درب‌های ضدحریق چه ویژگی‌ها و چقدر هزینه دارند؟
درب‌های ضدحریق چه ویژگی‌ها و چقدر هزینه دارند؟

درب ضد سرقت

درب‌های ضد حریق علاوه بر طبقات آپارتمان‌ها، درب ورودی موتورخانه ها، اتاق‌های سرور، انبارهای کالا، فروشگاه‌ها، کارخانه‌ها، سالن‌های تولید، داخل کشتی و نیروگاه‌ها با همان هدف جلوگیری از نفوذ حریق کاربرد دارد. این درب، در انواع تک لنگه، دولنگه، شیشه خور و بدون شیشه تولید می‌شود. داخل آن دولایه پشم سنگ مقاوم در برابر حرارت قرارگرفته و دور آن نیز با نوار لاستیکی نسوز پوشانده شده است که این باعث می‌شود دود به طبقات دیگر نفوذ نکند.

احمد ربیعی، واردکننده انواع درب‌های ضد حریق، در مورد ساختار کلی این درب‌ها به اقتصادنیوز گفت: درب‌های ضد حریق، چهارچوبی فولادی دارند و مرکب از دولایه ورق فولادی با پهنای 1.25 میلی‌متر هستند.آهن به‌کار رفته در آنها نرم است، به این معنا که در آن 12 درصد کربن وجود دارد، بنابراین انعطاف‌پذیر است و به علت دمای ذوب بالا، مقاومت خوبی در برابر آتش داشته و حرارتی برابر با 110 درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. امکان جوشکاری و ریخته‌گری با این درب وجود ندارد.

وی در این مورد ادامه داد: درب‌های ضد حریق باید در زمان اضطراری به‌راحتی بازشوند، به همین علت روی آنها دستگیره‌های ضد حریق که بیشتر با نام آنتی پنیک یا پنیک بار شناخته‌شده‌اند، نصب می‌شود. این دستگیره‌ها اهرم بلندی دارند که با فشار دست به‌راحتی باز می‌شوند، جک‌های هیدرولیکی یا همان آرامبندهای در هم باعث بسته شدن درب پس از خروج افراد می‌شود و در نتیجه آتش به طبقه مذکور نفوذ نمی‌کند، البته گاهی برای کاهش هزینه‌ها آرامبند را روی درب نصب نمی‌کنند که این مساله کارایی درب را پایین می‌آورد.

این فعال ساختمانی در ادامه عنوان کرد: درب‌های ضد حریق در ابعاد 210 در 105 سانتیمتر و همچنین 210 در 110 سانتیمتر، به‌صورت پیش‌ساخته تولید می‌شوند. در صورت تمایل برای سفارش کار در اندازه‌های دیگر می‌توان درب موردنظر خود را به شرکت سازنده سفارش داد. شرکت‌های تولیدکننده زمانی برابر 15 روز را برای ساخت درب موردنظر شما اعلام کرده‌اند.

ربیعی در مورد نرخ متوسط قیمت انواع درب ضد حریق یادآور شد: درب ضد حریق را به همراه دستگیره آنتی‌پنیک و آرام‌بند می‌توان با قیمت یک میلیون و 150 هزار تومان خریداری و برای نصب آن از نصاب درب‌های معمولی کمک گرفت. دستگیره‌های آنتیپنیک به‌طور استاندارد از سمت فضای داخلی ساختمان به درب نصب می‌شوند و در موارد خاص که نیاز به نصب دستگیره اضافی در پشت درب وجود دارد، دستگیره ها از پشت‌هم قابلیت نصب دارد. قیمت این دستگیره در بازار 185 هزار تومان است.

به گزارش اقتصادنیوز، به دلایل امنیتی درب پله فرار یا درب خروج اضطراری نباید از سمت مخالف باز شود، دستگیره های ضد حریق تاچ (لمسی) قابلیت قفل شدن از سمت بیرونی ساختمان را هم دارند، یعنی در یک‌طرف یک دستگیره ضد حریق تاچ وجود دارد و در طرف دیگر هم یک دستگیره اهرمی که قابلیت قفل شدن دارد و این امکان را فراهم می‌کند، هرکسی نتواند وارد فضای داخلی ساختمان شود.

دستگیره تاچ در سه مارک در بازار موجود است که به‌طور متوسط با سه قیمت 200 هزار تومان، 400 هزار تومان و 850 هزار تومان عرضه می‌شود، هزینه نصب این دستگاه روی درب نیز 25 هزار تومان است.

قیمت درب و ملزومات درب ضد حریق

کالا

قیمت (هزار تومان)

درب ضد حریق به همراه دستگیره آنتی پنیک و آرام‌بند

1.150 تا 1.500

دستگیره آنتی پنیک

100 تا 180

دستگیره تاچ

200 تا 850

هزینه نصب هر عدد درب ضد حریق

25 تا 35

منبع : اقتصادنیوز

چهارشنبه, 08 آذر 1396
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان