سوالات متداول اجرایی ساختمان
سوالات متداول اجرایی ساختمان

1- مشخصات کاشی درجه یک چیست؟

چنانچه دو عدد کاشی از یک کارتون (بسته) را از پشت به هم بچسبانیم تا به صورت کامل با هم در تماس باشند و هیچگونه فاصله ای بین آنها نباشد این کاشی ها درجه یک خواهند بود،کاشی درجه یک دارای زوایای 90 درجه و ابعاد دقیق مطابق مندرجات روی کارتن آن می باشد.

ضخامت کاشی درجه یک برای تمامی کاشی های داخل یک کارتن یکسان میباشد. کاشی درجه یک سطحی صاف دارد و فاقد خال یا ترک می باشد.

2- اگر آجر فشاری از ضخامت به دو قسمت تبدیل شود هریک از قسمت ها چه نام دارند؟ چنانچه از عرض نصف شود هریک از تکه آجر ها چه نام دارند؟

نیم لایی_ قلمدانی

3- با توجه به اینکه در برخی از موارد ساختمان از نظر کاربری دارای اهمیت پایینی می باشد. مانند ( انبارهای دو طبقه) معمولا برای پوشش سقف طبقه همکف آنها از طاق ضربی اجرا می گردد، توضیح دهید فاصله مرکز تا مرکز تیر آهن ها چه اندازه خواهد بود و چرا هنگام اجرای عملیات طاق ضربی آجر فشاری را خیلی سریع در آب فرو می برند و آن را در محل خود نصب می کنند؟

این فاصله بستگی به طول دهنه دارد اما مناسب ترین فاصله مرکز تا مرکز تیر آهن های پوشش سقف جهت تیر ریزی برای اجرای طاق ضربی 91 تا 93 سانتی متر می باشد. لذا جهت ممانعت از بند روی بند افتادن آجر ها در طاق ضربی در ابتدای کار باید از یک قطعه آجر نیمه استفاده گردد تا اصول پیوند رعایت شود. و نیز در فاصله مرکز تا مرکز تیر آهن ها از قرار 91 تا 93 سانتی متر باشد تا طاق اجرا شده مناسب ترین خیز را دارا می باشد چون اگر فاصله کمتر یا بیشتر باشد ایجاد خیز مناسب آن مشکل خواهد بود و در مرحله اندود زیر سقف مشکل ساز خواهد شد.

4- پیوند های آجری در دیوار های باربر را نام ببرید ومعایب و محاسن یکی را توضیح دهید؟

پیوند بلوکی پیوند کله راسته پیوند صلیبی پیوند هلندی، در پیوند کله راسته نمای زیبای آن حسن آن پیوندو ستونی عمل کردن  قطعات 4/1آجر در وسط دیوار عیب این نوع پیوند آجری در دیوار یک و نیم آجره محسوب می گردد.

5- معایب و محاسن سیمان پاکتی و فله را توضیح دهید؟

پرت شدن سیمان و مکان نگهداری خاص (سیلو ایستاده) به واسطه هزینه تهیه و نصب آن از معایب سیمان فله و قیمت کمتر آن نیست به سیمان پاکتی از محاسن سیمان فله ای می باشد. و نیز در خصوص سیمان پاکتی حمل و نقل راحت محاسبه مقدار سیمان جهت تهیه برآورد هزینه آن از محاسن و بیشتر بودن قیمت آن نسبت به سیمان فله از معایب آن میباشد و نیز در صورت نفوذ رطوبت به سیمان پاکتی زمان بیشتری نسبت به سیمان فله طول می کشد تا به تمام کیسه نم نفوذ کند اما در سیمان فله که در انبارهای زمینی نگهداری می شوند رطوبت به سرعت در تمام حجم سیمان نفوذ کرده و باعث سفت شدن سیمان می گردد.

6-کتراک چیست؟

نوعی ماده شیمیای منبسط شونده است که جهت تبدیل توده های بزرگ سنگ به قطعات کوچک از این نوع ماده شیمیایی استفاده می گردد.

بدین ترتیب که فاصله های 50 سانت از هم توسط کمپرسور های بادی در سطح توده های بزرگ سنگ سوراخهایی با عمق حداقل 5/1 مترایجاد می شود و ماده کتراک که قبلا با آب مخلوط شده و خمیر کتراک بدست آمده را در داخل سوراخها میریزند تا سوراخها پر شوند سپس پس از 24 ساعت خمیر کتراک منبسط شده و باعث ترک بردن سنگ و جدا شدن آن از توده بزرگ می گردد_استفاده از دستکش _ماکس و عینک

ایمنی هنگام کار با ماده شیمیایی کتراک الزامی است.

7- مدت زمان نگه داری عایق رطوبتی پیش ساخته از زمان تولید تا مصرف چند ماه است؟

شش ماه

8- مورد استفاده فلز سرب در ساختمان چیست به دو مورد اشاره کنید؟

در فضای رادیولوژی درمانگاه ها وبیمارستانها جهت جلوگیری از نشت اشعه ایکس ، پس از دیوار چینی ورقه های سربی بر روی دیوار های داخلی وزیر سقف نصب میگردند ونیز محل اتصال لوله ها و اتصالات چدنی در ساختمانهای با کاربری خاص یا اهمیت خاص جهت جلوگیری از نشست آب(در لوله های آب باران) و فاضلاب از سرب مذاب برای پر نمودن فاصله بین دو لوله ا اتصال استفاده می شود.

9- هنگام پیاده کردن نقشه بر روی زمین جهت اجرای پروژه های عمرانی میخ هایی در محیط پیرامونی نقشه پیاده شده به فاصله تا 2 متر بعنوان میخ های کمکی در زمین زده می شوند.چرا؟

چون پس از اجرای عملیات گود برداری یا پی کنی نقاط تلاقی و تقاطع اضلاع نقشه فنداسیون از بین میرود و باید مجددا در کف گود نقشه بتن مگر پیاده گردد لذا جهت پیاده نمودن نقشه بتن مگر و پس از آن نقشه فنداسیون از میخ های کمکی استفاده می گردد.

10- بتن مگر یا همان بتن پاکیزگی به چه منظور در زیر فونداسیون اجرا میگردد؟

الف_ به دلیل رسیدن به یک سطح صاف و افقی در زیر فونداسیون عملیات بتن مگر اجرا می گردد.

ب_ جهت جلوگیری از تماس فنداسیون (بتن سازه ای) با زمین طبیعی از بتن مگر استفاده می گردد.

ج_ خط کشی اولیه فنداسیون با ریسمان رنگی جهت میلگرد گذاری در جای واقعی به منظور حفظ فاصله بتنی و نشانه گذاری مرکز ستون  با میخ فولادی باید روی یک سطح صاف صورت بگیرد که این سطح صاف را بتن مگر به ما می دهد.

منبع : کارگشا

پنجشنبه, 12 مرداد 1396
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
داربست فلزی شکوری
1499
البرز
داربست فلزی شکوری

انجام کلیه امور داربست در اسرع وقت

داربست فلزی وطن دوست
6035
خراسان رضوی
داربست فلزی وطن دوست

داربست فلزی وطن دوست عضو رسمی اتحادیه در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.نصب داربست فلزي در همه ي مناطق شهر مشهد در سريعترين زمان ممكن شما مي توانيد در انواع پروژه هاي ساختماني همچون نصب داربست برج ها و ساختمان ها، زيربتن و نصب كفراژ با ما تماس گرفته و از خدمات ما بهره مند شويد.

صنعت ساختمان و داربست
2374
تهران
صنعت ساختمان و داربست

خدمات داربست در سراسر کشور داربست های سنتی مجری مونتاژ داربست های شرکت تسکو (زود بست) چهارپایه های داربستی