«ایمنی» در برج گران قیمت هم نایاب است، چه برسد به سازه‌های ارزان!
«ایمنی» در برج گران قیمت هم نایاب است، چه برسد به سازه‌های ارزان!

 

وقتی «ایمنی» حتی در سازه‌ای گران قیمت که قرار است ذره ذره آن به نرخی گران به فروش برسد و مامن بسیاری باشد هم کالایی نایاب است، آیا تبدیل احتمال زلزله به ترسی مهیب در دل مردم عجیب است؟


به گزارش «تابناک»، ساعاتی پیش، در شرایطی که هوای مطبوع بهاری حال ساکنان پرشمار تهران را خوش کرده و حتی نشانی از برودت اندک روز‌های اخیر و مشکلات دائمی این کلانشهر مانند آلودگی نبود، در یکی از محلات گران قیمت شهر رویدادی رخ داد که برای ساعاتی همه چیز را در آن منطقه تحت تاثیر قرار داد.

درباره فروریختن و آوار شدن داربست‌های سنگین یک برج در محدوده سعادت آباد، حوالی میدان کاج سخن می‌گوییم که از فرط تکرار، ممکن است از چشم افراد پیگیر اخبار حوادث نیز دور مانده باشد. رویدادی به ظاهر عادی و روزمره که اگرچه ب. کرات رخ داده، اما به هیچ وجه عادی نیست و می‌تواند نشانه آشکاری برای رعایت نشدن برخی مقررات ابتدایی و اصولی باشد.

درباره «ایمنی» سخن می‌گوییم که از جمله ابتداییات هر کاری، به ویژه در پروژه‌های ساختمانی است و از دیرباز به شدت مورد توجه بوده است، اما گاه آنقدر نسبت به آن بی توجهیم که فاجعه آفرینی می‌کنیم. فاجعه‌هایی مانند سقوط کارگران که مرگ ایشان را به دنبال دارد و از قضا در کشورمان آمار هولناکی را رقم می‌زند.
جمعیت بزرگی از کارگران که بر اثر رعایت نکردن اصول ایمنی جان می‌بازند تا خانواده هایشان را سوگوار کرده و داغی ابدی را برای ایشان به یادگار بگذارند. کارگرانی که اگر برخی اصول ساده را رعایت می‌کردند، دستشان از دنیا کوتاه نمی‌شد. اصولی که برای رعایت آن‌ها الزامات متعدد قانونی هم وجود دارد و مرجع نظارتی نیز در این خصوص تعیین و سازوکار نظارت هم اندیشیده شده، اما فایده چندانی نداشته است.

این را می‌شود از آمار‌ها دریافت که حکایت از آسیب دیدن سالانه حدود 15 هزار نفر در اثر حوادث کار در کشورمان دارد که از این تعداد، شمار زیادی از آن‌ها به فوت منجر می‌شود. جان باختن در حوادثی که به باور مسئولان حدود 98 درصد آن‌ها قابل پیشگیری است. پیشگیری‌هایی با صرف هزینه بسیار اندک که می‌تواند به حفاظت از جان گران بها و به نوعی بی قیمت منجر شود.

پیشگیری‌هایی که هرچقدر هم ارزان تمام شوند، باز در کشورمان جدی گرفته نمی‌شوند تا این گونه جای خالی شان در برج‌های گران قیمت هم خودنمایی کند. با فروریختن هولناک آوار داربست‌هایی که قواعدی ساده برای چفت و بسط کردنشان به سازه وجود دارد، اما رعایت نمی‌شوند و نه سازندگان برج و مهندس‌هایی که در آن فعالیت می‌کنند و نه نهاد‌های نظارتی مانند شهرداری و وزارت کار بر آن نظارت ندارند.

آواری که این بار خوش بختانه تلفات جانی برجای نگذاشت و جز وارد آوردن خساراتی به سه خودرو و جراحاتی برای یک نفر، هزینه‌ای نیافرید، اما همیشه این گونه نیست. حوادثی که یک بار در قامت فروریختن داربست بروز می‌کند، یک بار به شکل افتادن جرثقیل است، بار دیگر از جنس سقوط آزاد کارگران و استادکارانی که بی رعایت ایمنی در ارتفاعات مشغول به کارند و... .

رویداد‌هایی که با توجه به تکرار‌های پرشمارشان، به نظر منطقی ست اگر نتیجه گرفته شود در دیگر ارکان کار در این دست کارگاه‌ها هم قصور‌های بزرگی وجود دارد که دیده نمی‌شود. قصور‌ها و کوتاهی‌هایی از جنس رعایت نشدن اصول ایمنی سازه‌ای که می‌تواند برای ساکنان آینده آن خطرات بزرگ جانی و مالی به دنبال داشته باشد.

خطراتی از جنس تاب نیاوردن سازه در مقابل زلزله‌های با قدرت کم یا تنش‌هایی که نمی‌بایست سلامت سازه را تهدید کنند، اما به دلیل رعایت نشدن اصول ایمنی و قوانین مرتبط با آنها، ممکن است از یک اتفاق ساده رویدادی فاجعه بار رقم بزنند. اتفاقاتی که ممکن است فاجعه پلاسکو در مقابل آن‌ها کوچک به نظر برسد، اما نهاد‌های نظارتی تمایلی به پیشگیری از وقوعشان ندارند!
منبع : تابناک

«ایمنی» در برج گران قیمت هم نایاب است، چه برسد به سازه‌های ارزان!

شنبه, 01 اردیبهشت 1397
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری
168
تهران
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری

نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری و شرکتی با اکیپ مجرب

دستکش کار و داربست بندی
148
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

داربست فلزی شهرک غرب
364
تهران
داربست فلزی شهرک غرب

نصب سریع و آسان و منصف در تمام نقاط ایران نصب انواع داربست پروژه های کوچک و بزرگ و برج ها نصب راه پله در گود و زیر بتونی و کفراژ های بزرگ عضو اتحادیه داربست فلزی با بیش از 15 سال سابقه کاری

داربست فلزی اوج
268
هرمزگان
داربست فلزی اوج

داربست فلزی اوج میناب،جاسک،چابهار تا سیستان و بلوچستان هم می توانیم خدمات دهیم.

پارت فوم آکوستیک
299
تهران
پارت فوم آکوستیک

پارت فوم مجموعه ای است که از 1385تا کنون بر روی عایق های صوتی، حرارتی ، برودتی ، فوم ها و چسب های مصرفی و صنعتی فعالیت داشته است. و از سال 1392 به صورت تخصصی در زمینه ارایه محصولات آکوستیک با کیفیت بالا وقیمت مناسب فعالیت نموده است. افتخار ما این است که بسیاری از محصولات پارت فوم در زمینه آکوستیک برای اولین بار در ایران تولید شده است و توانسته ايم نیاز بازار داخلی را از محصولات خود تامین نماییم. فوم لوله داربستی - ضربه گیر لوله داربست

داربست نما پایدار
3667
تهران
داربست نما پایدار

داربست ارزان با بیمه مسئولیت

داربست فلزی علی
346
آذربایجان غربی
داربست فلزی علی

خدمات اجاره و نصب داربست ماکو

داربست ماکو
972
آذربایجان غربی
داربست ماکو

اجاره و نصب داربست فلزی در ماکو

داربست رضایی
305
گلستان
داربست رضایی

اجاره و نصب داربست در گرگان

داربست فلزی محکم بست
6952
همدان
داربست فلزی محکم بست

نصب فنی ترین داربستها - شماره ثبت 8120 کارشناس اتحادیه داربست فلزی با مدیریت سید رهبر مرادی

داربست فلزی فراز بست
3959
خراسان رضوی
داربست فلزی فراز بست

داربست فلزی فراز بست در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.نصب داربست فلزي در همه ي مناطق شهر مشهد با نازلترين قيمت و در سريعترين زمان ممكن شما مي توانيد در انواع پروژه هاي ساختماني همچون نصب داربست برج ها و ساختمان ها، زيربتن و نصب كفراژ با ما تماس گرفته و از خدمات ما بهره مند شويد.

داربست فلزی میشو سیس
6527
آذربایجان شرقی
داربست فلزی خورشیدی اراک
789
مرکزی
داربست فلزی خورشیدی اراک

داربست خورشیدی،اراک،با بیش از ۳۰ سال سابقه کار ،اولین داربست استان مرکزی

داربست فلزی سرلک
642
تهران
داربست فلزی سرلک

آدرس انبار۱؛ میدان قیام خ مولوی کوچه رضا آزادی بن بست شیرزاد آدرس انبار ۲؛ سه راه آذری خیابان سبحانی گاراژ حاجیان آدرس شرکت .کارگر جنوبی خیابان زربافیان کوچه توکلی پ ۲ با مدیریت سرلک

داربست فلزی سعيد
7717
زنجان
داربست فلزی سعيد

داربست سعيد اولين ارائه دهنده خدمات داربست در استان زنجان

داربست فلزی علیجانی
1862
گیلان
داربست فلزی علیجانی

داربست علیخانی از سال 92 فعالیت خود را در استان گیلان آغاز کرده است و تا به حال پروژه های مختلفی را با موفقیت اجرا کرده اند.

داربست فلزی هادیان
2879
اصفهان
داربست فلزی هادیان

خدمات نصب و اجاره داربست در اصفهان و شاهین شهر

فولاد جهان مهر
1414
تهران
فولاد جهان مهر

شرکت فولاد جهان مهربا هدف تهیه و تأمین مقاطع آهن و فولاد مورد نیاز صنایعنفت،گاز،پتروشیمی،فولاد، نیروگاه‌ها،شرکتها وپروژه های ساختمانی...با اتکا به لطف خداوند و همکاری نیروهای متعهد و پرسنل مجرب، از سال 1350شروع به فعالیت نموده است. این شرکت افتخار همکاری با شرکتها و نهادهای زیر را دارد: 1ـ عضویت در وندور لیست شرکتهای نفت و گاز پارس (POGC)، شرکت ملی نفت ایران(NIOC)، 2ـ همکاری با کلیه شرکتهای نفتی ، ساختمانی و شرکتهای وابسته به وزارت راه و شهرسازی

داربست فلزی محسن
2130
لرستان
داربست فلزی محسن

خدمات نصب و اجاره داربست در خرم آباد توسط اکیپ مجرب

صنعت ساختمان و داربست
1373
تهران
صنعت ساختمان و داربست

خدمات داربست در سراسر کشور داربست های سنتی مجری مونتاژ داربست های شرکت تسکو (زود بست) چهارپایه های داربستی

داربست مهدی
6912
خراسان جنوبی
داربست مهدی

داربست و تجهیز بتن مهدی اجاره و خرید و فروش کلیه لوازم نو و دست دوم

داربست آسمان
3337
زنجان
داربست آسمان

نصب داربست فلزی، کفراژ بندی، داربست جهت اجرای تابلو، کار در ارتفاع (نماشویی، ترمیم نما)، کلیه تعمیرات جزئی و کلی داخل و خارج ساختمان، فنس کشی

 چدن ریزان پیشرو
5839
تهران
چدن ریزان پیشرو

تولید انبوه بست و اتصالات داربست فلزی

داربست فلزی پارسیان
6286
بوشهر
داربست فلزی پارسیان

تجهیزات داربست بند،شرایط پرسنل و دستورالعمل های ایمنی خاص داربست بند می باشد.که با رعایت این اصول علاوه بر برپا نمودن داربست مناسب ایمنی نیز رعایت خواهد شد.

داربست فلزی محمدرضا
884
تهران
داربست فلزی محمدرضا

داربست فلزی محمدرضا(شبانه روزی) داربست فلزی در شهرقدس با بیش از 30 سال سابقه در صنعت داربست ساختمان و کوله باری از تجربه این افتخار را دارد تا در خدمت مردم محترم در استان وشهر تهران باشد و بیشترین مشتریان خود را از طریق جمعی از مشتریان راضی و تبلیغات لفظی آنها تا به امروز به دست آورده است. خدمات این شرکت عبارتند از: - نصب داربست فلزی در ساختمان ها و برج های بلند - اجرا ونصب داربست جهت کارهای صنعتی همانند:سکوهای نفتی,اسکله,سیلو,پالایشگاه و... - اجرا ونصب داربستهای زودبست,کفراژبندی,زیربتن,داربست های نمایشگاه ها همراه باچادر,سوله,حفاظ,پیچ ورولپلاک و... - اجرا ونصب داربست در مترا ژهای بالا در استان وشهر تهران -اجرای داربست فلزی بنرهای تبلیغاتی -اجرای داربست فلزی سالن های خیمه ای -اجرای داربست فلزی طاق نصرت و ایستگاه صلواتی -ارسال اکیپ داربستی به سایر شهرهای کشور به منظور پروژه های بزرگ 09216266372/09175240703 سید جواد رضانژاد09362191788,

داربست فلزی پاکدشت
8147
تهران
داربست فلزی پاکدشت

نصب انواع مختلف داربست ساختمان هیئت. ساختمان.سوله.بنرهای.تبلیغاتی.۴پایه چرخدار و ثابت..زیربتن

منو سریع