عایق نسوز چیست ؟
عایق نسوز چیست ؟

عایق‌های حرارتی نسوز در واقع آن دسته از موادی هستند که از جنس سرامیک و غیرفلزی می‌باشند. این عایق‌ها با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، در حرارت‌های بالا آتش نمی‌گیرند و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ می‌کنند. متخصصان این عرصه موادی با این خصوصیات را در چند دسته مختلف قرار می‌دهند. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی تعدادی از مواد با ویژگی عایق نسوز به شرح آنها بپردازیم.

عایق نسوز چیست ؟

مواد عایق نسوز شامل چه ترکیباتی هستند؟

برای ساخت این مواد معمولا از ترکیبات شیمیایی زیر استفاده می‌کنند که عبارتند از:

  1. سیلیسیم si
  2. آلومینیوم AL
  3. منیزیم Mg
  4. کلسیم ca
  5. کروم cr
  6. زیرکونیوم zr
  7. کربن

یک ماده عایق نسوز در واقع ترکیبی از عناصر بالا می‌باشد. از عناصر و عایق‌های نسوز و اکسیدهای صنعتی می‌توان به zro2، Mgo،Sio2 ، Al2o3 و... اشاره کرد. در صورتی که هر یک از این مواد را در جایگاه مناسب خود استفاده کنید، مصرف انرژی تا ۶۰ درصد کاهش می‌یابد.

جنس این عایق‌ها بر حسب نیاز می‌تواند شامل موارد ذیل باشد:

مواد عایق نسوز شامل چه ترکیباتی هستند؟

عایق سرامیک:

شکل پذیری بسیار بالایی دارد و به همین دلیل در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. از موارد استفاده این عایق می‌توان به کوره‌های فلزی اشاره کرد. همچنین، عایق سرامیک در لوله‌های صنعتی و درزگیری انواع داکت‌های پتروشیمی به عنوان عایق‌های نسوز کوره القایی و الکتریکی استفاده می‌شود.

این عایق‌ها در بازار به شکل‌های الیاف فله‌ای، پتوی سرامیکی، مدول سرامیکی و برد سرامیکی موجود هستند.

عایق سلولزی:

یکی از قدیمی‌ترین مواد اولیه برای ایجاد عایق حرارتی نسوز می‌باشد. از آنجایی که عایق سلولزی از موادی همچون کاغذ، چوب و ... ساخته می‌شود، در ساخت آن چسب‌های قوی استفاده می‌شود که در مقابل آتش مقاومت زیادی دارند. با توجه به مقاومت بالای عایق سلولزی بسیاری از افراد آن را بازیافت می‌کنند و مجددا مورد استفاده قرار می‌دهند.

عایق پشم سنگ:

این عایق نسوز صنعتی که از انتشار گازهای مضر جلوگیری به عمل می‌آورد، دارای یک ایراد جزئی است. عایق مزبور با توجه به اینکه دارای منافذ بسته است، امکان رشد ‏ قارچ و حشرات موذی را فراهم می‌آورد.

علیرغم این معایب عایق پشم سنگ دارای مزایایی نیز می‌باشد که عبارتند از: قابل بازیافت بودن، امکان آسیب کمتر هنگام لمس آن. این نوع عایق که از جمله عایق‌های حرارتی دمای بالا به شمار می رود، در ایران به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از موارد استفاده عایق پشم سنگ می‌توان صنایع مختلفی از قبیل صنایع پالایشگاهی، صنایع نیروگاهی، ساختمان و تاسیسات، گلخانه‌های هیدروپونیک ( بستر کشت بدون خاک) و صنایع غذایی را نام برد. این عایق با توجه به نوع پشم سنگی که در ساختار خود دارد، دارای قدرت تحمل حرارت متفاوتی است.

از عایق مزبور می‌توان در مواردی از جمله افزایش بازدهی کوره‌ها، بالا بردن ایمنی پتروشیمی و کاهش هزینه‌های پتروشیمی استفاده کرد‌. این عایق در صنایع پتروشیمی دارای اهمیت بالایی است و می تواند با جلوگیری از هدر رفتن برق و گاز در کاهش هزینه‌های آنها نقش بسزایی ایفا کند.

عایق پشم شیشه یا فایبرگلاس:

دارای مصارف صنعتی و خانگی است و در ایران بسیار پرکاربرد می‌باشد. این عایق حرارتی بیشتر برای جلوگیری از پوسیدگی و انتقال حرارت استفاده می‌شود. به همین جهت به عنوان پوششی برای منبع‌های فلزی کاربرد دارد.

عایق پشم شیشه در برابر آتش مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد. این عایق با وجود اینکه عمر زیادی ندارد، میزان استفاده از آن روز به روز در حال افزایش است. از عایق مزبور جهت ساخت سیلوهای سیمان و مخازن نگهداری مواد نیز استفاده می‌شود.

در واقع، موادی نظیر فویل‌های آلومینومی، بافت سیاه شیشه‌ای و الیاف پارچه‌ای شیشه‌ای از این دست هستند که در بازار به وفور یافت می‌شوند.

بردهای نسوز سرامیک:

اکثر مشاغلی که نیاز به عایق حرارتی بسیار بالا ( ۱۲۶۰ درجه) دارند، می‌توانند از بردهای نسوز سرامیک استفاده کنند. این محصول به صورت ورقه‌های تخته‌ای در بازار به فروش می‌رسد. این نوع عایق در برابر خوردگی حاصل از گازهای داغ و شوک‌های حرارتی مقاومت بسیار بالایی دارد.

کاغذ نسوز سرامیکی

در ضخامت بین یک تا ۵ میلیمتر تولید می‌شود و نسبت به بردهای سرامیک قادر به تحمل حرارت بالایی (۱۲۶۰ تا ۱۴۳۰) می‌باشد. از خصوصیات بارز آن می‌توان به انعطاف پذیری و شکل پذیری اشاره کرد و نسبت به مواد آزبست از قیمت مناسبی برخوردار است.

این نوع عایق مقاومت خوبی در برابر شوک‌های الکتریکی دارد. همچنین، عایق خوبی در برابر صوت و الکتریک بوده، دارای ضریب انتقال کم نیز می باشد و در برابر پارگی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.

آیا استفاده از اصطلاح نسوز برای عایق‌ها درست است؟

زمانی که از واژه نسوز برای عایق‌ها استفاده می‌کنیم چنین تصور می‌شود که این مواد نمی‌تواند آتش بگیرد، ذوب شود و تحت تاثیر آتش قرار بگیرد. با این وجود، با معرفی یکی از اولین مواد طبیعی مقاوم در برابر آتش موضوع را برایتان شرح می‌دهیم. در واقع، پشم از جمله مواد طبیعی مقاوم در برابر آتش است. همانطور که می‌دانید این ماده می‌تواند آتش بگیرد اما آتش را در خود نگه نمی‌دارد اما در عوض به سرعت از میان می‌رود و به خاکستر تبدیل می‌شود.

 بنابراین، بیشتر عایق‌ها مقاوم در برابر آتش هستند. البته، شایان ذکر است که با توجه به خصوصیات عایق مصرفی می‌توانیم از اصطلاح نسوز نیز استفاده کنیم.

برای مثال، بردهای سرامیکی کاملا در برابر آتش مقاوم هستند. بنابراین، ایرادی ندارد که آنها را عایق سرامیکی نسوز بنامیم.

تمامی عایق‌ها در واقع کامپوزیت‌های پیشرفته‌ای هستند که از فیلر مشخص و رزین‌های مختلف تحت فشار و دمای بالا تولید می‌گردند. این مواد به دلیل همین ساختاری که دارند، به عنوان مواد عایق شناخته می‌شوند. خانواده کامپوزیت‌ها به دلایل گوناگون به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله این دلایل می‌توان به کیفیت بالا، قیمت مناسب، سازگاری با طبیعت و... اشاره کرد.

نتیجه گیری

عایق‌های نسوز یا مقاوم در برابر آتش از جمله موادی هستند که می‌توانند دارای مصارف صنعتی و خانگی باشند. این مواد با توجه به خصوصیات که دارند، از گسترش آتش جلوگیری به عمل می‌آورند. همچنین، با استفاده از آنها می‌توان تا حد زیادی از مصرف انرژی‌های مختلف از قبیل برق و گاز صرفه جویی کرد. به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم که حتما از مواد عایق نسوز استفاده کنید.

منبع :

فروشگاه ترمو

پنجشنبه, 23 دی 1400
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری
147
تهران
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری

نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری و شرکتی با اکیپ مجرب

دستکش کار و داربست بندی
137
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

دستکش کار و داربست بندی
137
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

داربست فلزی شهرک غرب
357
تهران
داربست فلزی شهرک غرب

نصب سریع و آسان و منصف در تمام نقاط ایران نصب انواع داربست پروژه های کوچک و بزرگ و برج ها نصب راه پله در گود و زیر بتونی و کفراژ های بزرگ عضو اتحادیه داربست فلزی با بیش از 15 سال سابقه کاری

داربست فلزی اوج
263
هرمزگان
داربست فلزی اوج

داربست فلزی اوج میناب،جاسک،چابهار تا سیستان و بلوچستان هم می توانیم خدمات دهیم.

پارت فوم آکوستیک
294
تهران
پارت فوم آکوستیک

پارت فوم مجموعه ای است که از 1385تا کنون بر روی عایق های صوتی، حرارتی ، برودتی ، فوم ها و چسب های مصرفی و صنعتی فعالیت داشته است. و از سال 1392 به صورت تخصصی در زمینه ارایه محصولات آکوستیک با کیفیت بالا وقیمت مناسب فعالیت نموده است. افتخار ما این است که بسیاری از محصولات پارت فوم در زمینه آکوستیک برای اولین بار در ایران تولید شده است و توانسته ايم نیاز بازار داخلی را از محصولات خود تامین نماییم. فوم لوله داربستی - ضربه گیر لوله داربست

داربست نما پایدار
3664
تهران
داربست نما پایدار

داربست ارزان با بیمه مسئولیت

داربست فلزی علی
342
آذربایجان غربی
داربست فلزی علی

خدمات اجاره و نصب داربست ماکو

داربست ماکو
961
آذربایجان غربی
داربست ماکو

اجاره و نصب داربست فلزی در ماکو

داربست رضایی
302
گلستان
داربست رضایی

اجاره و نصب داربست در گرگان

داربست فلزی محکم بست
6940
همدان
داربست فلزی محکم بست

نصب فنی ترین داربستها - شماره ثبت 8120 کارشناس اتحادیه داربست فلزی با مدیریت سید رهبر مرادی

داربست فلزی فراز بست
3952
خراسان رضوی
داربست فلزی فراز بست

داربست فلزی فراز بست در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.نصب داربست فلزي در همه ي مناطق شهر مشهد با نازلترين قيمت و در سريعترين زمان ممكن شما مي توانيد در انواع پروژه هاي ساختماني همچون نصب داربست برج ها و ساختمان ها، زيربتن و نصب كفراژ با ما تماس گرفته و از خدمات ما بهره مند شويد.

داربست فلزی میشو سیس
6522
آذربایجان شرقی
داربست فلزی خورشیدی اراک
787
مرکزی
داربست فلزی خورشیدی اراک

داربست خورشیدی،اراک،با بیش از ۳۰ سال سابقه کار ،اولین داربست استان مرکزی

داربست فلزی سرلک
640
تهران
داربست فلزی سرلک

آدرس انبار۱؛ میدان قیام خ مولوی کوچه رضا آزادی بن بست شیرزاد آدرس انبار ۲؛ سه راه آذری خیابان سبحانی گاراژ حاجیان آدرس شرکت .کارگر جنوبی خیابان زربافیان کوچه توکلی پ ۲ با مدیریت سرلک

داربست فلزی سعيد
7707
زنجان
داربست فلزی سعيد

داربست سعيد اولين ارائه دهنده خدمات داربست در استان زنجان

داربست فلزی علیجانی
1860
گیلان
داربست فلزی علیجانی

داربست علیخانی از سال 92 فعالیت خود را در استان گیلان آغاز کرده است و تا به حال پروژه های مختلفی را با موفقیت اجرا کرده اند.

داربست فلزی هادیان
2871
اصفهان
داربست فلزی هادیان

خدمات نصب و اجاره داربست در اصفهان و شاهین شهر

فولاد جهان مهر
1408
تهران
فولاد جهان مهر

شرکت فولاد جهان مهربا هدف تهیه و تأمین مقاطع آهن و فولاد مورد نیاز صنایعنفت،گاز،پتروشیمی،فولاد، نیروگاه‌ها،شرکتها وپروژه های ساختمانی...با اتکا به لطف خداوند و همکاری نیروهای متعهد و پرسنل مجرب، از سال 1350شروع به فعالیت نموده است. این شرکت افتخار همکاری با شرکتها و نهادهای زیر را دارد: 1ـ عضویت در وندور لیست شرکتهای نفت و گاز پارس (POGC)، شرکت ملی نفت ایران(NIOC)، 2ـ همکاری با کلیه شرکتهای نفتی ، ساختمانی و شرکتهای وابسته به وزارت راه و شهرسازی

داربست فلزی محسن
2124
لرستان
داربست فلزی محسن

خدمات نصب و اجاره داربست در خرم آباد توسط اکیپ مجرب

داربست فلزی مرکزی
861
لرستان
داربست فلزی مرکزی

داربست فلزی مرکزی درخدمت همشهریان .نصب بنر تبلیغاتی،کفراژ،طاق نصرت،پروژهایی بزرگ و کوچک،چهارپایه

صنعت ساختمان و داربست
1370
تهران
صنعت ساختمان و داربست

خدمات داربست در سراسر کشور داربست های سنتی مجری مونتاژ داربست های شرکت تسکو (زود بست) چهارپایه های داربستی

داربست مهدی
6901
خراسان جنوبی
داربست مهدی

داربست و تجهیز بتن مهدی اجاره و خرید و فروش کلیه لوازم نو و دست دوم

داربست آسمان
3331
زنجان
داربست آسمان

نصب داربست فلزی، کفراژ بندی، داربست جهت اجرای تابلو، کار در ارتفاع (نماشویی، ترمیم نما)، کلیه تعمیرات جزئی و کلی داخل و خارج ساختمان، فنس کشی

 چدن ریزان پیشرو
5832
تهران
چدن ریزان پیشرو

تولید انبوه بست و اتصالات داربست فلزی

داربست فلزی پارسیان
6278
بوشهر
داربست فلزی پارسیان

تجهیزات داربست بند،شرایط پرسنل و دستورالعمل های ایمنی خاص داربست بند می باشد.که با رعایت این اصول علاوه بر برپا نمودن داربست مناسب ایمنی نیز رعایت خواهد شد.

داربست فلزی محمدرضا
882
تهران
داربست فلزی محمدرضا

داربست فلزی محمدرضا(شبانه روزی) داربست فلزی در شهرقدس با بیش از 30 سال سابقه در صنعت داربست ساختمان و کوله باری از تجربه این افتخار را دارد تا در خدمت مردم محترم در استان وشهر تهران باشد و بیشترین مشتریان خود را از طریق جمعی از مشتریان راضی و تبلیغات لفظی آنها تا به امروز به دست آورده است. خدمات این شرکت عبارتند از: - نصب داربست فلزی در ساختمان ها و برج های بلند - اجرا ونصب داربست جهت کارهای صنعتی همانند:سکوهای نفتی,اسکله,سیلو,پالایشگاه و... - اجرا ونصب داربستهای زودبست,کفراژبندی,زیربتن,داربست های نمایشگاه ها همراه باچادر,سوله,حفاظ,پیچ ورولپلاک و... - اجرا ونصب داربست در مترا ژهای بالا در استان وشهر تهران -اجرای داربست فلزی بنرهای تبلیغاتی -اجرای داربست فلزی سالن های خیمه ای -اجرای داربست فلزی طاق نصرت و ایستگاه صلواتی -ارسال اکیپ داربستی به سایر شهرهای کشور به منظور پروژه های بزرگ 09216266372/09175240703 سید جواد رضانژاد09362191788,

داربست فلزی پاکدشت
8144
تهران
داربست فلزی پاکدشت

نصب انواع مختلف داربست ساختمان هیئت. ساختمان.سوله.بنرهای.تبلیغاتی.۴پایه چرخدار و ثابت..زیربتن

منو سریع