ترکیه و صنعت ساختمان سازی رو به رشد آن
ترکیه و صنعت ساختمان سازی رو به رشد آن

در این نوشته در رابطه با سرمایه گذاریها در بخش ساختمان سازی و پروژه شهر شمالی در استان غازی آنتپ به بحث و گفتگو خواهیم پرداخت.

در کشورهای پیشرفته و نیز در حال رشد بخش ساختمان سازی هم از نکته نظر رشد اقتصادی و هم از نقطه نظر ایجاد فرصتهای شغلی بسیار مهم است. در نتیجه سرمایه گذاری در بخش ساختمان سازی، علاوه بر صاحبان زمین و شرکتهای تولید کننده ساختمان، شرکتهای جانبی تولید کننده لوازم و تجهیزات ساختمانی، کارگران و در نهایت اقتصاد کشور رونق می گیرد. بخش ساختمان سازی همچنین از نقطه نظر استخدام نیروی انسانی غیر متخصص نیز بسیار مهم است. در این چارچوب، بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال رشد سعی دارند تا به سرمایه گذاری در این بخش ادامه داده و بر رونق آن بیفزایند.

در ترکیه بخش ساختمان سازی بویژه بعد از سال 2002 و در نتیجه کاهش بهره ها وارد یک دوره جهش گونه شده و تبدیل به لوکوموتیو اقتصاد ترکیه گردید. به استثنای سال 2008 که جهان با یک بحران اقتصادی روبرو گردید، توانست این ویژگی خود را تا به امروز حفظ نماید. در طی این سالها هم در سایه سرمایه گذاریهای بخش خصوصی و هم در نتیجه پروژه های اجرایی از سوی اداره انبوه سازی مسکن، هم تعداد زیادی از شهروندان صاحب خانه و محل کار شدند و هم برای بسیاری امکان کار و استخدام فراهم شد.

اداره انبوه سازی مسکن وابسته به نخست وزیری که یک اداره دولتی بوده و اقدام به سرمایه گذاری در زمینه ساختمان سازی می نماید، در روزهای گذشته، در رابطه با پروژه جدید خود اقدام به اطلاع رسانی به افکار عمومی کرد. ارگون توران رئیس اداره انبوه سازی مسکن به ارائه اطلاعات در رابطه با پروژه شهر شمالی پرداخت که این اداره تصمیم دارد آن را در شهر غازی آنتپ ترکیه احداث نماید. ارگون توران با تاکید بر اینکه اهمیت فوق العاده ای به این پروژه قایل هستند و این پروژه بزرگترین پروژه ای است که اداره انبوه سازی مسکن به تنهایی عهده دار انجام آن شده، گفت: یک سال است که به همراه شهرداری غازی آنتپ، دانشگاه و ادارات دولتی شهر بر روی پروژه شهرک شمالی در غازی آنتپ فعالیت داریم. در سایه این پروژه 50 هزار باب خانه احداث خواهیم کرد. در چارچوب این پروژه شهرکی را تاسیس خواهیم کرد که از ظرفیت اقامت 250 الی 300 هزار تن برخوردار باشد. با توجه به اینکه جمعیت خیلی از استانهای ترکیه کمتر از 300 هزار نفر می باشد، بنابراین با این پروژه شهری را تاسیس خواهیم کرد که از نظر جمعیتی بزرگتر از 23 استان کشور باشد. 

ارگون توران رئیس اداره انبوه سازی مسکن در ادامه سخنانش افزود: طی 13 سال اداره انبوه سازی مسکن توانست کار احداث یک استادیوم ورزشی در استانداردهای یوفا و 17 هزار و 634 باب مسکن را به اتمام رسانده و آن را به صاحبانش تحویل دهد که همه این سرمایه گذاریها در رشد و توسعه شهر و نیز کاهش نرخ بیکاری بسیار موثر بوده است. سرمایه گذاریهای انجام گرفته در این دوره، هم باعث افزایش استخدام در شهر غازی آنتپ شد و هم باعث رونق اقتصادی بسیاری از صنایع مرتبط با ساختمان سازی گردید.

در نهایت می توان گفت که بخش ساختمان سازی یکی از شاخه های صنعتی بسیار مهم است که باعث رشد اقتصادی و افزایش استخدام در کشورهای در حال توسعه و نیز کشورهای پیشرفته می گردد. سرمایه گذاریهای انجام گرفته در بخش ساختمان سازی هم بطور مستقیم و هم بطور غیر مستقیم باعث رونق اقتصادی کشور می گردد. با توسعه بخش ساختمان سازی از سویی محل های جدید اسکان شکل می گیرد، از سوی دیگر هم مراکز تجاری در اطراف این مراکز مسکونی شروع به رشد و توسعه می کند. همچنین در جریان سرمایه گذاریهای ساختمان سازی، امکان استخدام نیروی انسانی غیر متخصص در مقیاس وسیع و نیز نیروی متخصص در مقیاس متوسط فراهم می گردد. ترکیه نیز با اقتصاد رو به رشد خود یکی از کشورهایی است که بخش ساختمان سازی در آن رو به رشد و توسعه است. طی 10 سال گذشته، در نتیجه کاهش بهره وام مسکن، این بخش رونق بیشتری گرفته و بر سرعت سرمایه گذاریها در این ساحه افزوده شده است.

بخشی از این سرمایه گذاریها از سوی بخش خصوصی، بخشی دیگر نیز توسط اداره انبوه سازی مسکن انجام گرفته است. در این راستا، در نظر است با ایجاد شهرک شمالی در استان غازی آنتپ، فضای جدیدی برای اسکان و زندگی ایجاد گردد که از نظر پتانسیل گنجایش بزرگتر از 23 استان ترکیه باشد. در سایه این فضای جدید زندگی و اسکان، فرصتهای شغلی جدیدی در سطح کسور و منطقه ایجاد خواهد شد و سطح رفاه شهروندان افزایش خواهد یافت. همچنین با احداث مراکز تجاری جدید در اطراف این مراکز مسکونی گام بسیار مهمی در راستای رشد اقتصادی کشور نیز برداشته خواهد شد.

منبع : Summer Home

شنبه, 27 خرداد 1396
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
داربست ارزان فوری
7387
تهران
داربست فلزی ایران توسعه
8675
هرمزگان
داربست فلزی ایران توسعه

نصب انواع داربست ساختمانی صنعتی مراسمی و.....

داربست فلزی شکوری
1262
البرز
داربست فلزی شکوری

انجام کلیه امور داربست در اسرع وقت

داربست فلزی صفائی
632
مرکزی
داربست فلزی صفائی

اجاره و نصب داربست اراک و حومه

داربست فلزی میلاد
773
اصفهان
داربست فلزی میلاد

داربست فلزی میلاد در کاشان