نانو داربست
نانو داربست

به گزارش دانش نیوز ، شیوا اسپری، ایده پرداز نانو داربست های دوبعدی، سه بعدی زیستی جهت استفاده در سوختگی های عمقی و زخم های دیابتیک در گفتمان با مهر گفت: با پروا به اینکه در سوختگی های درجه دو عمقی و درجه سه و همچنین زخم های دیابتیک، علاوه بر لایه اپیدرم، لایه درم و هیپودرم از بین می رود، به اندیشه ساخت داربست هایی از جنس نانو افتادیم الی با استفاده از آن به مرحله بازسازی پوست بدن برسیم.

وی با بیان اینکه معمولا این کسان به انگیزه از دست دادن تقدیر عمیقی از بافت پوست، عدم اکسیژن رسانی مناسب و عفونت، مبتلا اجل می شوند، افزود:در این طرح از تکنولوژی های موجود در ایران و تکنولوژی مهندسی بافت مترقی بهره‌گیری شده است.

اسپری اظهار داشت: جهت برپایی بافت جدید و سه بعدی بدون بافت فیبروزی از آنالیزهای تو شیشه ای و داخل تنی حیوانی، که برای گزند های بسیار عمیق و اسکارهای شدید مفید است، استفاده شده است.

وی در خصوص مزیت های این طرح روشنگری عدل و گفت: این نانوداربست ها کاملا از مواد طبیعی و در دسترس ساخته شده که با پوست انسان سازگار است و علائم پاتوفیزیولوژیک را بدن افراد ایجاد نمی کند.

اسپری افزود: علاوه بر مقرون به صرفه بودن، روند بهبودی با استفاده از این روش نسبت به شیوه های درمان عادی زیاد سریع تر است.

وی خاطر نشان کرد: این سازه نانو داربستی در آسیب های بافتی نظیر آسیب های عمیق پوستی از آنگونه سوختگی های عمیق و زخم های دیابتیک استعمال های کثرت دارد که ما در آزمایشگاه توانستیم آن را اجرایی کنیم.

اسپری با اشاره به اینکه قابلیت انعطاف جهت استفاده در سایر دامنه ها را دارد، اظهار داشت: با کمی تغییر درساخت این نانو سازه، می توان آن را در گویه های ترمیم و زیبایی پوست، جراحی پلاستیک و یا گزند های بافتی تن انسان همانند آسیب های کبدی، کلیه ای و مثانه نیز به کاربرد.

یکشنبه, 13 تیر 1395
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان