واکنش نظام‌مهندسی به حضور کاردان‌های فنی در صنعت ساختمان
واکنش نظام‌مهندسی به حضور کاردان‌های فنی در صنعت ساختمان

در طول این مدت، حرف‌های زیادی گفته شده و در پی اعتراضات و انتقادات شدید مسئولان سازمان نظام کاردانی از عدم به کارگیری کاردان‌ها در صعت ساختمان، بعضا مسئولان ذیربط هم وعده هایی در این زمینه داده اند که البته تاکنون به ثمر نرسیده است.

در این بین دلایل و عوامل متعددی درخصوص غیبت کاردان های فنی در کارگاه های ساختمانی مطرح شد. رکود ساخت و سازها به عنوان یکی از توجیهاتی بود که عرصه را برای کاردان ها تنگ کرد و همزمانی این موضوع با افزایش بی رویه تعداد مهندسان، موجب شد تا مهندسان در اولویت واگذاری و ارجاع کار نسبت به کاردان ها قرار بگیرند و به طور کلی کاردان های فنی از این بخش حذف شوند.

در این میان مهدی موذن رئیس سابق شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی بارها و بارها از سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان یکی از مخالفان به کارگیری و پذیرش کاردان های فنی در بخش ساختمان سازی انتقاد و به صراحت اعلام کرد که سازمان نظام کاردانی هم اکنون به دلیل اعمال فشارهای پرقدرت توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان در حال نابودی است.

اما موضوع دیگری که در این زمینه از سوی برخی دست اندرکاران حوزه مسکن و ساخت و ساز مطرح شد این بود که نیازی به حضور کاردان های فنی در بخش ساخت و ساز نیست، چرا که عملا حضور آنها منجر به افزایش هزینه ساخت و قیمت تمام شده مسکن می شود.

حضور کاردان‌ها موجب افزایش هزینه ساخت نمی شود

حال سوال این است که سازمان نظام مهندسی ساختمان در زمینه حضور کاردان های فنی در حوزه ساختمان سازی چه دیدگاهی دارد و آیا اصولا به کارگیری از کاردان ها افزایش هزینه ساخت را به دنبال دارد یا خیر؟

در همین رابطه عضو شورای مرکزی و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان تاکید کرد: به هیچ وجه اعتقادی به این موضوع نداریم که حضور کاردان های فنی در ساختمان سازی موجب افزایش هزینه ساخت و قیمت تمام شده مسکن می شود.

مجید اسماعیلیان  ادامه داد: به لحاظ اینکه کاردان های فنی صنعت ساختمان هم یک حلقه از زنجیره ساخت و ساز هستند که این چزخه از کارگران ساختمانی و استادکاران آموزش دیده به عنوان عوامل اجرایی شروع می شود و تا مهندسان ادامه پیدا می کند که فی ما بین این دو، کاردان های فنی به عنوان تکنسین های صنعت ساختمان هستند.

وظایف به درستی تقسیم نشده است

وی با انتقاد از تقسیم نشدن درست وظایف در صنعت ساختمان تصریح کرد: متاسفانه ما شاهد هستیم که تقسیم وظایف به درستی صورت نگرفته است. اگر کاردان های فنی متولی این امر باشند که بخش نیروهای فنی کارگاهی را ساماندهی کنند و حلقه واسطه فی مابین مهندسان کارگاه و کارگران و استادکاران حاضر در صنعت ساختمان باشند، یقینا جایگزینی های درست می تواند به صرفه و صلاح بهره برداران باشد.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در همین حال افزود: مضاف بر اینکه ما باید بدانیم که در حال حاضر طول عمر ساختمان هایی که ساخته می شود، متاسفانه بسیار کمتر از آن حدی است که دنیا به آن رسیده است.

اسماعیلیان ساختمان ها را جزو سرمایه های ملی دانست و عنوان کرد: در این شرایط سرمایه های ملی به هدر می رود و این در حالی است که به یقین ارزش و بهای حفظ سرمایه های ملی، کمتر از حفظ امنیت ملی این کشور نیست.

افزایش هزینه ساخت، یک تعبیر غلط

همچنین رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور در پاسخ به اینکه آیا به کارگیری از کاردان ها افزایش هزینه ساخت را به دنبال دارد گفت: این تعبیر اصولا یک تعبیر بسیار غلط است.

داراب صفری  افزود: حیطه کار و وظایف کاردان های فنی مربوط به بخش نظارت و اجرا است، بنابراین حضور مستمر کاردان ها در کارگاه های ساختمانی، نه تنها هزینه ای برای ساخت و سازها به همراه ندارد، بلکه موجب ارتقای کیفیت ساختمان ها و افزایش طول عمر آنها می شود.

صفری اضافه کرد: درواقع عکس این موضوع صادق است و حضور کاردان‌های فنی در ساختمان‌ها کمک می کند تا هم کیفیت و هم طول عمر ساختمان‌ها افزایش یابد و وقتی کیفت ساختمان‌ها افزایش یابد، مسئله گرانتر شدن هزینه ساخت و ساز معنا پیدا نمی کند.

تبعات گزاف غیبت کاردان های فنی

وی تاکید کرد: در صورت غیبت کاردان های فنی در ساخت و سازها به عنوان نیروهایی که حضور مستقیم و نظارت پیوسته بر روی ساخت و سازها دارند، حتما شاهد تبعات بسیار گزافی در این حوزه خواهیم بود.

صفری در این راستا تشریح کرد: بدون شک در صورت عدم حضور کاردان های فنی در کارگاه های ساختمانی نه تنها کیفیت و مقاومت ساختمان‌ها بسیار کاهش پیدا می کند، در عین حال هزینه تمام شده چند برابر می شود.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور همچنین خاطر نشان کرد: قرار گرفتن کاردان ها و کارگران ماهر ساختمانی و مهندسان مجرب در کنار هم موجب می‌شود تا همه این عوامل با مشارکت همدیگر یک ساختمان باکیفیت ارائه دهند و وقتی کیفیت ساختمان‌ها افزایش پیدا کند، هزینه آن هم هزینه منطقی و پرسودی خواهد بود.

توسعه صادرات، دستاورد رشد کیفیت ساختمان سازی

حالا در جریان اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، چشم امید کاردان های فنی و مسئولان سازمان نظام کاردانی به این است که با همکاری نمایندگان مجلس و مسئولان ذیربط جایگاه کاردان‌های فنی در این قانون احیا شود و آنها بتوانند از این طریق در صنعت ساختمان سازی ایفای نقش کنند. البته این در حالی است که تاکنون هم مسئولان علیرغم نگاه مثبتی که نسبت به به کارگیری از کاردان ها داشته‌اند، اما در بسیاری از موارد وعده های داده شده عملیاتی نشده و در حد حرف باقی مانده است.

در همین رابطه رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور همچنین با ابراز امیدواری از اینکه با اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان کاستی‌ها و کمبودهای قانون برطرف شود تا همه دست‌اندرکاران و متخصصان صنعت ساختمان بتوانند در این صنعت مشارکت داشته باشند گفت: از این طریق می توانیم شاهد رشد کیفیت ساختمان سازی در کشور باشیم.

صفری با تاکید بر اینکه با رشد کیفیت ساختمان سازی در سطح کشور می توانیم به نحو احسن و در حد خیلی بالایی در صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش صنعت ساختمان سازی به کشورهای دیگر موفقیت زیادی را کسب کنیم ادامه داد: مهندسان ما در این زمینه بسیار توانمند هستند.

وی ابراز امیدواری کرد: این جریان موجب شود تا ما علاوه بر اینکه در صنعت ساختمان کشورمان فعالانه مشارکت کنیم، در عرصه های جهانی نیز حضور فعالتری داشته باشیم.

منابع : http://sazehnews.ir

یکشنبه, 29 مرداد 1396
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری
119
تهران
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری

نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری و شرکتی با اکیپ مجرب

دستکش کار و داربست بندی
121
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

دستکش کار و داربست بندی
121
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

دستکش کار و داربست بندی
121
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

داربست فلزی شهرک غرب
346
تهران
داربست فلزی شهرک غرب

نصب سریع و آسان و منصف در تمام نقاط ایران نصب انواع داربست پروژه های کوچک و بزرگ و برج ها نصب راه پله در گود و زیر بتونی و کفراژ های بزرگ عضو اتحادیه داربست فلزی با بیش از 15 سال سابقه کاری

داربست فلزی اوج
256
هرمزگان
داربست فلزی اوج

داربست فلزی اوج میناب،جاسک،چابهار تا سیستان و بلوچستان هم می توانیم خدمات دهیم.

پارت فوم آکوستیک
283
تهران
پارت فوم آکوستیک

پارت فوم مجموعه ای است که از 1385تا کنون بر روی عایق های صوتی، حرارتی ، برودتی ، فوم ها و چسب های مصرفی و صنعتی فعالیت داشته است. و از سال 1392 به صورت تخصصی در زمینه ارایه محصولات آکوستیک با کیفیت بالا وقیمت مناسب فعالیت نموده است. افتخار ما این است که بسیاری از محصولات پارت فوم در زمینه آکوستیک برای اولین بار در ایران تولید شده است و توانسته ايم نیاز بازار داخلی را از محصولات خود تامین نماییم. فوم لوله داربستی - ضربه گیر لوله داربست

داربست نما پایدار
3652
تهران
داربست نما پایدار

داربست ارزان با بیمه مسئولیت

داربست فلزی علی
334
آذربایجان غربی
داربست فلزی علی

خدمات اجاره و نصب داربست ماکو

داربست ماکو
934
آذربایجان غربی
داربست ماکو

اجاره و نصب داربست فلزی در ماکو

داربست سازه کاران
431
تهران
داربست سازه کاران

اجاره داربست خرید داربست فروش داربست نصب داربست

توليد كننده پيچ اتومات داربستی
2724
آذربایجان غربی
توليد كننده پيچ اتومات داربستی

توليد كننده پيچ اتومات داربستي ماد فولاد توليد كننده پيچ اتومات داربستي بالاترين كيفيت در بازار محصول تهيه شده از مفتول هاي استاندارد پيچ با گريد هاي ١٠٠٨ و ١٠١٠ انيل فسفات شركت ايروف محصول كاملا يكدست و رزوه عميق و استاندارد كه عمر محصول را تا دو برابر افزايش ميدهد

داربست رضایی
294
گلستان
داربست رضایی

اجاره و نصب داربست در گرگان

داربست فلزی فراز بست
3940
خراسان رضوی
داربست فلزی فراز بست

داربست فلزی فراز بست در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.نصب داربست فلزي در همه ي مناطق شهر مشهد با نازلترين قيمت و در سريعترين زمان ممكن شما مي توانيد در انواع پروژه هاي ساختماني همچون نصب داربست برج ها و ساختمان ها، زيربتن و نصب كفراژ با ما تماس گرفته و از خدمات ما بهره مند شويد.

داربست فلزی میشو سیس
6503
آذربایجان شرقی
داربست فلزی خورشیدی اراک
779
مرکزی
داربست فلزی خورشیدی اراک

داربست خورشیدی،اراک،با بیش از ۳۰ سال سابقه کار ،اولین داربست استان مرکزی

داربست فلزی سرلک
634
تهران
داربست فلزی سرلک

آدرس انبار۱؛ میدان قیام خ مولوی کوچه رضا آزادی بن بست شیرزاد آدرس انبار ۲؛ سه راه آذری خیابان سبحانی گاراژ حاجیان آدرس شرکت .کارگر جنوبی خیابان زربافیان کوچه توکلی پ ۲ با مدیریت سرلک

داربست فلزی سعيد
7682
زنجان
داربست فلزی سعيد

داربست سعيد اولين ارائه دهنده خدمات داربست در استان زنجان

داربست فلزی علیجانی
1847
گیلان
داربست فلزی علیجانی

داربست علیخانی از سال 92 فعالیت خود را در استان گیلان آغاز کرده است و تا به حال پروژه های مختلفی را با موفقیت اجرا کرده اند.

داربست فلزی هادیان
2858
اصفهان
داربست فلزی هادیان

خدمات نصب و اجاره داربست در اصفهان و شاهین شهر

فولاد جهان مهر
1400
تهران
فولاد جهان مهر

شرکت فولاد جهان مهربا هدف تهیه و تأمین مقاطع آهن و فولاد مورد نیاز صنایعنفت،گاز،پتروشیمی،فولاد، نیروگاه‌ها،شرکتها وپروژه های ساختمانی...با اتکا به لطف خداوند و همکاری نیروهای متعهد و پرسنل مجرب، از سال 1350شروع به فعالیت نموده است. این شرکت افتخار همکاری با شرکتها و نهادهای زیر را دارد: 1ـ عضویت در وندور لیست شرکتهای نفت و گاز پارس (POGC)، شرکت ملی نفت ایران(NIOC)، 2ـ همکاری با کلیه شرکتهای نفتی ، ساختمانی و شرکتهای وابسته به وزارت راه و شهرسازی

داربست فلزی محسن
2112
لرستان
داربست فلزی محسن

خدمات نصب و اجاره داربست در خرم آباد توسط اکیپ مجرب

داربست فلزی مرکزی
854
لرستان
داربست فلزی مرکزی

داربست فلزی مرکزی درخدمت همشهریان .نصب بنر تبلیغاتی،کفراژ،طاق نصرت،پروژهایی بزرگ و کوچک،چهارپایه

داربست فلزی عرش
6518
کرمانشاه
داربست فلزی عرش

ارایه کلیه خدمات داربست از قبیل نما, تجارب, زیربتن, کفراژو صنعتی توسط اکیپ بیمه شده

داربست فلزی ارم
1682
گیلان
داربست فلزی ارم

نصب و اجرای داربست با استادکاران ماهر در سریع وقت و بهترین کیفیت

صنعت ساختمان و داربست
1363
تهران
صنعت ساختمان و داربست

خدمات داربست در سراسر کشور داربست های سنتی مجری مونتاژ داربست های شرکت تسکو (زود بست) چهارپایه های داربستی

داربست مهدی
6887
خراسان جنوبی
داربست مهدی

داربست و تجهیز بتن مهدی اجاره و خرید و فروش کلیه لوازم نو و دست دوم

داربست آسمان
3322
زنجان
داربست آسمان

نصب داربست فلزی، کفراژ بندی، داربست جهت اجرای تابلو، کار در ارتفاع (نماشویی، ترمیم نما)، کلیه تعمیرات جزئی و کلی داخل و خارج ساختمان، فنس کشی

 چدن ریزان پیشرو
5819
تهران
چدن ریزان پیشرو

تولید انبوه بست و اتصالات داربست فلزی

داربست فلزی پارسیان
6256
بوشهر
داربست فلزی پارسیان

تجهیزات داربست بند،شرایط پرسنل و دستورالعمل های ایمنی خاص داربست بند می باشد.که با رعایت این اصول علاوه بر برپا نمودن داربست مناسب ایمنی نیز رعایت خواهد شد.

داربست فلزی محمدرضا
875
تهران
داربست فلزی محمدرضا

داربست فلزی محمدرضا(شبانه روزی) داربست فلزی در شهرقدس با بیش از 30 سال سابقه در صنعت داربست ساختمان و کوله باری از تجربه این افتخار را دارد تا در خدمت مردم محترم در استان وشهر تهران باشد و بیشترین مشتریان خود را از طریق جمعی از مشتریان راضی و تبلیغات لفظی آنها تا به امروز به دست آورده است. خدمات این شرکت عبارتند از: - نصب داربست فلزی در ساختمان ها و برج های بلند - اجرا ونصب داربست جهت کارهای صنعتی همانند:سکوهای نفتی,اسکله,سیلو,پالایشگاه و... - اجرا ونصب داربستهای زودبست,کفراژبندی,زیربتن,داربست های نمایشگاه ها همراه باچادر,سوله,حفاظ,پیچ ورولپلاک و... - اجرا ونصب داربست در مترا ژهای بالا در استان وشهر تهران -اجرای داربست فلزی بنرهای تبلیغاتی -اجرای داربست فلزی سالن های خیمه ای -اجرای داربست فلزی طاق نصرت و ایستگاه صلواتی -ارسال اکیپ داربستی به سایر شهرهای کشور به منظور پروژه های بزرگ 09216266372/09175240703 سید جواد رضانژاد09362191788,

داربست فلزی پاکدشت
8126
تهران
داربست فلزی پاکدشت

نصب انواع مختلف داربست ساختمان هیئت. ساختمان.سوله.بنرهای.تبلیغاتی.۴پایه چرخدار و ثابت..زیربتن

منو سریع