معایب سقف کاذب کناف و دشواری ها اجرایی آن
معایب سقف کاذب کناف و دشواری ها اجرایی آن

الآن دوره ای شده که هر کی بخواد سقف کاذب بزنه، اولین گزینه باره نظرش سقف کناف است. چه بسا برای شما هم این سؤال قبل آمده باشه که سقف‌های کناف، ممکنه عیبی هم داشته باشن؟ پاسخ اینه بله که دارن! البته اگه درست اجرا نشن! که خیلی وقتها هم همین‌جوریه متأسفانه. در این مطلب می‌خواهیم درباره این گونه مشکلات و معایب سقف کناف با هم حرف بزنیم.
معایب سقف دروغین کناف
همون طور که گفتیم سقف دروغین کناف، معایبی داره که این معایب در صورتی به هستی میاد که صحیح اجرا نشده باشه؛ در واقع این دشواری ها عمدتاً عیب خدادادی خود کناف نیستن وناشی از اجرای ضعیف و نامناسب سقف کناف است. در پیوستگی به 5 لغایت از این معایب می‌پردازیم:
 
عدم مقاومت نسبت به رطوبت
سقف کناف در برابر آب ثابت نیست، البته صفحه کناف ضد آب هم داریم که در محیط های مرطوب کاربرد میشه. در چهره استفاده از این مدل کناف، مقاومت سقف در برابر بخار آب بسیار بسیار میشه.
 
عدم پایداری نسبت به ضربه
سقف کناف در مساوی ضربه ثابت نیست، ولی اگه اون رو گچ اندود کنین، خیلی مقاومتر میشه. درسته که کناف دربرابر ضربه ضعیف است، ولی اگر پس از نصب بشکنه یا حفره بشه، قابلیت ترمیم داره.
 
ترمیم هم اینطوری اتمام میشه که با نوار درزگیر محل ترک، درز و یا شکستگی رو می‌پوشونین، بعداز اون هم محل رو بتونه کاری می‌کنین.
 
پخش یکتا و خاک
همیشه اجرای سقف کناف مقدار زیادی یکتا و خاک فرآوری میکنه که به راحتی در منزلتون پخش میشه. این غبارها به نقاطی دورتر از محل اجرای پیشه هم میرسن. در نتیجه پس از اتمام کناف کاری، همه محیط رو باید تمیزکنین. این مسأله می‎‎تونه روی خرج های شما تأثیرگذار باشه.
 
اجرای کناف دربایستن به تیم‌های حرفه ای تر داره
باید اکیپ کارتان حرفه ای باشه و از ساز و برگ مترقی بهره‌گیری کنه؛ چراکه تیم آماتور کیفیت پایانی کار رو زیاد زیر میاره. اینجا مشکل حادتر از مابقی سقف های دروغین است. به بیان بهتر، در شغل کناف نسبت به خیلی از خدمات ساختمانی حساسیت اجرا بالاتره و ارزش اکیپ پیشه ای، ملموس تر میشه.
 
اهمیت کیفیت متریال کناف
کیفیت متریال کناف و بطور اخص سازه های اون، که از جنس پروفیل‌های سبکه و صفحات اون، در استقامت سقف کناف اهمیت زیادی دارن. به ذکر بهتر، اگه کیفیت متریال کناف شما مرغوب نباشه، سقف شما به بازبینی موعد شکم میده و یا ترک می‌‌خوره. این مسأله مطلوب هیچ کس نیست. سخت اصلی هم اینه که در بازار، اختلاف کیفیت زیادی در متریال کناف دیده شده.
 
حالا ما چکار میتونیم بکنیم؟
 
راهکار ساده است. تنها کاری که باید اتمام بدین اینه که جزئیات اجرایی کناف رو در قرارداد بیارین. پس از اون هم متریال خودتون رو با جزئیات اجرایی که از قبل با کناف کار توافق کردید، “کنترل” کنین. همین.
 
اولین کاری که اتمام میدین اینه که برای کارتان، مرز پیمان نامه بنویسین. همون طور که گفتیم، از پیمانکار بخواهید الی جزئیات اجرایی کناف هم پیوست این پیمان نامه کنه و بر بر پایه همون عمل کنه. لغایت زمانی که جرئیات اجرا و متریال مشخص نیست، قرارداد نبندید.
 
کنترل متریال کناف با دتایل اجرایی کار دو بخش مهم داره که هر دو لغایت باید اتمام بشه. مهار برند و مهار مشخصات فنی مصالح کار. به بیان بهتر، کنترل تنها روی برندها نیست. مهار روی مشخصات فنی متریال هم باید چهره بگیره.
 
درسته که متریال شما باید استاندارد ایران و دیگر تصدیق (رانندگی) های بین المللی رو داشته باشه، ولی این موارد کافی نیست. بسیاری از کسان نمی‌دونن که مشخصات فنی متریال کناف حتی از برند اون هم مهم‌تر است. به عنوان نمونه اگه پیمانکار از پروفیل مارکدار، اما کمی نازکتر بهره‌گیری بکنه، آیا حواستون هست؟
 
با رعایت همین یک باره و با احد دوتا کنترل کوچک، کارتون بیمه میشه.
جمع بندی معایب سقف کناف
دیدیم که اجرای سقف کاذب کناف از بقیه سقف های کاذب حساس‎تره. اما درستی اینه که در چهره گزینش سقف کناف، با هزینه خیلی اقلیت می‎تونین کاری در تراز کیفی سایر سقفهای کاذب داشته باشین و از مزایایی در سطح اون ها بهره مند بشین.
 
در بحث معایب کناف هم نگرانی خاصی وجود نداره. چراکه معایب کناف عمدتاً در اجرای کناف و حواشی پیشه است و نه در ذات سقف کناف. به بیان بهتر، معایب کناف اغلب مشکلات اجرایی سقف است لغایت عیب خود اون.
 
شما دائم نخست روی چیره دست بودن تیم کناف‌کار تمرکز کنین و سپس مابقی معایب سقف رو در نظر بگیرین؛ چراکه اولی مهم‌تره. ضربه ای که سقف کناف از اکیپ‌های آماتور می‌خوره به راستی قابل محاسبه نیست.
فوت کوزه گری برای سقف کناف
در اینجا می‎خواهیم به سه فوت کوزه گری که برای اجرای سقف کناف لازمه، اشاره کنیم. در صورت رعایت این سه نکته، میشه گفت کارتون کاملا دلخواه اجرا میشه و میتونین اجرای کار رو بیمه کنین. به بیان بهتر، شما با در عقیده اخذ نکات ذیل، به راحتی‎ می‌تونین از بروز هر گونه ناهماهنگی و یا مشکل در اجرای سقف کنافتان بازدارندگی ‎کنین و از مزایای این سقف، بویژه قیمت مناسب اون مستفیض بشین. اگه این سه نکته را به دقت سپریدن بدین، حتی از دشواری ها بعد از کار هم تا بی گمان زیادی، ایمن خواهید شد! این مشکلات شامل ویرانی سقف در درازا موعد و مشکلات مالی با پیمانکار می‌باشد.
 
الف) دقت روی گزینش اکیپ کناف‌کار: گفتیم که در شغل کناف با هر پیمانکاری کار نکنین؛ چراکه در بازار دیده شده که کیفیت و دقت یک کناف‌کار گستره خیلی زیادی داره. به بیان بهتر در کار کناف تنها تعقیب اکیپ‌های حرفه ای بگردین.
 
ب) دریافت بروشور مشخصات فنی: پیمانکاری رو برگزیدن کنین که بتونه بروشور مشخصات فنی کناف رو همون ابتدا، در پسندیدن شما پیمان بده. دریافت این بروشور دو حسن گزیده تر داره:
 
1- میزان چیرگی پیمانکار و از اون مهمتر کلاس کاری‌اش رو می‎سنجین. ضمناً اطلاعات فنی خودتون هم زیاد میشه.
 
2- ایشان متریال مصرفی خودش رو همون ابتدا و قبل از امضای قرارداد، ثابت و مشخص  می‎کنه. این پیشه برای شما فوق العاده اعتمادزاست.
 
ج) مشکلی به نام ناخنی داشتن کار: گفتیم که در بازار، پیشه کردن با اکیپهای غیر حرفه ای کناف‌، دردسر ساز شده. میخوایم براتون یک نمونه عملی بزنیم لغایت مطلب رو واضح‌تر کنه. نمونه ما “کنترل ناخنی داشتن کار” است. کناف‌کارای چیره دست میگن، اگه همین گرد اوکی باشه، کل شغل کناف بیمه میشه.
 
در بازار دیده شده که اکیپ‌های غیر حرفه ای عمدتا پنل‌ها رو ناخنی نصب می‎کنن. ناخنی داشتن یعنی صفحات شغل با هم کشمکش تراز دارن. وقتی دو تا پنل کناف رو ساحل هم نصب می‌کنین، گاهی مواقع، یک پله کوچولو بوجود میاد که به اون میگن ناخنی.
 
راهکار ما اینه که حضور شما در محل پروژه پررنگ تر باشه. لااقل لغایت زمانی که روی بحث ناخنی کارتان به یک اطمینان خاطری برسین این حضور رو پیوسته بدین. اگه هم شاید به مشکلی خوردین، بی درنگ اجازه توقف شغل و تصحیح روند رو بدین. ضمناً اگه پیشه شما ناخنی‌دار شد هول نشین. تنها باید صفحه کناف رو مفتوح کنین و یا از اندود گچ کاربرد کنین. همین.
آخرش کناف خوبه یا بده؟
سقف کناف فناوری نوینی است که عیب ذاتی نداره. فقط وقتی سقفتان کناف است باید یک کمی حواستون رو جمع تر کنین. اگه شما روی گزینش پیمانکار، متریال و سایر نکاتی که آوردیم دقت عقیده داشته باشین، در شغل کناف شما مشکلی قبل نمیاد و از مزایای انبوه اون مستفیض می‌شین.
 
اما گاها دیده شده که سقف کناف، باب طبع مشتری از آب در نمیاد. درسته که سقف کناف نامناسب، خیلی اغلب از عمده خدمات ساختمانی نامناسب، برپایی مشکل می‌کنه؛ اما از اونطرف انتخاب کردن سیستم کناف به عنوان سقف، عمدتًا یک گزینش وسوسه انگیز است، چراکه کناف سریع اجرا میشه، سبک است و از کل مهمتر اینه که ارزانه.
 
پس حرف آخر ما، تکرار همین جمله باشه که باید روی انتخاب مجری کناف حساسیت گزیده تر ای به هزینه بدین. در گام دوم هم روی اینکه متریال شما چی باشه، پژوهش کنین و با مجریکار به توافق برسین. رهنمود ما اینه که در برگزیدن اکیپ کناف‌کار، پیگیری تفریق خرج ها نباشین. اگر زیرسازی شما ناچیز و یا نازک باشه، پنل‌های کناف در طول شش ماه و یا یک سال ترک میخورن و شکم میدن.
 
کناف فناوری مطلوبی است که باید اجرای مناسبی داشته باشه.
 
میتونین نظرات و سؤالات خودتون رو باما به اشتراک بذارین. کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود.
کناف

ﺳﻪشنبه, 07 خرداد 1398
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان