تقویت تولید داخلی در سایه حمایت از کارگران
تقویت تولید داخلی در سایه حمایت از کارگران

تقویت تولید داخلی در سایه حمایت از کارگران

از کارکردن در معادنی که گاه ریزش می کند و یا بر پرتو انتشار گاز از لایه های زمین مرگ افراد را رقم می زند، کناره آتش داغ کوره ها ایستادن درگرمای تابستان و کارکردن بر بلندای ساختمان تنها بر روی میله هایی به اسم داربست در سوز و سرمای زمستان ؛شرایط کاری است که کارگران ساعت های زیادی را باید در چنین جاهایی متحمل شوند الی لقمه نان حلالی برای خویش و خانواده شان آماده کنند.
برخی از این کارگران با هستی شغل کردن در چنین شرایط دشواری ؛ برخی مواقع چندین ماه نیز حقوقی اخذ نمی کنند که حیات را بیش از قبل برای آنها و خانواده های شان با دشوار روبرو می کند ولی دلسرد نمی شوند و برای تداوم جنبش چرخ های تولید و ممانعت از آفت رسیدن به اقتصاد مملکت آلام را برخود صاف کرده و در سالی که از جانب مقام معظم رهبری به عنوان سال پشتیبانی از فرآوری ملی مزین شده بیش از پیش برای ساخت و فرآوری محصولاتی با کیفیت تر کوشش دارند.
دبیر اجرایی منزل کارگر گیلان بزرگترین مشکل کارگران را امنیت شغلی دانست و بیان کرد:سازمان تامین اجتماعی متعلق به کارگران است ولی در قانون انجمن شورای اسلامی برپایی یک حساب جدید برای واریز سهم شفا تامین اجتماعی به گنجینه دولت در قالب «نه بیست و هفتم حق بیمه» بدون پروا به وضع جامعه کارگری تصویب شده است.
حسن ایزدی افزود: کارگران 30سال حق بیمه پرداخت می کنند به امید آنکه روزی بتوانند از خدمات پسندیده درمان برخوردار باشند اما با تخصیص منابع شفا صندوق تامین اجتماعی به گنجینه دولت برای اجرای بیمه سلامت جامعه کارگری کشور مبتلا یاس و دلسردی شده اند.
وی تصریح کرد: ما نسبت به واریز شدن سهم بهبود اجتماعی به گنجینه دولت اعتراض داریم و امیدواریم نمایندگان مجلس پیگیر لغو این قانون شوند.
وی در ضمن به وضعیت حقوقی بازنشستگان جامعه کارگری اشاره و بیان کرد: این با همسان سازی،حقوق حداقلی که اعلام کردند، همخوانی ندارد.
ایزدی خواستار یکسان سازی حقوق بازنشستگان جامعه کارگری شد و گفت: 40 هزار نفر از بازنشستگان کارگر استان برگه سهام عدالت ندارند.
** اجلاس های سه جانبه کارگر، کارفرما و مسئولان در رفع دشواری ها جامعه کارگری کارساز است
رئیس کانون شوراهای اسلامی کار ایالت گیلان نیز گفت:تحقق سخنان مقام معظم رهبری بخش اعظمی از اقتصاد و مشکلات جامعه کارگری را حل می کند.
غلامرضا خوالگر با تاکید بر بایستگی امنیت شغلی کارگران اظهار داشت: اگر کارگران امنیت شغلی داشته و به مطالبات شان توجه شود، کوشش اکثریت خواهند داشت الی با جدیت و تمام توان در امر فرآوری کارساز باشند.
وی با ذکر اینکه بخشی از مشکلات کارگری ما کشوری و بخشی استانی است، تصریح کرد:بخش کشوری آن مربوط به فقدان امنیت شغلی و زیر بودن اجرت می شود که باید در همان سطح تصمیم گیری شود.
وی دشواری ها تقسیم استانی را نیز مربوط به قراردادها عنوان و خاطرنشان کرد: انتظار داریم که قراردادهای موقت پانزده روزه و یکماه بسته نشود؛ الی کارگران امید برای پیشه کردن را داشته باشند.
خوالگر با بیان اینکه سرشت کار پیمان دادهای 15 روزه و یکماهه همیشه است، افزود: برخی کارفرمایان برای بازدارندگی از اعتراض کارگران به دشواری ها شان و حتی عدم پرداخت دستمزد ، قراردهای موقتی با آنها منعقد می کنند.
وی با بیان اینکه ما تعامل خوبی با دسته کارفرمایان داریم، گفت:کارفرمایان نیز مشکلات و حقی دارند که حمایت مسئولان را می طلبد.
وی با اشاره به اینکه کارگر و کارفرما بدون هم معنا نمی یابند بایستی خواسته کارفرمایان نیز باره توجه قرار بگیرد.
خوالگر برای حل مشکلات کارگران و کارفرمایان خواستار نشانیدن های سه جانبه کارگران، کارفرمایان و مسئولان شد و گفت: این نشست ها می تواند در رفع دشواری ها این دو قشر کارایی بسزایی بگذارد.
وی با اشاره به تعیین حداقل حقوق یک میلیون تومان برای کارگران بازنشسته و یک میلیون و 200 هزار تومان برای کارگران شاغل ذکر کرد: حقوق نگرفتن کارگرها فقط مشکل اقتصادی برپایی نمی کند، چرا که خانواده های کارگران نیز همچون اقشار دیگر خواسته های به حقی برای داشتن یک زندگی حداقل معمولی دارند که اگر به آنها توجه نشود ،آسیب های اجتماعی را به پیگیری خواهد داشت.
وی در پیوستگی تعداد شوراهای کار ایالت را 33 شورا عنوان و بیان کرد: این شوراها مربوط به کارخانه ها است که نزدیک 30 هزار کارگر را تحت پوشش قرار می دهد.
**401 هزار و 990 نفر کارگر بیمه شده تامین اجتماعی گیلان
مدیرکل تعاون ، پیشه و رفاه اجتماعی گیلان با ذکر این که اداره پیشه و امور اجتماعی سال 90 با گردانیدن رفاه و تعاون یکی کردن شد گفت : این گردانیدن کل در حال آماده از ادارات بزرگ ایالت است از اینرو، فراخ شدن فراوانی در وظایف تکلیفی دارد.
محمود ایزددوست در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه تامین رفاه جزو وظایف این اداره همه است، افزود: بخشی از وظایف این گردانیدن کل به کارگران مربوط می شود که بر پای بست، آن به مسائل پیشه و رفاهی آنها پرداخته می شود.
وی تعداد کارگران بیمه شده تحت پوشش تامین اجتماعی فرمانروایی را 401 هزار و 990 نفر عنوان و بیان کرد: کارگرانی که تحت پوشش بیمه نیستند، جزو این احصاء پیمان نمی گیرند.
وی رسیدگی به رویدادها و حوادث برای کارگران را یکتا از وظایف این اداره همه عنوان و ذکر کرد: براساس شمردن ؛ طی سنه 95، 128 نفر از کارگران در استان مبتلا حادثه شدند که این احصاء در سنه گذشته(96) به 195 نفر افزایش یافت.
ایزد اخ ، انگیزه افزایش احصاء حوادث برای کارگران را بررسی ها و پیگیری ریزبین تر بازرسان ذکر و تصریح کرد: سازمان تامین اجتماعی با توجه به اجرای مونث 66 قانون تامین اجتماعی موظف به رسیدگی تمامی حوادث جزئی و رخداد افتاده در پیشه است .
وی اضافه کرد: بازرسان شغل برای پیگیری دلیل حادثه به محل وقوع مراجعه می کنند و اگر چنانچه دلیل بی توجهی و رعایت نکردن کارفرما به رعایت استانداردهای مربوطه باشد ، تامین اجتماعی با رای صادر شده زیان آن را از کارفرما طلب می کند.
وی با اشاره به اینکه با بررسی ها و وارسی های دقیق تر به امار و حوادث واقعی تقریبا  تر می شویم، خاطر نشان کرد:کارفرمایان برای جلوگیری از وقوع حوادث برای کارگران ؛ علاوه بر مشارکت با بازرسان پیشه و دقت به تذکرات آنان؛ امکانات اولیه را فراهم کنند تا گواه حوادث کارگری نباشیم.
ایزد اخ پخش بسته های حمایتی در دو نوبت به 150 هزار خانوار تحت پوشش کمیته یاری رسانی و بهزیستی را از اقدامات حمایتی و رفاهی این گردانیدن کل عنوان و اضافه کرد: شماری از مشمولان گرفتن سبد حمایتی، کارگر بوده اند.
وی دنبال دشواری ها بیمه کارگری و قطع شدن یارانه های تعدادی از کارگران ،امکان بهره‌گیری چهار هزار تن از کارگران از مجموعه های ورزشی در فرمانروایی را از جمله اقدامات حمایتی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ایالت عنوان کرد.
وی با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان حمایت از کالای ایرانی گفت: مصرف کالای فرآوری داخلی، بهترین گذرگاه پشتیبانی از کارگر ایرانی و تحقق اشتغال استوار است.
ایزد همنشین در ضمن هفته کارگر را فرصت مناسبی دانست لغایت به مسائل و دشواری ها محیط جامعه کار و کارگری پرداخته و تدابیر لازم برای رفع آن ها اتخاذ شود.
وی تصریح کرد: امسال نیز همچون سال های گذشته برنامه هایی به مناسبت بزرگداشت هفته کارگر در فرمانروایی تدارک دیده شد که اجلاس کارگران شوراها و تشکل های کارگری دیدار با خانواده شهدا، و نشست مشترک سه جانبه نماینده تشکل ها( کارگر، کارفرما و دولت) از آنگونه این برنامه هاست.
اول ماه می مصادف با یازدهم اردیبهشت روز کار و کارگر نامگذاری شده است.

منبع : گیلان آنلاین

چهارشنبه, 07 شهریور 1397
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان