ساخت و سازساختمان
ساخت و سازساختمان

ساخت و ساز فرآیند ساخت یک ساختمان یا همان  زیر ساخت است . ساخت و ساز متفاوت  تولید، در آن تولید معمولا شامل تولید انبوه از اقلام مشابه بدون خریدار تعیین شده، در حالی که ساخت و ساز به طور معمول در محل برای مشتری شناخته شده است. ساخت و ساز به عنوان صنعت شامل شش تا نه درصد ازتولید ناخالص داخلی کشورهای توسعه یافته است. ساخت و ساز با برنامه ریزی، طراحی و تامین مالی آغاز می شود؛ و تا زمانی که پروژه ساخته و آماده استفاده باشد ادامه دارد.
ساخت و ساز در مقیاس بزرگ نیازمند همکاری در رشته های مختلف است. یک معمار به طور معمول این کار را مدیریت می کند و یک مدیر ساخت  و ساز ،مهندسی طراحی ،مهندس ساختمان یا مدیر پروژه   بر آن نظارت دارد. کسانی که در طراحی و اجرا قرار دارند باید شرایط زون بندی،تاثیر محیط زیستی کار،برنامه ریزی،بودجه بندی،ایمنی محل ساخت و ساز ، دسترسی و حمل و نقل مواد ساختمانی  ، تدارکات، نارسایی عمومی را که ناشی از تاخیر ساخت و ساز و پیشنهاد قیمت است، در نظر بگیرند . پروژه های بزرگ ساختمانی گاهی به عنوان Megaprojects اشاره می شود.
ساخت و ساز یک اصطلاح عمومی است که به معنی هنر و علم برای تشکیل اشیاء، سیستم ها و یا سازمان ها است و از ساخت و ساز لاتین (از هم "و" استروئر "به شمع") و ساخت و ساز فرانسوی قدیمی می آید.  ساخت و ساز به عنوان یک فعل استفاده می شود: عمل ساخت و اسم: ساخت یک ساختمان، ماهیت ساختار آن است.
به طور کلی، سه بخش ساخت و ساز وجود دارد: ساختمان ها، زیرساخت ها و صنعتی. ساخت و ساز ساختمان معمولا بیشتر به مسکونی و غیر مسکونی (تجاری / نهادی) تقسیم می شود. زیربنای اغلب مهندسی سنگین مدنی یا سنگین است  که شامل عمارات عمومی، سدها، پل ها، بزرگراه ها، راه آهن ها، آب و فاضلاب و توزیع آب و برق است. ساخت و ساز صنعتی شامل پالایشگاه ها ، مواد شیمیایی فرایندی،تولید برق  ، کارخانجات وکارخانه های تولیدی می باشد. راه های دیگری نیز برای شکستن صنعت به بخش ها یا بازار وجود دارد.

بخش های صنعت
 مهندسی اخبار رکورد (ENR)، یک مجله تجاری برای صنعت ساخت و ساز، هر سال جمع آوری و گزارش اطلاعات مربوط به اندازه شرکت های طراحی و ساخت و ساز می دهد. در سال 2014، ENR داده ها را در 9 بخش بازار به عنوان حمل و نقل،نفت  ، ساختمان، برق، صنعتی، آب، تولید، فاضلاب، زباله،مخابرات، زباله های خطرناک و دهمین رده برای پروژه های دیگر تقسیم کرد.  در گزارش خود، از حمل و نقل، فاضلاب، زباله های خطرناک و آب استفاده کردند تا شرکت ها را به عنوان پیمانکاران سنگین رتبه بندی کنند.
طبقه بندی صنعتی استانداردوسیستم طبقه بندی جدیدصنعت آمریکای شمالی دارای سیستم طبقه بندی برای شرکت هایی هستند که در ساخت و ساز شرکت می کنند. برای به رسمیت شناختن تفاوت های شرکت ها در این بخش، آن را به سه بخش زیر تقسیم می شود: ساخت و ساز ساختمان، ساخت و ساز سنگین ومهندسی عمران  و پیمانکاران تجارت تخصص. همچنین دسته بندی برای شرکت های خدمات ساختمانی (به عنوان مثال، مهندسی، معماری) و مدیران ساختمان (شرکت هایی که در مدیریت پروژه های ساختمانی بدون در نظر گرفتن مسئولیت مالی مستقیم برای تکمیل پروژه ساخت و ساز مشغول به کار هستند) وجود دارد.
ساخت و ساز ساختمان
ساخت و ساز ساختمان فرآیند اضافه کردن ساختار به املاک  و یا ساخت و ساز ساختمان است. اکثر مشاغل ساختمانی ساختمان های کوچک، مانند اضافه کردن یک اتاق یا بازسازی حمام هستند.  اغلب صاحب املاک به عنوان کارگر، بازرس و تیم طراحی برای کل پروژه عمل می کند. هرچند پروژه های ساختمانی شامل عناصر رایج مانند طراحی، مالی، برآورد و ملاحظات قانونی می باشند، پروژه های مختلف اندازه ممکن است به نتایج نهایی دست نیافتنی مانند سقوط ساختاری، اضافه هزینه و / یا داد و ستد تبدیل شوند.  به همین علت، کسانی که تجربه در زمینه دارند، برنامه های دقیق و نظارت دقیق در حین پروژه را برای اطمینان از نتیجه مثبت ارائه می دهند.

 

چهارشنبه, 08 شهریور 1396
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
داربست ارزان فوری
7122
تهران
داربست فلزی ایران توسعه
8350
هرمزگان
داربست فلزی ایران توسعه

نصب انواع داربست ساختمانی صنعتی مراسمی و.....