بررسی 5 مدل داربست ساختمان - ایمن ترین و ارزان ترین کدامند؟
بررسی 5 مدل داربست ساختمان - ایمن ترین و ارزان ترین کدامند؟

داربست‌ها نقش مهمی در بالارفتن سازه‌های بلند و بزرگ دارند. بدون داربست‌ها حتی اهرام مصر هم ساخته نمی‌شدند. البته در آن زمان‌ها، خبری از انواع داربست در جنس‌ها و مدل‌های مختلف نبود. داربست‌های مصریان و به‌طور کلی گذشتگان، از الوار تهیه می‌شد. این روزها به مدد وجود تولیدکننده‌ها و تامین‌کننده‌های درجه‌یک، داربست‌های مختلفی در بازار است اما ایمن‌ترین و ارزان‌ترین‌ها کدام‌اند؟ برایتان خواهیم گفت؛ با ما همراه باشید.

داربست فلزی چیست؟

داربست فلزی سازه‌ای است از جنس فلز که بنا به طولش می‌تواند برای ساخت‌وساز بناهایی با ارتفاع بلند یا کوتاه استفاده شود. در واقع، انواع داربست به دو دسته کلی داربست فلزی کوتاه و بلند تقسیم می‌شوند. داربست‌های فلزی از آن ابزارها و مصالحی هستند که دنیای ساخت‌وساز را ایمن‌تر کرده‌اند. داربست‌ها از حوالی سال‌های دهه ۱۹۵۰ میلادی روی کار آمدند.

مواد به کاررفته در داربست‌ها معمولا فولاد یا آلومینیوم است. اینجاست که برای پروژه‌های ساخت نیاز به شناخت مجموعه‌های بزرگ و قدرتمندی مانند آیرومارت پیش می‌آید. آیرومارت (پیشرو صنعت نفت آسیا) در حوزه تامین و بازرگانی مقاطع فولادی مختلف و فلزات گوناگون از خوش‌نام‌های بازار است.

انتخاب فلزات مقاوم و بادوام بخش مهمی از فراهم‌کردن داربست‌ها برای ساختمان‌سازی است. اما انواع داربست فلزی را می‌شناسید؟ هریک چه ویژگی‌هایی دارند و کدام‌ موارد در دسته بهترین‌ها و البته مقرون‌به‌صرفه‌ترین‌ها قرار می‌گیرند؟

داربست فلزی چیست؟

انواع داربست فلزی را می‌شناسید؟

داربست‌های فلزی دارای انواعی هستند:

  • چکشی‌-ستاره‌ای؛
  • مثلثی؛
  • معلق؛
  • پایه‌دار؛
  • چکشی-کاسه‌ای.

داربست چکشی-ستاره‌ای

داربست‌های چکشی-ستاره‌ای پایه‌های قائم و مهارهایی به شکل افقی دارند. پایه‌های این نوع از داربست در اندازه‌های مختلف تولید می‌شود. چه اندازه‌هایی؟ ۱.۵متری، ۲.۵ متری، ۳متری و یک‌متری.

نصب و سرهم‌کردن این نوع از داربست سخت نیست. برای این کار، باید مهارهای افقی بر پایه‌های داربست با ضربات چکش نصب شوند. پایه‌های داربست هم با مغزی و پین به یکدیگر وصل می‌شوند.

متریال مصرفی داربست چکشی-ستاره‌ای چیست؟ ‌لوله‌های داربستی از جنس فولاد هستند و علاوه بر اندازه طولی متفاوت که پیش‌تر عنوان شد، ضخامت‌های مختلفی هم دارند. قطعات به کاررفته در این داربست‌ها معمولا سبک هستند و به‌سادگی قابل‌حمل‌اند.

باز و بسته‌کردن داربست چکشی-ستاره‌ای بسیار ساده است و همین می‌تواند دلیلی باشد که هزینه ساختشان از انواع داربست کمتر تمام شود. در واقع، حتی افرادی که در زمینه معماری و ساخت‌وساز تخصص ندارند هم می‌توانند این داربست‌ها را نصب کنند.

از نظر ایمنی هم داربست‌های چکشی‌-ستاره‌ای وضعیت مطلوبی دارند. البته ایمنی داربست‌ها تاحد زیادی در گروی جنس و مصالح به‌کاررفته در آنها هم هست. در نتیجه، اگر فولاد و آلیاژهای به‌کاررفته در داربست چکشی-ستاره‌ای هم باکیفیت باشد، این نوع از داربست‌ می‌تواند ایمنی بالایی داشته باشد.

قیمت داربست چکشی-ستاره‌ای هم وابسته به نوسانات بازار فروش و خرید فلزات است. اندازه و تعداد داربست‌ها در هر پروژه هم در قیمتشان اثرگذار است. مراجعه به مرجع معتبری مانند وبسایت آیرومارت می‌تواند راهی برای برآوردکردن قیمت‌ها باشد.

داربست مثلثی

داربست مثلثی هم از انواع داربست است که در آن فریم‌های مثلثی به کار می‌رود. فریم‌های فلزی به صورت نر و ماده به هم متصل می‌شوند. عرض فریم‌های این نوع از داربست معمولا حدود ۱۲۰ سانتی‌متر است و در سه نوع مختلف ۰.۵ و ۰.۷۵ و ۱ متری تولید می‌شوند.

اتصال داربست‌های مثلثی هم ساده است و نیازی به تخصص و مهارت خاصی ندارد. برای اتصال این داربست‌ها نیازی به آچار وجود ندارد و اتصالات به‌سادگی به هم پیوند می‌خورند. همین موضوع می‌تواند در کمتر تمام‌شدن هزینه این داربست‌ها در پروژه‌ها نقش مهمی داشته باشد. اساس ساخت داربست‌های مثلثی لوله‌ها هستند و ورق‌هایی فلزی که این لوله‌ها را می‌سازند.

قیمت داربست‌های مثلثی هم بنا به اینکه دست‌اول هستند یا دست‌دوم و البته براساس آلیاژها و کیفیت مصالحشان می‌تواند متغیر باشد. برای آگاهی از قیمت این نوع از انواع داربست هم باید به مراجعِ معتبرِ استعلام قیمت مراجعه کنید.

این را هم در نظر داشته باشید که قیمت ورق‌هایی که لوله‌های داربست با آنها تولید می‌شود و کیفیت لوله‌هایی که با ورق‌های آهنی درست شده‌اند هم در قیمت‌گذاری داربست مثلثی اثرگذارند. جنس قطعات داربست هم در تعیین هزینه‌ها نقش مهمی دارند.

ایمنی این دستگاه‌ها تا حدود زیادی در گروی کیفیت مواد و مصالح به کاررفته در آنهاست. اما به‌طور کلی، اگر نصب و کیفیت تولید داربست مطلوب باشد، خطر قابل‌توجهی از سوی آنها به پروژه‌های ساخت‌وساز تحمیل نمی‌شود. اگر استحکام لوله‌های فلزی سازنده داربست‌های مثلثی زیاد نباشد، بروز خطر دور از ذهن نیست.

داربست معلق

داربست‌های معلق با انواع دیگر داربست شباهت زیادی ندارند. این داربست‌ها روی پایه‌هایی محکم نمی‌شوند. در واقع، زنجیرهایی فلزی آنها را به صورت معلق در فضا نگه می‌دارند. برای پایین و بالابردن داربست‌های معلق نیاز به کمک‌‌گرفتن از ماشین‌ها وجود دارد.

هزینه داربست‌های معلق نسبت به گزینه‌های دیگر کمتر است ولی برای نصب و راه‌اندازی‌شان حتما باید از نیروهای ماهر و متخصص استفاده شود. این داربست‌ها دارای محدودیت‌هایی از نقطه‌نظر بارگذاری هم هستند. پس تجمع بارها و وسایل اضافی در داربست باید کنار گذاشته شود.

داربست‌های معلق باید با دقت و مهارت زیادی نصب شوند. اگر اتصالات این داربست‌ها به‌درستی صورت نگیرد، خطرات زیادی در مسیر پروژه‌ها پیش خواهد آمد. از آنجا که امکان سقوط افراد از این داربست‌ها زیاد است، نیاز به استفاده از سیستم‌های ایمنی معتبر در پروژه‌ها وجود دارد.

داربست پایه‌دار

داربست‌های پایه‌دار در پروژه‌های ساختی به کار می‌روند که نیاز به سرهم‌کردن فوری داربست وجود دارد. پایه‌های داربست‌های پایه‌دار ثابت هستند و برای بالا‌وپایین‌رفتن از آنها نیاز به نردبان است.

داربست‌های پایه‌دار فلزی هم از لوله‌هایی از جنس فولاد تولید می‌شوند و ارتفاع بلندی ندارند. اما ضخامت‌های مختلفی برای لوله‌های فولادی‌شان در نظر گرفته می‌شود.

قیمت این داربست‌ها هم تابع نوسانات بازار فلزات است. بنا به اینکه اندازه و نوع ساخت این داربست‌ها چیست و البته براساس قیمت‌های بازار فلزات، هزینه داربست‌های پایه‌دار هم می‌تواند متغیر باشد.

این سازه‌ها معمولا بلند نیستند و بیشتر از سه‌طبقه ساخته نمی‌شوند. چون اگر تعداد طبقاتشان زیاد باشد، ایمنی‌شان به خطر می‌افتد و می‌توانند ریسک‌های زیادی را به پروژه‌ها اضافه کنند.

 در صورت عادی، اگر کیفیت مواد و مصالح این سازه‌ها خوب و شکل نصب و اتصالشان هم تابع استانداردهای ایمنی باشد، مشکلی به وجود نخواهند آورد و خطری در پی نخواهند داشت.

داربست چکشی-کاسه‌ای

داربست چکشی-کاسه‌ای از پرکاربردترین انواع داربست است. این داربست دارای پایه‌های افقی بسیار مستحکم است و برای نصب هم باید سر جک‌های قابل‌ رگلاژ در بخش بالایی و پایه جک قابل رگلاژ هم در پایه قرار بگیرد. بعد هم مهارهای افقی بر پایه‌های داربست قرار می‌گیرند.

نصب و اتصال این داربست‌ها هم ساده است و تخصص نمی‌خواهد. لوله‌های این داربست هم از جنس فلز است و با فولاد یا ورق‌های گالوانیزه درست می‌شود.

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، برای آگاهی از قیمت بهترین و ارزان‌ترین داربست‌ها از جمله داربست چکشی-کاسه‌ای می‌توانید اقدام به استعلام‌گرفتن از مراجع معتبری مانند وبسایت آیرومارت کنید.

 این مرجع شما را در جریان نوسانات بازارهای خریدوفروش فلزات قرار می‌دهد. باید بدانید که قیمت لوله داربستی بنا به ضخامت و طولش متنوع و متفاوت است.  ایمنی این داربست‌ها هم مطلوب است و اگر استانداردها در تولید و نصبشان رعایت شود، مشکلی در پی نخواهند داشت.

بهترین و ارزان‌ترین داربست چیست؟

در نهایت می‌خواهیم مقایسه‌ای میان انواع داربست‌ها برایتان داشته باشیم. واقعیت این است که تعیین بهترین و ارزان ترین داربست اصولا امکان‌پذیر نیست چون هریک دارای ویژگی‌هایی مخصوص به خود هستند که بنا به پروژه ساخت‌وساز می‌توانند مفید باشند. پس نگاهی اجمالی به هر یک از انواع داربست خواهیم داشت:

  • داربست‌های چکشی‌-ستاره‌ای سریع و ساده نصب می‌شوند و نیاز به متخصص برای اتصال و سرهم‌کردن ندارند. قطعات این داربست‌ها سبک است و جابه‌جایی و انتقالشان کار سختی نیست. دقت کنید که این نوع از انواع داربست نیاز به مهاربندی در ارتفاعات زیاد دارند.
  • داربست‌های مثلثی باربری زیاد و آسان دارند و سرعت نصبشان هم بسیار بالاست. اگر استحکام لوله‌های فلزی این نوع از داربست‌ها زیاد نباشد، امکان ایجاد خطر بالا می‌رود و ایمنی کار پایین می‌آید.
  • داربست‌های معلق انعطاف‌پذیری بالایی دارند و امکان استفاده از آنها در ارتفاع‌های مختلف وجود دارد. داربست‌های معلق  هم سریع و ساده در پروژه‌های ساخت‌وساز نصب می‌شوند و قیمتشان مقرون‌به‌صرفه است. این را هم بدانید که ایمنی این نوع از انواع داربست کمی متزلزل‌تر از سایر انواع است.
  • داربست‌های چکشی-کاسه‌ای در پلان و ارتفاع می‌توانند توسعه پیدا کنند و محدودیتی متوجه‌شان نیست. البته در ارتفاع‌های زیاد نیاز به مهاربندی دارند. سرعت و سهولت بازوبسته‌شدن آنها هم زیاد است.
  • داربست‌های پایه‌دار بسیار منعطف‌اند و هزینه تأمین لوله‌های آنها چندان بالا نیست. در واقع، می‌توان گفت که داربست‌های مقرون‌به‌صرفه‌‌ای هستند.

در آخر

داربست‌ها ابزارهای مهمی در پروژه‌های ساخت‌وساز به شمار می‌روند. این داربست‌ها بنا به نوع مصالح و ابعاد و اندازه‌شان می‌توانند قیمت‌های مختلفی داشته باشند. اما مراجعه به مرجعی مانند آیرومات ایده خوبی برای استعلام‌گرفتن قیمت‌هاست. این مجموعه معتبر و خوش‌سابقه در زمینه تامین و بازرگانی انواع مقاطع فولادی و فلزات هم فعال است و آشنایی با آن به تمامی ذی‌نفعان و دست‌اندرکاران صنعت ساخت و ساز توصیه می‌شود. برای کسب اطلاعات بشتر و خرید انواع لوله داربست، با شماره تلفن 02145306 تماس بگیرید و یا به آدرس مجموعه به نشانی www.iromart.com مراجعه کنید.

چهارشنبه, 08 دی 1400
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان

خدمات دهندگات داربست

پیشنهاد داربستان
نمایش همه
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری
147
تهران
نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری

نصب و اجرای داربست و کفراژ در اسرع وقت و پذیرفتن کارهای متری و شرکتی با اکیپ مجرب

دستکش کار و داربست بندی
137
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

دستکش کار و داربست بندی
137
تهران
دستکش کار و داربست بندی

تولید کننده انواع دستکشهای کار ۰۹۱۲۲۳۶۱۴۹۸

داربست فلزی شهرک غرب
357
تهران
داربست فلزی شهرک غرب

نصب سریع و آسان و منصف در تمام نقاط ایران نصب انواع داربست پروژه های کوچک و بزرگ و برج ها نصب راه پله در گود و زیر بتونی و کفراژ های بزرگ عضو اتحادیه داربست فلزی با بیش از 15 سال سابقه کاری

داربست فلزی اوج
263
هرمزگان
داربست فلزی اوج

داربست فلزی اوج میناب،جاسک،چابهار تا سیستان و بلوچستان هم می توانیم خدمات دهیم.

پارت فوم آکوستیک
294
تهران
پارت فوم آکوستیک

پارت فوم مجموعه ای است که از 1385تا کنون بر روی عایق های صوتی، حرارتی ، برودتی ، فوم ها و چسب های مصرفی و صنعتی فعالیت داشته است. و از سال 1392 به صورت تخصصی در زمینه ارایه محصولات آکوستیک با کیفیت بالا وقیمت مناسب فعالیت نموده است. افتخار ما این است که بسیاری از محصولات پارت فوم در زمینه آکوستیک برای اولین بار در ایران تولید شده است و توانسته ايم نیاز بازار داخلی را از محصولات خود تامین نماییم. فوم لوله داربستی - ضربه گیر لوله داربست

داربست نما پایدار
3664
تهران
داربست نما پایدار

داربست ارزان با بیمه مسئولیت

داربست فلزی علی
342
آذربایجان غربی
داربست فلزی علی

خدمات اجاره و نصب داربست ماکو

داربست ماکو
960
آذربایجان غربی
داربست ماکو

اجاره و نصب داربست فلزی در ماکو

داربست رضایی
302
گلستان
داربست رضایی

اجاره و نصب داربست در گرگان

داربست فلزی محکم بست
6940
همدان
داربست فلزی محکم بست

نصب فنی ترین داربستها - شماره ثبت 8120 کارشناس اتحادیه داربست فلزی با مدیریت سید رهبر مرادی

داربست فلزی فراز بست
3952
خراسان رضوی
داربست فلزی فراز بست

داربست فلزی فراز بست در مشهد آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.نصب داربست فلزي در همه ي مناطق شهر مشهد با نازلترين قيمت و در سريعترين زمان ممكن شما مي توانيد در انواع پروژه هاي ساختماني همچون نصب داربست برج ها و ساختمان ها، زيربتن و نصب كفراژ با ما تماس گرفته و از خدمات ما بهره مند شويد.

داربست فلزی میشو سیس
6522
آذربایجان شرقی
داربست فلزی خورشیدی اراک
787
مرکزی
داربست فلزی خورشیدی اراک

داربست خورشیدی،اراک،با بیش از ۳۰ سال سابقه کار ،اولین داربست استان مرکزی

داربست فلزی سرلک
640
تهران
داربست فلزی سرلک

آدرس انبار۱؛ میدان قیام خ مولوی کوچه رضا آزادی بن بست شیرزاد آدرس انبار ۲؛ سه راه آذری خیابان سبحانی گاراژ حاجیان آدرس شرکت .کارگر جنوبی خیابان زربافیان کوچه توکلی پ ۲ با مدیریت سرلک

داربست فلزی سعيد
7707
زنجان
داربست فلزی سعيد

داربست سعيد اولين ارائه دهنده خدمات داربست در استان زنجان

داربست فلزی علیجانی
1860
گیلان
داربست فلزی علیجانی

داربست علیخانی از سال 92 فعالیت خود را در استان گیلان آغاز کرده است و تا به حال پروژه های مختلفی را با موفقیت اجرا کرده اند.

داربست فلزی هادیان
2871
اصفهان
داربست فلزی هادیان

خدمات نصب و اجاره داربست در اصفهان و شاهین شهر

فولاد جهان مهر
1408
تهران
فولاد جهان مهر

شرکت فولاد جهان مهربا هدف تهیه و تأمین مقاطع آهن و فولاد مورد نیاز صنایعنفت،گاز،پتروشیمی،فولاد، نیروگاه‌ها،شرکتها وپروژه های ساختمانی...با اتکا به لطف خداوند و همکاری نیروهای متعهد و پرسنل مجرب، از سال 1350شروع به فعالیت نموده است. این شرکت افتخار همکاری با شرکتها و نهادهای زیر را دارد: 1ـ عضویت در وندور لیست شرکتهای نفت و گاز پارس (POGC)، شرکت ملی نفت ایران(NIOC)، 2ـ همکاری با کلیه شرکتهای نفتی ، ساختمانی و شرکتهای وابسته به وزارت راه و شهرسازی

داربست فلزی محسن
2124
لرستان
داربست فلزی محسن

خدمات نصب و اجاره داربست در خرم آباد توسط اکیپ مجرب

داربست فلزی مرکزی
861
لرستان
داربست فلزی مرکزی

داربست فلزی مرکزی درخدمت همشهریان .نصب بنر تبلیغاتی،کفراژ،طاق نصرت،پروژهایی بزرگ و کوچک،چهارپایه

صنعت ساختمان و داربست
1370
تهران
صنعت ساختمان و داربست

خدمات داربست در سراسر کشور داربست های سنتی مجری مونتاژ داربست های شرکت تسکو (زود بست) چهارپایه های داربستی

داربست مهدی
6901
خراسان جنوبی
داربست مهدی

داربست و تجهیز بتن مهدی اجاره و خرید و فروش کلیه لوازم نو و دست دوم

داربست آسمان
3331
زنجان
داربست آسمان

نصب داربست فلزی، کفراژ بندی، داربست جهت اجرای تابلو، کار در ارتفاع (نماشویی، ترمیم نما)، کلیه تعمیرات جزئی و کلی داخل و خارج ساختمان، فنس کشی

 چدن ریزان پیشرو
5832
تهران
چدن ریزان پیشرو

تولید انبوه بست و اتصالات داربست فلزی

داربست فلزی پارسیان
6278
بوشهر
داربست فلزی پارسیان

تجهیزات داربست بند،شرایط پرسنل و دستورالعمل های ایمنی خاص داربست بند می باشد.که با رعایت این اصول علاوه بر برپا نمودن داربست مناسب ایمنی نیز رعایت خواهد شد.

داربست فلزی محمدرضا
882
تهران
داربست فلزی محمدرضا

داربست فلزی محمدرضا(شبانه روزی) داربست فلزی در شهرقدس با بیش از 30 سال سابقه در صنعت داربست ساختمان و کوله باری از تجربه این افتخار را دارد تا در خدمت مردم محترم در استان وشهر تهران باشد و بیشترین مشتریان خود را از طریق جمعی از مشتریان راضی و تبلیغات لفظی آنها تا به امروز به دست آورده است. خدمات این شرکت عبارتند از: - نصب داربست فلزی در ساختمان ها و برج های بلند - اجرا ونصب داربست جهت کارهای صنعتی همانند:سکوهای نفتی,اسکله,سیلو,پالایشگاه و... - اجرا ونصب داربستهای زودبست,کفراژبندی,زیربتن,داربست های نمایشگاه ها همراه باچادر,سوله,حفاظ,پیچ ورولپلاک و... - اجرا ونصب داربست در مترا ژهای بالا در استان وشهر تهران -اجرای داربست فلزی بنرهای تبلیغاتی -اجرای داربست فلزی سالن های خیمه ای -اجرای داربست فلزی طاق نصرت و ایستگاه صلواتی -ارسال اکیپ داربستی به سایر شهرهای کشور به منظور پروژه های بزرگ 09216266372/09175240703 سید جواد رضانژاد09362191788,

داربست فلزی پاکدشت
8143
تهران
داربست فلزی پاکدشت

نصب انواع مختلف داربست ساختمان هیئت. ساختمان.سوله.بنرهای.تبلیغاتی.۴پایه چرخدار و ثابت..زیربتن

منو سریع