فلاشینگ چیست؟
فلاشینگ چیست؟

 
فلاشینگ

فلاشینگ چیست؟ انواع فلاشینگ

در قسمت بام به جهت جلوگیری از نفوذ آب و تحمل حرکت های انبساطی و بطور کلی جهت پوشاندن درز انقطاع ساختمان ابزاری می باشد به نام فلاشینگ. روی دیوارهای سطح خارجی ساختمان (جان پناه – دیوار حیاط – جلو پنجره ها) برای محافظت در برابر برف و باران پوششی فلزی  میباشد.در واقع در قسمت درزها و به عنوان درپوش درز برای جلوگیری از نفوذ آب از آن استفاده می شود.
 

فلاشینگ نما

 
جهت آب بندی نمای ساختمان و پنهان نمودن سازه شیروانی اغلب به کار می رود. این ابزار از انواع مختلفی از ورق های روغنی، سیاه، گالوانیزه و گالوانیزه رنگی در ضخامت های دلخواه قابل تولید است که با توجه به اهداف طراح، طرح و پروفیل فلاشینگ و وظیفه و عملکرد آن تولید میشود.
 
فلاشینگ معمولا با ورق روغنی با ضخامت ۱ میل و ۲ میل اجرا میشود که در بعضی مواقع از ورقهای دارای ضخامت کمتر  و یا سایر انواع ورق ها مانند ورق گالوانیزه و ورق رنگی نیز برای اجرا فلاشینگ استفاده میشود. این ابزار بر استحکام و افزایش طول عمر ساختمان اثر دارد و به زیباتر شدن ساختمان کمک میکند .
 
استفاده از فلاشینگ در سقف های شیروانی معمولاً به گونه ای است که این ابزار بر روی آخرین پروفیل سازه شیروانی جوش ( یا پرچ) شده و در زیر ورق های شیروانی قرار می گیرد.
اصولا نمای شیروانی روی آخرین پروفیل جوش می شود و ورق های شیروانی بر روی آن قرار می گیرد. نوع خرپا و سازه و ارتفاع مفیدی که از نمای شیروانی انتظار می رود و البته با توجه به نوع نما میتوان از سایزها و طرح های متنوع استفاده نمود زیرا نمای شیروانی در طرح های متنوعی قابل تولید و عرضه می باشد.
 

مزایای فلاشینگ نما

 
۱-پنهان نمودن خرپای شيروانی
۲-جلوگيری از نیروی باد که ممکن است باعث کنده شدن ورق های شيروانی شود.
۳-ايجاد نمايی زيبا در زير سقف های شيروانی
۴-آب بندی مناسب سقف شيروانی
 
 
 

 اجرای فلاشینگ ( دوربند )

 
برای اجرای آن بهتر است از ورق گالوانیزه ۰/۵ میلیمتر که به شکل U خم شده به ارتفاع ۱۲/۵ سانتی متر استفاده کرد :
 
۱- هنگام اجرای ورق ابتدا لبه پایین آن به زیر ورق قرار گرفته و توسط میخکوب به روی تیر آهن فیکس می گردد .
۲- سپس به وسیله تسمه های مهار(از جنس ورق گالوانیزه به عرض ۳ سانتی متر و طول حدوداً ۱۰ سانتی متر ) پیچ خودکار بر روی لبه فوقانی آن و کنگره فوقانی ورق عرشه فولادی فیکس می گردند.
 
۳- در محل گوشه های آن باید ورق فلاشینگ روی هم اورلب شده و به وسیله پیچ خودکار کاملاً به هم دوخته تا مهار گردد.
به این ترتیب در حین عملیات بتن ریزی ورق فلاشینگ در جای خود محکم ایستاده و شکم دادن و اعوجاج ورق رخ نمی دهد و در نهایت لبه بسیار صاف و یکدستی دور تا دور محیط سقف ایجاد میگردد که این کار برای عملیات بعدی ساختمان از قبیل دیوار چینی های محیطی و همچنین نما کاری بسیار مهم است .
 

فلاشینگ سقف عرشه فولادی

 
یک ریسمان در قسمت خارجی بین دو ستون کشیده که این خط تعیین شده توسط ریسمان حد و مرز اجراء و نصب فلاشینگ می باشد.
 
بعد از اجرای فلاشینگ باید میلگردهای حرارتی را اجراء کرد چنانچه میلگردها مش آماده باشند باید آنها را در سطح سقف توزیع کنیم باید توجه داشت:
 
که مش ها حتما به اندازه یک چشمه هم پوشانی داشته و چنانچه از میلگرد استفاده شود باید میلگردها با فاصله های تعیین شده بافته شود. در نقاط انقطاع میلگردها بایست ۳۰ سانتیمتر  هم پوشانی داشته باشند و در این مرحله سقف آماده بتن ریزی شود.
 

انواع فلاشینگ از لحاظ مصرف

 
مورد استفاده پنجره
 
مورد استفاده پشت بام
 
مورد استفاده طرحدار
 
زاویه دار
 
مورد استفاده تاج
 
مورد استفاده زیرتاج
 
رایزر
 
نمای شیروانی شامل سه پله ، سینه کفتری ، هلال داخل ، سینه کفتری هلال بیرون ، نمای سفارشی
 
 

انواع فلاشینگ از لحاظ نما

هلالی

 
هلالی ، سینه داخلی یا معروف به سینه کفتری ، این فلاشینگ از چشم نوازترین وسیله های پوشش دادن شیروانی است که به دلیل شباهت به گچ بری و شکل هلالی و زیبای آن برای استفاده در سقف شیروانی طرف داران زیادی دارد . با توجه به سازه و خرپا شیروانی ، اندازه و سایز های متنوع و دلخواهی برای فلاشینگ هلالی می توان تعیین کرد که همانطور که قبلا گفته شد براین اساس از آن انواع ورق روغنی و گالوانیزه با ضخامت های مختلف را در فلاشینگ هلالی می توان در نظر گرفت.
 
مشخصات فنی فلاشینگ هلالی
 
از مشخصات فنی فلاشینگ هلالی می توان به ابعاد زیر اشاره کرد :
 
عرض گسترده ورق : ۲۵ ، ۳۳ ، ۴۱ ، ۵۰ ، ۶۲٫۵ ، ۲۰۰ ، ۲۵۰ ؛ ارتفاع مفید به ترتیب : ۱۷ ، ۲۳ ، ۲۸ ، ۳۸ ، ۵۳ ، ۱۳۰ ، ۱۵۰ ؛ عرض از سینه به ترتیب : ۱۱ ، ۱۵، ۲۱ ، ۲۵ ، ۲۸ ،۳۵ ، ۴۵ ؛ شعاع انحنا به ترتیب :۸،۱۰ ،۱۶ ، ۱۸ ، ۲۵ ، ۴۰ ، ۵۵ ؛ وزن برای هر متر طول به ترتیب : ۲ ، ۲٫۶ ، ۳٫۳ ، ۴ ، ۵ ، ۱۶ ، ۲۵ کیلوگرم
 
پله دار ( پله پله )
 
نمای پله ، یکی از کهن ترین طرح های موجود است که ساده بودن نما و پروفیل امکان پوشش شیروانی را با استفاده از این فلاشینگ نما با ابعاد و سایزهای مختلف دلبخواه می دهد که در طرح های دیگر این انعطاف پذیری وجود ندارد . این فلاشینگ نما به شکل دو یا سه پله و یا بیشتر با ضخامت و ابعاد دلبخواه قابل تولید است که می تواند از ورق گالوانیزه رنگی نیز بوجود آید.
 
نمای آئینه ( نوع رومی)
 
فلاشینگ آئینه ای ، عموماً برای پوشش سقفهای شیروانی به کار گرفته می شود که در ابعاد و ضخامت های مختلفی و نیز با ورق گالوانیزه رنگی نیز قابل عرضه می باشد. نوعی فلاشینگ کلاسیک است.
 
فلاشینگ ساندویچ پانل
 
فلاشینگ ساندویچ پانل برای آب بندی و زیبا کردن ساختمان ها به کار می رود برای پوشش دادن سقف های شیروانی شکل و پشت بامها است ؛ این ابزار جهت آبندی نمای یک سازه و مخفی نمودن آن در یک ساختمان به کار می رود ، این پوشش برای زاویه های خاص در ساختمان و زیبا نمودن آن به کار می ورد و هم جنس ساندویچ پانل ها تولید می شود برای زاویه های راس خط ( خط الراس ) با گام ساندویچ پانل ( به طور مثال ساندویچ پانل سقفی) تولید می شود.
 
یکی از کاربردهای فلاشینگ ها در بخش های درز می باشد و از آنها به عنوان درپوش نیز می توان استفاده کرد ، آن ها برای لبه پنجره ها هم استفاده می شود، این پوشش در ابعاد و طرح های مختلف به متدهای خم کاری ، جوشکاری ، برش کاری ساخته می شود و روی سطح های رو باز ساختمانها نصب می شوند .
 
کاربرد و نحوه استفاده فلاشینگ ساندویچ پانل
 
قطعات جانبی برای نصب ساندویچ پانل ها را فلاشینگ ساندویچ پانل می گویند. برای نصب ساندویچ پانل ها از فلاشینگ استفاده می شود که نیازمند پروفیلهای مختلف از جنس ورق ساندویچ پانل است ، از ساندویچ پانل ها برای مخفی کردن خرپای شیروانی و ایجاد زیبایی در سازه ها مخصوصا شیروانی و آب بندی آن استفاده می شود که انواع مختلفی را شامل می شود انواع مختلف فلاشینگ ساندویچ پانل در بخش های دیگر به اختصار شرح داده خواهد شد که می تواند فلاشینگ پنجره ، پشت بام ، طرح دار ، زاویه دار ، تاج ، زیر تاج ، رایزر و … باشد.
 
مزایای استفاده از فلاشینگ ساندویچ پانل
 
از مزیت های استفاده از ساندویچ پانل ها می توان به موارد ذیل اشاره داشت :
 
مخفی کردن خرپا در شیروانی
عدم امکان پیچش باد که ممکن است باعث کندن ورقهای شیروانی شود
بوجود آوردن زیبایی در سقف شیروانی
آببندی سقف شیروانی
استفاده از آن ها در قطعات پیش ساخته ساختمان ها
استفاده از انواع فلاشینگ نما (نمای شیروانی) ، قرنیز ، دیوار و پنجره ( اسامی دیگر فلاشینگ نما سقف شیروانی ابرویی ، قابی و پیشانی است) 
 
فلاشینگ

چهارشنبه, 02 بهمن 1398
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان