آیا خواب زمستانی صنعت ساختمان رو به پایان است؟
آیا خواب زمستانی صنعت ساختمان رو به پایان است؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، انتشار گزارش تحولات اقتصادی ایران در 9 ماهه سال 95 چشم انداز بخش مسکن را برای فعالان این بخش در سال جدید امیدوارکننده کرده ،زیرا نشان می دهد که از شدت رکود این بخش تاحدودی کاسته شده است.
آنگونه که بانک مرکزی محاسبه کرده است، رشد تولید ناخالص داخلی در بخش ساختمان در 9 ماهه 94 منفی 20.8درصد (20.8-) بود که این میزان برای کل پارسال منفی 17 درصد رسید.
این رشد منفی در فصل بهار 95 نیز تداوم یافت به شکلی که در این فصل این بخش رشد منفی 27.4 درصد (27.4 -) را پشت سر گذاشت اما در فصل تابستان که فصل رونق ساخت و ساز و تحولات این بخش به شمار می رود، به منفی 2 درصد تقلیل یافت.
با این همه عملکرد بخش ساختمان در فصل سوم به منفی 25.4 درصد (25.4-) بازگشت و سبب شد تا مجموع عملکرد این در 9 ماهه امسال منفی باشد و به منفی 17.1 درصد (17.1-) برسد.
کارشناسان بانک مرکزی ریشه های باقی ماندن بخش مسکن در شرایط رکودی را کاهش شدید عملکرد عمرانی دولت در سه سال گذشته می دانند که به دلیل افت شدید قیمت جهانی نفت ( کاهش از 100 دلار در هر بشکه به 25 دلار) رخ داد و موجب شد تا بودجه دولت در شرایط انقباضی قرار گیرد و دولتمردان نتوانند پروژه های عمرانی را به پیش ببرند.
در کنار تنگناهای اعتباری بودجه عمرانی دولت، ارزش سرمایه گذاری بخش خصوصی مناطق شهری به قیمت های جاری طی 9 ماهه سال 95 نسبت به دوره مشابه سال قبل 14.3 درصد کاهش یافته است.
با اعمال شاخص های قیمت متناظر و تعدیل رقم مذکور، نرخ رشد ارزش افزوده ساختمان بخش خصوصی به قمیت ثابت سال 90 معادل منفی 19.1 درصد (19.1-) برآورد می شود.
در نهایت با احتساب رقم فوق و نیز با در نظر گرفتن ارزش افزوده ساختمان دولتی، نرخ رشد بخش ساختمان به قیمت های ثابت منفی 17.1 درصد برآورد می شود.

**سهم فعالیت اقتصادی بخش مسکن در رشد تولید ناخالص داخلی
با وجود نرخ رشد منفی بخش ساختمان در 9 ماهه 95، بررسی سهم فعالیت های اقتصادی در رشد تولید ناخالص داخلی این بخش روند رو به بهبودی را طی کرده است.
آمارهای بانک مرکزی در این بخش بیانگر آن است که سهم ساختمان در 9 ماهه 94 از فعالیت های اقتصادی منفی 1.5 درصد بوده و برای کل سال 94 عدد منفی 1.2 درصد را ثبت کرده است.
با آغاز سال جدید و در فصل بهار از شدت منفی بودن این بخش کاسته شده به شکلی که این شاخص در فصل نخست سال 95 منفی 1.5 درصد (1.5-)برآورد شده اما در فصل تابستان به منفی یک دهم درصد (0.1-)و در فصل پاییز به منفی 1.4 درصد (1.4-)رسیده تا در مجموع 9 ماهه سهم ساختمان از رشد اقتصادی کشور منفی یک درصد(1-) باشد.
این در حالی است که رشد منفی یک درصدی بخش ساختمان در 9 ماهه 95 در مقایسه با مدت مشابه سال 94 بهبود نیم درصدی (0.5-)این بخش را به رغم منفی بودن سهم آن نشان می دهد.
در بررسی وضعیت ساختمان در تحولات اقتصادی کشور در 9 ماهه 95 ، باید موضوع «تشکیل سرمایه ثابت ناخالص» را نیز مدنظر قرار داد که در دو بخش ماشین آلات (صنعت) و ساختمان تعریف می شود.
این تحلیل آماری بیانگر آن است که تشکیل سرمایه ثابت در بخش ساختمان به قیمت های ثابت سال 90 در 9 ماهه سال 94 برابر منفی17.6 درصد (17.6-) بوده و در کل سال 94به عدد منفی 10.7 درصد رسیده است.
در فصل بهار 95 تشکیل سرمایه ثابت در بخش ساختمان منفی 24.4 درصد (24.4 -) برآورد شده اما در ماه های تابستان و پاییز به ترتیب مثبت 6.2 درصد و منفی 31.1 درصد (31.1-) را به ثبت رسانده تا در مجموع فعالیت های این بخش در 9 ماهه 95 عدد منفی 14.4درصد (14.4-) به ثبت برسد.
بر این اساس از شدت منفی بودن تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ساختمان در 9 ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل به میزان 3.7 درصد کاسته شده است که از ورود سرمایه های بیشتر به این عرصه حکایت دارد.
به نظر می رسد نرخ رشد منفی 14.4 درصدی تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در ساختمان به دلیل کاهش سرمایه گذاری در هر دو بخش ساختمان دولتی و خصوصی بوده است.

** روند مثبت صدور پروانه های ساختمانی شهری
با وجود عملکرد منفی بخش ساختمان در 9 ماهه امسال، نگاهی به تعد پروانه های ساختمانی صادر شده و نیز طرح کل زیربنای مندرج در پروانه های ساختمانی سبب امیدواری فعالان صنعت ساختمان به آینده این بازار می شود.
بنا بر آمار بانک مرکزی، در 9 ماهه پارسال در مجموع 72.1 هزار فقره پروانه ساختمانی در کل شهرداری های سراسر کشور صادر شد در حالی که این رقم در سال 95 به 77.7 هزار فقره رسید که رشد 7.7 درصدی را نشان می دهد.
شاخص سطح زیربنا در پروانه های ساختمانی نیز در 9 ماهه سال 94 در مجموع45.5 میلیون مترمربع مجوز صادر شده که این عدد در مدت مشابه سال 95 به 44.4 میلیون مترمربع رسید و رشد منفی 2.3 درصدی را ثبت کرد.
در مجموع در فصل بهار 95 صدور پروانه های ساختمانی 1.8 درصد، در فصل تابستان 9.2 درصد و در فصل پاییز 13.6 درصد رشد را ثبت کرد که بیانگر ورود سرمایه های جدید به این بخش است.
همچنین در سطح کل زیربناهای مندرج در پروانه ها، در دو فصل بهار و تابستان به ترتیب رشد منفی 5.4 درصدی برای بهار و منفی 4.1 درصدی برای تابستان به ثبت رسید در حالی که در فصل پاییز این شاخص مثبت شد و به عدد 4.4 درصد رسید.

** بازار چه می گوید؟
روایت بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در شهر تهران به عنوان دماسنج این بازار نشان می دهد که در 11 ماهه منتهی به بهمن 95 تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی در شهر تهران 6.5 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال 94 رشد داشته است.
این تحلیل که از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور استخراج شده، بیانگر آن است که متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی در بهمن ماه گذشته 43.8 میلیون ریال بود که رشد 5.4 درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل ثبت کرده است.
از آنجا که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 53.9 درصدی بیشترین میزان از واحدهای مسکونی معامله شده در بهمن ماه گذشته را به خود اختصاص داده اند، می تواند چنین تحلیل کرد که سیاست های دولت در تسهیلات دهی به خرید مسکن در افزایش تمایل به خرید ملک بی تاثیر نبوده است.
یکی از این سیاست ها اعطای تسهیلات مسکن به زوجین خانه اولی از محل صندوق پس انداز مسکن یکم روی یک پلاک ثبتی و نیز اعطای تسهیلات مسکن به زوج های جوان از محل اوراق گواهی حق تقدم مسکن بود که به تدریج با سررسید یک ساله سرمایه گذاری متقاضیان و آغاز دریافت این تسهیلات اثر خود را بر افزایش تقاضای مسکن گذاشته است.

چهارشنبه, 02 فروردین 1396
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری
125
تهران
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری

نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری و شرکتی با اکیپ مجرب

دستکش کار و داربست بندی
126
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

دستکش کار و داربست بندی
126
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

داربست فلزی شهرک غرب
349
تهران
داربست فلزی شهرک غرب

نصب سریع و آسان و منصف در تمام نقاط ایران نصب انواع داربست پروژه های کوچک و بزرگ و برج ها نصب راه پله در گود و زیر بتونی و کفراژ های بزرگ عضو اتحادیه داربست فلزی با بیش از 15 سال سابقه کاری

داربست فلزی اوج
258
هرمزگان
داربست فلزی اوج

داربست فلزی اوج میناب،جاسک،چابهار تا سیستان و بلوچستان هم می توانیم خدمات دهیم.

پارت فوم آکوستیک
288
تهران
پارت فوم آکوستیک

پارت فوم مجموعه ای است که از 1385تا کنون بر روی عایق های صوتی، حرارتی ، برودتی ، فوم ها و چسب های مصرفی و صنعتی فعالیت داشته است. و از سال 1392 به صورت تخصصی در زمینه ارایه محصولات آکوستیک با کیفیت بالا وقیمت مناسب فعالیت نموده است. افتخار ما این است که بسیاری از محصولات پارت فوم در زمینه آکوستیک برای اولین بار در ایران تولید شده است و توانسته ايم نیاز بازار داخلی را از محصولات خود تامین نماییم. فوم لوله داربستی - ضربه گیر لوله داربست

داربست نما پایدار
3657
تهران
داربست نما پایدار

داربست ارزان با بیمه مسئولیت

داربست فلزی علی
337
آذربایجان غربی
داربست فلزی علی

خدمات اجاره و نصب داربست ماکو

داربست ماکو
943
آذربایجان غربی
داربست ماکو

اجاره و نصب داربست فلزی در ماکو

داربست سازه کاران
435
تهران
داربست سازه کاران

اجاره داربست خرید داربست فروش داربست نصب داربست

داربست رضایی
297
گلستان
داربست رضایی

اجاره و نصب داربست در گرگان

داربست فلزی محکم بست
6922
همدان
داربست فلزی محکم بست

نصب فنی ترین داربستها - شماره ثبت 8120 کارشناس اتحادیه داربست فلزی با مدیریت سید رهبر مرادی

داربست فلزی فراز بست
3941
خراسان رضوی
داربست فلزی فراز بست

داربست فلزی فراز بست در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.نصب داربست فلزي در همه ي مناطق شهر مشهد با نازلترين قيمت و در سريعترين زمان ممكن شما مي توانيد در انواع پروژه هاي ساختماني همچون نصب داربست برج ها و ساختمان ها، زيربتن و نصب كفراژ با ما تماس گرفته و از خدمات ما بهره مند شويد.

داربست فلزی میشو سیس
6507
آذربایجان شرقی
داربست فلزی خورشیدی اراک
781
مرکزی
داربست فلزی خورشیدی اراک

داربست خورشیدی،اراک،با بیش از ۳۰ سال سابقه کار ،اولین داربست استان مرکزی

داربست فلزی سرلک
635
تهران
داربست فلزی سرلک

آدرس انبار۱؛ میدان قیام خ مولوی کوچه رضا آزادی بن بست شیرزاد آدرس انبار ۲؛ سه راه آذری خیابان سبحانی گاراژ حاجیان آدرس شرکت .کارگر جنوبی خیابان زربافیان کوچه توکلی پ ۲ با مدیریت سرلک

داربست فلزی سعيد
7689
زنجان
داربست فلزی سعيد

داربست سعيد اولين ارائه دهنده خدمات داربست در استان زنجان

داربست فلزی علیجانی
1852
گیلان
داربست فلزی علیجانی

داربست علیخانی از سال 92 فعالیت خود را در استان گیلان آغاز کرده است و تا به حال پروژه های مختلفی را با موفقیت اجرا کرده اند.

داربست فلزی هادیان
2861
اصفهان
داربست فلزی هادیان

خدمات نصب و اجاره داربست در اصفهان و شاهین شهر

فولاد جهان مهر
1402
تهران
فولاد جهان مهر

شرکت فولاد جهان مهربا هدف تهیه و تأمین مقاطع آهن و فولاد مورد نیاز صنایعنفت،گاز،پتروشیمی،فولاد، نیروگاه‌ها،شرکتها وپروژه های ساختمانی...با اتکا به لطف خداوند و همکاری نیروهای متعهد و پرسنل مجرب، از سال 1350شروع به فعالیت نموده است. این شرکت افتخار همکاری با شرکتها و نهادهای زیر را دارد: 1ـ عضویت در وندور لیست شرکتهای نفت و گاز پارس (POGC)، شرکت ملی نفت ایران(NIOC)، 2ـ همکاری با کلیه شرکتهای نفتی ، ساختمانی و شرکتهای وابسته به وزارت راه و شهرسازی

داربست فلزی محسن
2114
لرستان
داربست فلزی محسن

خدمات نصب و اجاره داربست در خرم آباد توسط اکیپ مجرب

داربست فلزی مرکزی
855
لرستان
داربست فلزی مرکزی

داربست فلزی مرکزی درخدمت همشهریان .نصب بنر تبلیغاتی،کفراژ،طاق نصرت،پروژهایی بزرگ و کوچک،چهارپایه

صنعت ساختمان و داربست
1364
تهران
صنعت ساختمان و داربست

خدمات داربست در سراسر کشور داربست های سنتی مجری مونتاژ داربست های شرکت تسکو (زود بست) چهارپایه های داربستی

داربست مهدی
6894
خراسان جنوبی
داربست مهدی

داربست و تجهیز بتن مهدی اجاره و خرید و فروش کلیه لوازم نو و دست دوم

داربست آسمان
3323
زنجان
داربست آسمان

نصب داربست فلزی، کفراژ بندی، داربست جهت اجرای تابلو، کار در ارتفاع (نماشویی، ترمیم نما)، کلیه تعمیرات جزئی و کلی داخل و خارج ساختمان، فنس کشی

 چدن ریزان پیشرو
5825
تهران
چدن ریزان پیشرو

تولید انبوه بست و اتصالات داربست فلزی

داربست فلزی پارسیان
6261
بوشهر
داربست فلزی پارسیان

تجهیزات داربست بند،شرایط پرسنل و دستورالعمل های ایمنی خاص داربست بند می باشد.که با رعایت این اصول علاوه بر برپا نمودن داربست مناسب ایمنی نیز رعایت خواهد شد.

داربست فلزی محمدرضا
877
تهران
داربست فلزی محمدرضا

داربست فلزی محمدرضا(شبانه روزی) داربست فلزی در شهرقدس با بیش از 30 سال سابقه در صنعت داربست ساختمان و کوله باری از تجربه این افتخار را دارد تا در خدمت مردم محترم در استان وشهر تهران باشد و بیشترین مشتریان خود را از طریق جمعی از مشتریان راضی و تبلیغات لفظی آنها تا به امروز به دست آورده است. خدمات این شرکت عبارتند از: - نصب داربست فلزی در ساختمان ها و برج های بلند - اجرا ونصب داربست جهت کارهای صنعتی همانند:سکوهای نفتی,اسکله,سیلو,پالایشگاه و... - اجرا ونصب داربستهای زودبست,کفراژبندی,زیربتن,داربست های نمایشگاه ها همراه باچادر,سوله,حفاظ,پیچ ورولپلاک و... - اجرا ونصب داربست در مترا ژهای بالا در استان وشهر تهران -اجرای داربست فلزی بنرهای تبلیغاتی -اجرای داربست فلزی سالن های خیمه ای -اجرای داربست فلزی طاق نصرت و ایستگاه صلواتی -ارسال اکیپ داربستی به سایر شهرهای کشور به منظور پروژه های بزرگ 09216266372/09175240703 سید جواد رضانژاد09362191788,

داربست فلزی پاکدشت
8131
تهران
داربست فلزی پاکدشت

نصب انواع مختلف داربست ساختمان هیئت. ساختمان.سوله.بنرهای.تبلیغاتی.۴پایه چرخدار و ثابت..زیربتن

منو سریع