیچ و مهره‌ها در ظرف گازوئیل قرار بگیرند تا از هرگونه جرم و آلودگی عاری و برای دوره کاری بعد آماده شوند.

یکشنبه, 28 شهریور 1395
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
داربست فلزی شکوری
1499
البرز
داربست فلزی شکوری

انجام کلیه امور داربست در اسرع وقت

داربست فلزی وطن دوست
6035
خراسان رضوی
داربست فلزی وطن دوست

داربست فلزی وطن دوست عضو رسمی اتحادیه در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.نصب داربست فلزي در همه ي مناطق شهر مشهد در سريعترين زمان ممكن شما مي توانيد در انواع پروژه هاي ساختماني همچون نصب داربست برج ها و ساختمان ها، زيربتن و نصب كفراژ با ما تماس گرفته و از خدمات ما بهره مند شويد.

صنعت ساختمان و داربست
2375
تهران
صنعت ساختمان و داربست

خدمات داربست در سراسر کشور داربست های سنتی مجری مونتاژ داربست های شرکت تسکو (زود بست) چهارپایه های داربستی