پاک‌سازی صنعت ساختمان از عوامل سودجو و غیرمتخصص
پاک‌سازی صنعت ساختمان از عوامل سودجو و غیرمتخصص

حمد خورشیدی تاکید کرد: این در حالی است که در مراحل ساخت باید هماهنگی‌ بین عوامل اجرایی، عوامل نظارت و تامین مصالح وجود داشته باشد و اگر مجری ذی‌صلاح در سطح کشور اجرایی شود، علاوه بر افزایش چشمگیر کیفیت ساخت‌وسازها قطعا تخلفات ساختمانی به شدت کاهش خواهد یافت. چون در این صورت عوامل سودجو و غیرمتخصص که صرفا به دنبال بسازوبفروشی و سودهای کلان یک شبه هستند، کنار می‌روند و ساخت و‌ساز به طور کامل از دست این افراد خارج می‌شود.

وی با بیان اینکه نقش مجری ذی‌صلاح حقوقی است و مانند شخص حقیقی نیست که ساختمانی را بسازد و تعهد و مسئولیتی در قبال آن نداشته باشد افزود: مجری ذی‌صلاح حقوقی دستورات نظارت بر عملکرد خود را دارد و فرآیندهای قانونی هم برای برخورد با آنها وجود دارد.

این مسئول سازمانی گفت: در شرایط فعلی مهمترین نیاز ما در بخش ساخت و ساز این است که اکیپ‌های اجرایی و متخصصان اجرایی اعم از کارگران و عوامل اجرایی کارت مهارت فنی داشته باشند.

وی افزود: باید در بخش آموزش و تربیت نیروهای فنی به تعداد کافی همکاری لازم را با سازمان‌های فنی و حرفه‌ای و دیگر مراجع دارای صلاحیت جهت آموزش این عوامل اجرایی در زمینه‌های مختلف ساختمان ازجمله معماری، نازک‌کاری، سفت-کاری و... داشته باشیم و سپس برای آنها کارت مهارت صادر کنیم.

خورشیدی در ادامه با انتقاد از به کارگیری از تجهیزات و ماشین‌‌آلات بسیار کهنه یا بلااستفاده در اجرای ساختمان ها، تصریح کرد: اگر قرار است مجریان ذی‌صلاح در سطح کشور امورات را در دست بگیرند، نیاز است که در این زمینه هم اقدام به تامین ابزار و تجهیزات با کیفیت و استاندارد کنند.

عزم راسخی برای اجرای مجری ذی‌صلاح وجود ندارد

وی با انتقاد از اینکه در حال حاضر عزم راسخی برای اجرای مجری ذی‌صلاح در کشور وجود ندارد گفت: دراین بخش هماهنگی، همکاری و پشتیبانی از سوی شهرداری، وزارت راه و شهرسازی و ادارات کل راه و شهرسازی با سازمان نظام مهندسی الزامی است.

خورشیدی با بیان اینکه برخی شهرداری‌ها به دنبال راه گریز و دور زدن قانون نظام مهندسی ساختمان هستند و حتی از پذیرش ناظران سازمان نظام مهندسی در مراحل ساخت هم اجتناب می‌کنند، ادامه داد: از دید شهرداری تعداد ناظران و تخصص آنها اهمیتی ندارد و همین که صرفا یک فردی به نام مهندس ناظر حضور داشته باشد کافی است.

وی اضافه کرد: یعنی تخصص و رشته فردی که به عنوان مهندس ناظر معرفی می‌شود تفاوتی ندارد و همین که او پروانه اشتغال داشته باشد کافی است و مهم نیست که از نظر تخصصی صلاحیت لازم را داشته باشد.

این مسئول با تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی درخصوص تاثیرات حضور مجری ذی‌صلاح در مراحل مختلف ساخت گفت: اگر مزایای حضور مجری در مراحل مختلف ساخت برای مردم روشن شود، شاید از فعالیت مجریان در جامعه استقبال شود، اما متاسفانه اقدامات فرهنگی در زمینه رعایت مباحث مقررات ملی در سطح کشور بسیار کم است و هیچ هزینه‌ای برای فرهنگ‌سازی در این بخش حتی در رسانه‌های عمومی مثل صداوسیما انجام نشده است.

خورشیدی با بیان اینکه صرفا در مواقع وقوع یک حادثه مثل ساختمان پلاسکو از اهمیت اجرای مقررات ملی و ضعف عملکرد نهادهای مسئول صحبت‌هایی به میان می آید و سپس به فراموشی سپرده می‌شود، افزود: اگر در همان ابتدا بتوانیم مانور فرهنگی و اطلاع‌رسانی عمومی درباره ضرورت حضور مجریان ذی صلاح در مراحل ساخت یک ساختمان بدهیم، قطعا از این قانون استقبال می‌شود.

وی در عین حال عنوان کرد: البته برای برخی مالکان با توان اقتصادی پایین که می‌خواهند ساختمان یک طبقه خود را با به کارگیری نیروهای تجربی ماهر و متخصص بسازند، می توان ارفاق قایل شد، اما حداقل در ساختمان‌های سه‌طبقه به بالا باید رعایت مجریان ذی‌صلاح را در ساختمان‌ها الزامی کنیم تا مالکان ملزم به معرفی مجری و استفاده از تخصص مجری باشند.

رئیس نظام مهندسی کهگیلویه و بویر احمد با ابراز تاسف از نبود همکاری لازم در این حوزه گفت: در کشورهای دیگر از سال‌ها قبل حضور مجری ذی‌صلاح چه در زمینه احداث ساختمان و راه الزامی شده و مجری پس از ورود به حوزه ساخت وساز، متعهد و مسئول است که این رویه مزایای زیادی به دنبال دارد.

وی خاطرنشان ساخت: هرچند مجری ذی صلاح در برخی استان‌ها در حال اجراست، اما فراگیر شدن آن در کشور نیازمند حمایت‌های مورد نیاز به لحاظ فرهنگی و اجرایی است.

منبع : سازه نیوز

یکشنبه, 15 مرداد 1396
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
داربست ارزان فوری
7522
تهران
داربست فلزی شکوری
1341
البرز
داربست فلزی شکوری

انجام کلیه امور داربست در اسرع وقت

داربست فلزی صفائی
724
مرکزی
داربست فلزی صفائی

اجاره و نصب داربست اراک و حومه

داربست فلزی میلاد
863
اصفهان
داربست فلزی میلاد

داربست فلزی میلاد در کاشان

داربست فلزی وطن دوست
5758
خراسان رضوی
داربست فلزی وطن دوست

داربست فلزی وطن دوست عضو رسمی اتحادیه در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.نصب داربست فلزي در همه ي مناطق شهر مشهد در سريعترين زمان ممكن شما مي توانيد در انواع پروژه هاي ساختماني همچون نصب داربست برج ها و ساختمان ها، زيربتن و نصب كفراژ با ما تماس گرفته و از خدمات ما بهره مند شويد.

صنعت ساختمان و داربست
2194
تهران
صنعت ساختمان و داربست

خدمات داربست در سراسر کشور داربست های سنتی مجری مونتاژ داربست های شرکت تسکو (زود بست) چهارپایه های داربستی