سقف کناف چیست ؟
سقف کناف چیست ؟

 

از جمله این موارد می طاقت به سیستم های ساخت و ساز خشک اشاره کرد که به کارگیری آن ها در صنعت ساختمان سازی به صورت فراگیر در اروپا و در ایران در حال توسعه است. صفحات روکش دار گچی یکی از مصالح اصلی باره کاربرد در ساخت و ساز خشک هستند.
 
کناف نوعی صفحه روکش دار گچی (Dry Wall) است که بدست شرکت کناف تولید می شود. کناف بیش از 8۰ سنه است که در صنایع ساختمانی تکاپو دارد. این کمپانی بدست برادران کناف (کارل و آنفوس کناف) در سال ۱۹۳۲ بنیان گزاری شد. در حال حاضر شرکت کناف یگانه از شرکت های بین المللی در صنایع ساختمان می باشد.
 
سقف ها و دیوارهای جداکننده (تیغه) کناف سازه های فلزی یکپارچه گالوانیزه هستند که صفحات روکش دار گچی و سیمانی بر روی آنها پیچ می شوند. درز بین صفحات با بتونه درزگیری پر شده و سطوح صاف به وجود آمده رنگ آمیزی می شوند.
 
در ادامه مزایای استفاده از دیوارهای جداکننده درونی کناف توضیح عدل می شود :
 
این گونه حصار در سنجش با دیوارهای سنتی حدود ده الی پانزده مساوی سخیف تر است. لذا با کاهش بار مرده ساختمان، کارایی نیروی زمین لرزه بر ساختمان کمتر می شود. در صورت ویرانی ساختمان، به علت سبکی سیستم کناف، خطر جانی برای ساکنان به مقدار قابل ملاحظه ای کمتر خواهد بود.
 
علاوه بر سبکی پانل کناف، روش پیوندیدن نرمش پذیر پانل ها به پروفیل ها هم به گونه ای است که باعث کاهش نیروی زلزله می شود. 
 
سبکی مصالح کناف مایه حمل آسان آن بدست کارگران و برآیند اینکه افزایش سرعت اجرای پروژه می شود. در مسافت های حمل طولانی به انگیزه دارا بودن بسته بندی مناسب، آسیبی به مصالح وارد نمی شود. کم حجم بودن مصالح کناف نسبت به مصالح سنتی نیز سبب کاهش هزینه های حمل می شود.
 
مزیت دیگر سیستم کناف دسترسی راحت به تاسیسات مکانیکی و الکتریکی است. در صورت ترکیدن لوله های تاسیسات و… به راحتی می تاب تقدیر آسیب دیده را تشخیص داده و تعمیر کرد. در صورت آفت دید دیوارهای کناف در نشانه ضربه نیز، تقدیر گزند دیده به راحتی تعویض و تعمیر می شود. این دو ویژگی مایه افزایش عمر سودمند ساختمان می شوند.
 
در چهره نیاز به تغییر کاربری، با استفاده از سیستم کناف به راحتی می طاقت این پیشه سپریدن داد. در بازسازی ساختمان های کهنه نیز می تاب از روش کناف بهره گرفت. در مناطقی که دربایستن به ساخت و ساز سریع باشد همانند مناطق زلزله زده، سیستم کناف دارای نخستینگی می باشد.
 
دیوارهای کناف پس از نصب، رنگ آمیزی می شوند و در این مرحله نیازی به ملات گچ و خاک نمی باشد. این موضوع نیز مایه صرفه جویی و بالا رفتن سرعت اجرای پروژه ها می شود. برای به دست آوردن سطحی کاملا یکنواخت، محل درزها با کمک نوار درزگیر بتونه می شود. نوار درزگیر مایه مسطح شدن محل درز و ممانعت از ایجاد ترک در بارو می شود. سطح پیچ ها هم که کمی پایین تر از سطح پانل ها هستند، با بتونه پوشانده می شود و سطح صافی در محل پیچ ها ایجاد می شود. پس از اجرای دیوار، یک لایه ماستیک روی آن اجرا می شود که موجب بوجود آمدن سطحی یکنواخت برای رنگ آمیزی و تفریق جذب رنگ می شود. در پایان با استفاده از بارو کناف به راحتی سطحی کاملا صاف با دقت بالا و حاضر برای رنگ آمیزی به دست می آید.
 
با استفاده از دیوارهای کناف می تاب مقاومت در برابر عبور صدا را افزایش داده و با استفاده از عایق های پشم سنگ و پلی استایرن می طاقت دیوارها را در مساوی گرما به راحتی عایق کرد. عایق ها در بین دو پانل گچی قرار می گیرند .
 
از سیستم پانل های گچی کناف بدون سازه نیز استفاده می شود. در این حالت، پانل های گچی با استفاده از چسب پرلفیکس به عنوان پوشش روی دیوارهای سنتی نصب می شوند. بدین ترتیب فضایی خالی در پشت آن برای عایق کاری و عبور تاسیسات ایجاد می شود.
 
از سایر مزایای سیستم کناف اجرای فرم های دکوراتیو و منحنی و افزایش سطح ذیل بنای ساختمان با پروا به کاهش ضخامت دیوارهای کناف نسبت به مصالح سنتی می باشد.
 
کناف بنابر عملکرد دیوارها، پانل های متفاوتی متناسب با شرایط موجود ارائه می دهد. در شرایط عمومی از پانل های گچی ساده یا Regular board) RG)  کاربرد می شود. برای فضا های مرطوب مانند آشپزخانه و سرویس ها از پانل های ثابت در برابر نم  (Moisture Resistant board)  استفاده می شود. این صفحات قابل استفاده در محیط‌ هایی با رطوبت کمتر از 90% می باشد. در محل هایی که احتیاج به محافظت در برابر حریق دارند، پانل هایی (Fire Resistant board) که حائز الیاف شیشه می باشند پیشنهاد می گردد که تا 3 ساعت در مساوی اثیر سوزی مقاومت می کنند. پانل هایی (Fire & Moisture resistant board) هم که در مساوی رطوبت و آتش تغییر ناپذیر هستند، برای فضا هایی همانند چاه های تاسیساتی کاربرد می شوند. در سیستم کناف، برای دیوارهای خارجی یا دیوارهایی که در تماس همیشه با آب هستند از صفحات مسلح سیمانی (آکواپنل) کاربرد می شود.
 
اجزای فلزی : پروفیل های کناف با شکل دادن به ورق های فولادی گالوانیزه به طریق سرد تولید می شوند. اجزای اصلی آن دربرگیرنده مدرس (سازه قائم) و رانر (سازه افقی) می باشد. در محل هایی که تاسیسات و لوله کشی ها وزن خود را به مدرس ها انتقال می دهند، سازه ای تحت عنوان حامی جهت تقویت کاربرد می شود. 
 
پیچ ها ، سازه درز انقطاع ، نوار درزگیر و ماستیک و… از سایر اجزای دیوار کناف می باشد.

منبع : ساختمون دات کام

چهارشنبه, 07 شهریور 1397
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان