داربست و داربست بندی مهم‌ترین پیش‌نیاز شروع عملیات پایپینگ در سایت
داربست و داربست بندی مهم‌ترین پیش‌نیاز شروع عملیات پایپینگ در سایت

در نظر بگیریم که عملیات پایپینگ روزمینی در شاپ (سرجوش‌های Shop Weld – SW) به میزان کفایت انجام شده است و در خصوص کار پیش رو در اجرای عملیات در سایت پروژه (سرجوش‌های Field Weld – FW) خیالمان راحت است. فونداسیون پایپ رک ها اجرا شده و سازه فلزی آن نیز نصب شده است. در ظاهر به نظر می‌رسد که می‌توانیم کار اجرایی پایپینگ در سایت را شروع کنیم. ولی قطع به‌یقین شما تا زمانی که روی سازه‌های فلزی را فرش داربست نشانیده باشید، نمی‌توانید حتی یک لنت، فیتینگ و یا اسپول را به روی سازه فلزی ببرید.

شاید متصور شوید که در روی زمین و بر روی اسلیپر ها بتوانید کار اجرای سایت و سرجوش‌های FW را شروع نمایید ولیکن من به شما خواهم گفت که به دلیل پروسیجر اجرای عملیات پایپینگ شما نمی‌توانید (و یا حداقل بگذارید عنوان کنم بهتر است) عملیات روی اسلیپر ها را تا قبل از اجرای عملیات به روی طبقات پایپ رک شروع نمایید!!!. در این خصوص در مقاله‌های بعد مطالب ارائه خواهیم نمود.

بنابراین مطمئن باشید اگر تمامی پیش‌شرط‌ها در اجرای عملیات پایپینگ در سایت پروژه را رعایت نموده باشید، مادامی‌که داربست برپا و نصب نشده باشد، اجرای عملیات پایپینگ شما هولد خواهد بود.

داربست بندی به‌عنوان آیتمی بسیار تأثیرگذار در قیمت تمام‌شده عملیات پایپینگ

می‌دانیم که عوامل اصلی در محاسبه قیمت تمام‌شده آیتم‌های عملیاتی عبارت‌اند از:

  • نیروی انسانی
  • متریال مصرفی
  • ماشین‌آلات و تجهیزات

وقتی در خصوص داربست و داربست بندی در عملیات پایپینگ صحبت به میان می‌آوریم، شما آن را در کدام دسته‌بندی فوق قرار می‌دهید؟

به‌عنوان‌مثال آیا نیروی داربست بند را در دسته اول، داربست و متعلقات آن را در دسته دوم، جرثقیل و سایر ماشین‌آلات آن را در دسته سوم می‌آورید؟

به دلیل عدم وجود ارتباطی مستقیم و متناسب مابین عملیات پایپینگ و داربست بندی و تغییرات آن در مکان اجرای عملیات اعم از

  • شاپ و سایت
  • یونیت و رک اصلی
  • روی پایپ رک و یا روی تجهیزات
  • و …

به شما توصیه می‌نماییم تا زمانی که شناخت کاملی از حداقل شرایط ارائه‌شده فوق در خصوص مکان اجرای پایپینگ، هیچ‌یک از دسته‌بندی‌های فوق را در قیمت تمام‌شده پایپینگ وارد نکنید.

در مقالات بعدی به‌تفصیل در خصوص نحوه محاسبه میزان و مبلغ داربست در قیمت تمام‌شده پایپینگ صحبت خواهیم نمود و با ارائه روشی کاملاً شفاف، فرمول محاسبات آن را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

ولی در گام اول و فارغ از محاسبات فوق به شما خواهم گفت که بالغ بر ۳۰% قیمت تمام‌شده پایپینگ ماحصل تأثیرگذاری قیمت داربست و داربست بندی در عملیات پایپینگ است که در ۳ بخش زیر تقسیم‌بندی می‌گردد

  • اجرای عملیات داربست بندی
  • اجرای عملیات باز کردن داربست
  • متریال داربست و متعلقات آن

با مثالی عددی در خصوص قیمت تمام‌شده پایپینگ، در ذهن خود تأثیرگذاری داربست بندی را در کنار ارکان اصلی هزینه کرد آن ازجمله جوشکار و فیتر و جرثقیل و الکترود و … به‌راحتی می‌توانید لمس نمایید.

داربست بندی آیتمی با ضربه ریسک بالا و در لیست High Risk واحد ایمنی

اگر از کارشناسان واحد ایمنی در خصوص ۳ مورد فعالیت‌های پر ریسک در پروژه بپرسید، مطمئن باشید عملیات داربست بندی حتماً در این لیست قرار خواهد داشت؛ بنابراین شما جهت جلوگیری از وارد آمدن هرگونه حادثه‌ای در کار، بایستی نگاهی ویژه به این فعالیت داشته باشید و مطمئن باشید که به همان اندازه که رعایت اصول ایمنی در حین جوشکاری برای شما مهم است، ملزم کردن نیروهای داربست بند برای رعایت اصول ایمنی در درجه‌ای مساوی و بالاتر، مهم خواهد بود.

منبع : http://modirporoje.com

شنبه, 20 آبان 1396
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
داربست فلزی شکوری
1499
البرز
داربست فلزی شکوری

انجام کلیه امور داربست در اسرع وقت

داربست فلزی وطن دوست
6035
خراسان رضوی
داربست فلزی وطن دوست

داربست فلزی وطن دوست عضو رسمی اتحادیه در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.نصب داربست فلزي در همه ي مناطق شهر مشهد در سريعترين زمان ممكن شما مي توانيد در انواع پروژه هاي ساختماني همچون نصب داربست برج ها و ساختمان ها، زيربتن و نصب كفراژ با ما تماس گرفته و از خدمات ما بهره مند شويد.

صنعت ساختمان و داربست
2374
تهران
صنعت ساختمان و داربست

خدمات داربست در سراسر کشور داربست های سنتی مجری مونتاژ داربست های شرکت تسکو (زود بست) چهارپایه های داربستی