تاریخچه داربست
تاریخچه داربست

تاریخچه داربست

تاریخچه استفاده از داربست به آغاز تمدن بشری و ساختن بناهای مرتفع مربوط می‌شود. افراد بر این باورند که مصریان باستان، اهرام را به وسیله داربست از جنس الوار ساخته‌اند.

امروزه کاربرد داربست عادی است. داربست لوله‌ای از دهه‌ی 50 میلادی در صنعت ساختمان ‌سازی مورد استفاده بوده و قدرتمند و سبک است. این نوع داربست بدون نیاز به پیچ و مهره سرهم بندی می‌شود، فلز به کار رفته درآن معمولا فولاد و یا آلومینیوم است.

داربست فولادی استحکام و قدرت بیشتری دارد و با داشتن میزان کشش مشخصی از ترک‌خوردگی آن جلوگیری می‌کند. فولاد قدرت تحمل بار زیاد را داشته و کارگران می‌توانند از آن برای حمل و نقل سنگین استفاده کنند. داربست به قدرت ساختاری نیاز دارد، بنابراین فولاد برای سازه‌های مرتفع یک ضرورت محسوب می‌شود.

داربست ها از زمان بسیار قدیم استفاده شده اند. اولین استفاده ثبت شده در ساخت سازه های باستانی در «سرزمین تمدن» مصر است.

. داربست یکی از حیاتی ترین اجزای پروژه های ساختمانی و همچنین سایر عملیات صنعتی و تجاری است. اگر چه هدف از کاربرد آن باقی می ماند، انواع داربست های مورد استفاده در طول زمان تکامل یافته است. تغییرات عمده ای در ساخت داربست ها و آنچه امروز داربست ها است، در مواد مورد استفاده است. دلیل اصلی این تغییر در مواد از چوب بامبو و داربست های سنتی به داربست های فلزی و آلی مدرن ایمنی است.

داربست مصر باستان

مصر خانه های بزرگی از ساختار های باستانی عظیم است که بسیار قابل توجه هستند و گفته می شود که آنها سال ها پیش توسط بیگانگان ساخته شده اند. با این حال، در حقیقت، مصر باستان و دیگر تمدن های باستانی دارای دانش مهندسی و ساخت و ساز بودند که بسیار دورتر از زمان خود بودند. اهرام مصر و مجسمه های مصر باستان توسط برده ها / کارگران تحت فرمانروایی فرعون ها ساخته شده است. آنها از داربست چوبی برای بالا بردن سنگهای بزرگ استفاده می کردند و آنها را در مکان های مناسب قرار می دادند، که توسط مهندسین بسیار ماهر هدایت می شد. این داربست های چوب نیز به عنوان پایه ای برای کارگران استفاده می شود تا از مجسمه های مفصلی از سنگ های بزرگ و یا بلوک های سنگی، از بالا به پایین، پیچیده شوند.

داربست نوین

با حرکت به شرق دور، به کشورهای مانند چین و هند، نه به همان اندازه به عنوان مثال مصر باستان، بامبو و قطب چوب در ساخت و ساز استفاده شده است. استفاده از بامبو و قطب چوب برای ساخت بسترها دهه ها، شاید حتی چندین قرن پیش، ادامه دارد و در برخی از نقاط شرق همچنان شایع است. بامبو بسیار انعطاف پذیر، قوی و با دوام است، قادر به تحمل وزن سنگین هنگامی که به طور مناسب. استفاده از داربست های بامبو در ساخت و ساز به دلیل مقاومت بالا و قدرت آن، ایده آل بود. قطب بامبو یا چوب با استفاده از طناب به هم متصل شدند تا مانع از لغزش و کشیدن آنها شوند و ساختار قوی و پایدار را تشکیل دهند. اگر چه، در زمانیکه فولاد در اکثر کشورها و اغلب شرکت های ساختمانی تصویب شد، هنوز بسیاری از چوب های بامبو و چوب برای ساخت بستر های چوبی استفاده می کنند.

 

پیشرفت های پیش رو، داربست ها هرگز متفاوت، امن و یا امن تر از آن است که امروز هستند. داربست مدرن یا پایه ای از آنچه امروز داربست است، ابتدا در اوایل قرن بیستم معرفی شد. این داربست ها شامل تسمه های فلزی مانند چفت و بست بود و برای جایگزینی طناب ها برای نگهداری داربست معرفی شدند. با گذشت زمان و پیشرفت سریع در هر حوزه، از طریق نوآوری و پیشرفت که از سوی عصر صنعتی به وجود آمد، در بخش ساخت و ساز تغییری یافت. الزامات داربست متنوع و متناسب با ساخت و ساز ساختمان های بلند و آسمان خراش ها بود. برای برآوردن این الزامات، داربست های فلزی، فولادی و آلی طراحی و ساخته شدند.

دوشنبه, 27 فروردین 1397
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
داربست فلزی شکوری
1382
البرز
داربست فلزی شکوری

انجام کلیه امور داربست در اسرع وقت

داربست فلزی صفائی
769
مرکزی
داربست فلزی صفائی

اجاره و نصب داربست اراک و حومه

داربست فلزی میلاد
910
اصفهان
داربست فلزی میلاد

داربست فلزی میلاد در کاشان

داربست فلزی وطن دوست
5837
خراسان رضوی
داربست فلزی وطن دوست

داربست فلزی وطن دوست عضو رسمی اتحادیه در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.نصب داربست فلزي در همه ي مناطق شهر مشهد در سريعترين زمان ممكن شما مي توانيد در انواع پروژه هاي ساختماني همچون نصب داربست برج ها و ساختمان ها، زيربتن و نصب كفراژ با ما تماس گرفته و از خدمات ما بهره مند شويد.

صنعت ساختمان و داربست
2239
تهران
صنعت ساختمان و داربست

خدمات داربست در سراسر کشور داربست های سنتی مجری مونتاژ داربست های شرکت تسکو (زود بست) چهارپایه های داربستی