صنعت داربست از مشکلات تولید تا ایمنی و آموزش
صنعت داربست از مشکلات تولید تا ایمنی و آموزش

صنعت داربست در ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است خصوصاً در بخش ساخت و ساز که برای کارفرمایان اهمیت بسیاری دارد اما چه چالش هایی پیش روی این صنعت پر اهمیت است ؟ در ادامه به بررسی این چالش ها خواهیم پرداخت .

تولیدکنندگان این صنعت را اغلب تولیدکنندگان لوله و ملزومات داربست که شامل بست و پیچ و مهره است تشکیل می دهند که این شرکتها نیز برای ایجاد فضایی بهتر در تلاش بوده اند تا محصولات جدیدی را روانه بازار کنند . مثلاً بست هایی که ماندگاری طولانی حتی تا 15 سال در آب دارد و بیشتر در مصارف نفت و گاز و پتروشیمی ها کاربرد دارد.

دراین بین تولیدکنندگانی نیز وجود دارند که داربست های جدید و ایمن را طراحی کرده اند و به دلیل مشکلاتی که در این صنعت وجود دارد نتواسته اند به تولید انبوه محصولات خود برسند.

صنعت داربست در ایران نسبت به جهان رشد بسیار ضعیفی داشته است به همین سبب این صنعت نتواسته در خیلی از حوزه ها پیشرفت کند. مثلاً در حوزه ایمنی اقدام درستی صورت نگرفته و در خیلی از مواقع فقط استاندارد ها از کشورهای دیگر ترجمه می شود و از نحوه اجرای درست این استاندارد ها خبری نیست ! با وجود اینکه کشور کارشناسان ایمنی بسیاری دارد اما هنوز شاهد حوادث ناگواری در این صنعت هستیم که بخش زیادی از آن مربوط به عدم آگاهی کارگران از خطرات است. خیلی از این افراد فقط برای گذراندن وقت خود و یا صرفاً گرفتن مدرک تحصیلی وارد رشته ایمنی می شوند  ، متاسفانه حوادث بیشمار شغل داربست بندی سبب شده است تا جوانان بسیار کمی علاقه به آن نشان دهند و کسانی که از با تجربه های این شغل به شمار می روند نیز به دلیل حوادث از بین می روند و روز به روز کمبود نیروی متخصص در این صنعت پر رونق دیده می شود.

وقتی استاندارد های این صنعت جدید است ولی داربست های سنتی که شاید از عمر آنها 50 سال می گذرد چطور می توان آنها را باهم منطبق کرد ؟ مثلاً کمربند در داربست های سنتی در برخی مواقع بسیار دست و پا گیر است و منجر به سقوط می شود در حالی که استاندارد هایی که وجود دارد مربوط به داربست های جدید است و این داربست ها طبق استانداردهای جهانی طراحی و تولید شده است که در ایران هنوز جایگاهی ندارد و هیچ قانونی برای استفاده از آن وضع نشده است .

اگر دولت و بخش خصوصی به صنعت اهمیت ندهند در سالهای آینده شاهد مشکلات بیشتری خواهیم بود و این صنعت پر رونق که نقش مهمی در اشتغال کارگران و اقتصاد کشور دارد رفته رفته از بین خواهد رفت .

منبع : داربستان

شنبه, 24 اردیبهشت 1401
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان