داربست هایی که بدون نظارت توسط گروه های غیر ایمن و متفرقه نصب می شود
داربست هایی که بدون نظارت توسط گروه های غیر ایمن و متفرقه نصب می شود

در این بین درباره چرایی این امر و دلایل عدم اقدامات پیشگیرانه و باز دارنده برای کاهش حوادث ناشی از کار عوامل بیشماری از سوی کارشناسان مطرح شده است. برخی بر این باورند که فارغ از نا آگاهی و نا آشنایی کارگران غیر ماهر از ایمنی کار، نگاه اقتصادی کارفرمایان دراین میان نقش اساسی دارد.

در این بین به باور بسیاری از فعالان جامعه مهندسی یکی از مهمترین پارامترهایی که سبب تشدید حوادث کار در بخش ساختمان می شود، نابسامانی داربست‌های کارگاه‌های ساختمانی است. گفته می شود این نابسامانی به حدی است که نصب داربست ها صرفا توسط گروه های متفرقه و غیرحرفه ای صورت می گیرد که به صورت سیار درسطح شهر با نصب تلفن در پشت وانت های حمل بار در جلب مشتری اقدام می کنند و پس از اتمام کار حتی ردیابی آنها نیز مشکل زا است و اساسا خدمات مربوط به نصب داربست توسط آنها به هیچ وجه مشمول ایمنی نخواهد بود و اساسا این قشر خود را در برابر مخاطرات احتمالی ناشی از نصب نادرست داربست‌ها پاسخگو نمی دادند.

ناظران بر این باورند که اگر اراده جدی برای ساماندهی داربست های کارگاه های ساختمانی داشته باشند، تحقق این امر بسیار قابل وصول است و با راه اندازی شرکت‌های مجوز دار تحت مدیریت یک انجمن و سندیکای متمرکز می‌توان گامی اساسی در این زمینه برداشت.

اما متاسفانه گویا سقوط کارگران ساختمانی از ارتفاع ها برای مسوولان و متولیان به یک رویه عادی تبدیل شده است! شماری از کارشناسان براین باورند که شهرداری به عنوان مسوول صدور پروانه ساختمانی باید دراین زمینه اقدامات پیشگیرانه را به سهم خود داشته باشد این درحالی است که دغدغه مدیریت شهری در این‌باره صرفا به یکسری اظهارات شفاهی محدود شده است.

به طوری که پیش‌تر معاونت شهرداری دراین‌باره از بازبيني داربست‌هاي كار‌گا‌ه‌هاي ساختماني و پروژه‌هاي عمراني به خصوص داربست‌هاي نماي خارجي پروژه‌هاي در دست ساخت خبر داد وگفت در اين زمينه بايد بازبيني‌ها و نظارت مستمر به صورت ميداني و با در نظر گرفتن مسائل ايمني و حرفه‌اي صورت گيرد و چك ليست مربوطه نيز تهيه و موارد ايمني به كار فرمايان اعلام خواهد شد و در بحث نگهداشت شهر توجه به ساماندهي كارگاه‌هاي ساختماني و كاهش حوادث احتمالي و افزايش ضريب ايمني و آسايش شهروندان بايد مورد توجه و اهتمام حوزه‌هاي شهرسازي قرار گيرد و گزارش‌گيري‌ها به صورت منظم تهيه شود.

این اظهارنظر درحالی است که با توجه به اینکه روند صعودی سقوط کارگران ساختمانی کماکان به عنوان یکی از مشکلات وآسیب های صنعت ساختمان به قوت خود باقی است می توان نتیجه گرفت که یا بازبینی برای پایش کارگاه های ساختمانی اساسا صورت نگرفته است و یا اینکه این بازبینی ها درعمل فاقد کارآیی لازم بوده است. اما علاوه بر شهرداری، وزارت کار نیز به عنوان یکی از متولیان اصلی دراین زمینه نیز می بایست اقدامات لازم را انجام دهد.گویا این نهاد براین باور است که فرآِیند غیرحرفه ای ساخت وساز توسط عوامل انسانی فاقد متخصص که کارگران ساختمانی را نیز شامل می شود متهم اصلی دربروز حوادث ناشی از کار درکارگاه های ساختمانی است.

درهمین حال وزارتخانه راه وشهرسازی ازجمله نهادهایی است که انتظارمی رود به عنوان یکی از ارکان اصلی ساخت وساز در این زمینه به وظایف قانونی خود عمل کند. شاید شاخص ترین وظیفه این نهاد دراین زمینه تهیه وتدوین آیین نامه ها و دستورالعمل هایی باشد که با توجه به شرایط روز ساخت وساز درکشور قابلیت اجرایی شدن را داشته باشد.

بررسی ها حاکی ازآن است که علی رغم اینکه تاکنون دراین مجموعه تیم های تحقیقاتی وکارشناسی آیین نامه های مبسوط و به روزی را درباره ابعاد مختلف ساخت وساز تدوین کرده اند اما گویا ضوابط مربوط به نصب داربست های کارگاه های ساختمانی مغفول مانده است به طوری که غفلت ازاین مساله باعث شده است که برخی به این نتیجه برسند که وقتی قانون مشخصی دراین زمینه تدوین نشده باشد نمی توان انتظار داشت که مساله داربست های ساختمانی که نصب ایمن آنها سبب جلوگیری از سقوط کارگران ساختمانی می شود دریک مسیر اجرایی درست وقانونی قراربگیرد.

به هر روی با درنظرات گرفتن خسارات جانی ومالی جبران ناپذیر در این زمینه امید آن می رود که متولیان ذی‌ربط دراین زمینه گام‌های اساسی را بردارند. نباید فراموش کرد که تمهیدات لازم برای جلوگیری از سقوط کارگران ساختمانی از ارتفاع و داربست ها، مساله ای نیست که دست نیافتنی باشد و اگر چه بسیاری از موارد ایمن سازی کارگاه های ساختمانی درگروی یکسری مقدماتی است که عملی کردن آن نیاز به موارد بسیار دارد، اما این موضوع قطعا فقط دراراده ارکان ساخت وساز شامل شهرداری، وزارتخانه های راه وتعاون، استانداری ها و .. نهفته است وبدون شک اگر این دستگاه ها دراین زمینه با تعامل گام بردارند می توان امیدوار بود که با مدیریت صحیح از حوادث جانی دلخراش کارگاه های ساختمانی پیشگیری کرد.

ﺳﻪشنبه, 16 آذر 1395
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری
147
تهران
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری

نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری و شرکتی با اکیپ مجرب

دستکش کار و داربست بندی
137
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

دستکش کار و داربست بندی
137
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

داربست فلزی شهرک غرب
357
تهران
داربست فلزی شهرک غرب

نصب سریع و آسان و منصف در تمام نقاط ایران نصب انواع داربست پروژه های کوچک و بزرگ و برج ها نصب راه پله در گود و زیر بتونی و کفراژ های بزرگ عضو اتحادیه داربست فلزی با بیش از 15 سال سابقه کاری

داربست فلزی اوج
263
هرمزگان
داربست فلزی اوج

داربست فلزی اوج میناب،جاسک،چابهار تا سیستان و بلوچستان هم می توانیم خدمات دهیم.

پارت فوم آکوستیک
294
تهران
پارت فوم آکوستیک

پارت فوم مجموعه ای است که از 1385تا کنون بر روی عایق های صوتی، حرارتی ، برودتی ، فوم ها و چسب های مصرفی و صنعتی فعالیت داشته است. و از سال 1392 به صورت تخصصی در زمینه ارایه محصولات آکوستیک با کیفیت بالا وقیمت مناسب فعالیت نموده است. افتخار ما این است که بسیاری از محصولات پارت فوم در زمینه آکوستیک برای اولین بار در ایران تولید شده است و توانسته ايم نیاز بازار داخلی را از محصولات خود تامین نماییم. فوم لوله داربستی - ضربه گیر لوله داربست

داربست نما پایدار
3664
تهران
داربست نما پایدار

داربست ارزان با بیمه مسئولیت

داربست فلزی علی
342
آذربایجان غربی
داربست فلزی علی

خدمات اجاره و نصب داربست ماکو

داربست ماکو
960
آذربایجان غربی
داربست ماکو

اجاره و نصب داربست فلزی در ماکو

داربست رضایی
302
گلستان
داربست رضایی

اجاره و نصب داربست در گرگان

داربست فلزی محکم بست
6940
همدان
داربست فلزی محکم بست

نصب فنی ترین داربستها - شماره ثبت 8120 کارشناس اتحادیه داربست فلزی با مدیریت سید رهبر مرادی

داربست فلزی فراز بست
3952
خراسان رضوی
داربست فلزی فراز بست

داربست فلزی فراز بست در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.نصب داربست فلزي در همه ي مناطق شهر مشهد با نازلترين قيمت و در سريعترين زمان ممكن شما مي توانيد در انواع پروژه هاي ساختماني همچون نصب داربست برج ها و ساختمان ها، زيربتن و نصب كفراژ با ما تماس گرفته و از خدمات ما بهره مند شويد.

داربست فلزی میشو سیس
6522
آذربایجان شرقی
داربست فلزی خورشیدی اراک
787
مرکزی
داربست فلزی خورشیدی اراک

داربست خورشیدی،اراک،با بیش از ۳۰ سال سابقه کار ،اولین داربست استان مرکزی

داربست فلزی سرلک
640
تهران
داربست فلزی سرلک

آدرس انبار۱؛ میدان قیام خ مولوی کوچه رضا آزادی بن بست شیرزاد آدرس انبار ۲؛ سه راه آذری خیابان سبحانی گاراژ حاجیان آدرس شرکت .کارگر جنوبی خیابان زربافیان کوچه توکلی پ ۲ با مدیریت سرلک

داربست فلزی سعيد
7707
زنجان
داربست فلزی سعيد

داربست سعيد اولين ارائه دهنده خدمات داربست در استان زنجان

داربست فلزی علیجانی
1860
گیلان
داربست فلزی علیجانی

داربست علیخانی از سال 92 فعالیت خود را در استان گیلان آغاز کرده است و تا به حال پروژه های مختلفی را با موفقیت اجرا کرده اند.

داربست فلزی هادیان
2871
اصفهان
داربست فلزی هادیان

خدمات نصب و اجاره داربست در اصفهان و شاهین شهر

فولاد جهان مهر
1408
تهران
فولاد جهان مهر

شرکت فولاد جهان مهربا هدف تهیه و تأمین مقاطع آهن و فولاد مورد نیاز صنایعنفت،گاز،پتروشیمی،فولاد، نیروگاه‌ها،شرکتها وپروژه های ساختمانی...با اتکا به لطف خداوند و همکاری نیروهای متعهد و پرسنل مجرب، از سال 1350شروع به فعالیت نموده است. این شرکت افتخار همکاری با شرکتها و نهادهای زیر را دارد: 1ـ عضویت در وندور لیست شرکتهای نفت و گاز پارس (POGC)، شرکت ملی نفت ایران(NIOC)، 2ـ همکاری با کلیه شرکتهای نفتی ، ساختمانی و شرکتهای وابسته به وزارت راه و شهرسازی

داربست فلزی محسن
2124
لرستان
داربست فلزی محسن

خدمات نصب و اجاره داربست در خرم آباد توسط اکیپ مجرب

داربست فلزی مرکزی
861
لرستان
داربست فلزی مرکزی

داربست فلزی مرکزی درخدمت همشهریان .نصب بنر تبلیغاتی،کفراژ،طاق نصرت،پروژهایی بزرگ و کوچک،چهارپایه

صنعت ساختمان و داربست
1370
تهران
صنعت ساختمان و داربست

خدمات داربست در سراسر کشور داربست های سنتی مجری مونتاژ داربست های شرکت تسکو (زود بست) چهارپایه های داربستی

داربست مهدی
6901
خراسان جنوبی
داربست مهدی

داربست و تجهیز بتن مهدی اجاره و خرید و فروش کلیه لوازم نو و دست دوم

داربست آسمان
3331
زنجان
داربست آسمان

نصب داربست فلزی، کفراژ بندی، داربست جهت اجرای تابلو، کار در ارتفاع (نماشویی، ترمیم نما)، کلیه تعمیرات جزئی و کلی داخل و خارج ساختمان، فنس کشی

 چدن ریزان پیشرو
5832
تهران
چدن ریزان پیشرو

تولید انبوه بست و اتصالات داربست فلزی

داربست فلزی پارسیان
6278
بوشهر
داربست فلزی پارسیان

تجهیزات داربست بند،شرایط پرسنل و دستورالعمل های ایمنی خاص داربست بند می باشد.که با رعایت این اصول علاوه بر برپا نمودن داربست مناسب ایمنی نیز رعایت خواهد شد.

داربست فلزی محمدرضا
882
تهران
داربست فلزی محمدرضا

داربست فلزی محمدرضا(شبانه روزی) داربست فلزی در شهرقدس با بیش از 30 سال سابقه در صنعت داربست ساختمان و کوله باری از تجربه این افتخار را دارد تا در خدمت مردم محترم در استان وشهر تهران باشد و بیشترین مشتریان خود را از طریق جمعی از مشتریان راضی و تبلیغات لفظی آنها تا به امروز به دست آورده است. خدمات این شرکت عبارتند از: - نصب داربست فلزی در ساختمان ها و برج های بلند - اجرا ونصب داربست جهت کارهای صنعتی همانند:سکوهای نفتی,اسکله,سیلو,پالایشگاه و... - اجرا ونصب داربستهای زودبست,کفراژبندی,زیربتن,داربست های نمایشگاه ها همراه باچادر,سوله,حفاظ,پیچ ورولپلاک و... - اجرا ونصب داربست در مترا ژهای بالا در استان وشهر تهران -اجرای داربست فلزی بنرهای تبلیغاتی -اجرای داربست فلزی سالن های خیمه ای -اجرای داربست فلزی طاق نصرت و ایستگاه صلواتی -ارسال اکیپ داربستی به سایر شهرهای کشور به منظور پروژه های بزرگ 09216266372/09175240703 سید جواد رضانژاد09362191788,

داربست فلزی پاکدشت
8144
تهران
داربست فلزی پاکدشت

نصب انواع مختلف داربست ساختمان هیئت. ساختمان.سوله.بنرهای.تبلیغاتی.۴پایه چرخدار و ثابت..زیربتن

منو سریع