همه چیز درباره رابیتس و مقایسه آن با کناف

همه چیز درباره رابیتس و مقایسه آن با کناف

رابیتس کاری

رابیتس بندی به اجرای سقف کاذب با متریال سازه های فلزی چون میلگرد نبشی و برگه رابیتس گفته می شود. در این عملیات نبشی ها در نقش باربر میلگردها در نقش رابیتس خور ایفای نقش می نمایند. فاصله نبشی ها از هم حد اکثر ۹۰ سانتییمتر و فاصله آویز ها از هم حداکثر یک متر همچنین فاصله میلگردهای رابیتس خور از یکدیگر کمتر از ۳۰ سانتی متر نباشد. برگه های رابیتس به وسیله سیم های مفتولی به میلگردها بسته می شود همچنین رعایت ترازبندی دقیق در این مرحله کمک زیادی در جهت  بهبود  کیفیت نهایی کار پس از گچکاری و کاهش وزن نهایی سقف مینماید.

رابیتس ورق مشبکی از جنس گالوانیزه گرم یا پلیمر می باشد که در صنعت ساختمانی برای پیوستگی سطوح دیوارها و ایجاد بستر برای نصب تاسیسات برقی و روشنایی کاربرد دارد.استفاده از رابیتس موجب می شود پیوستگی عمومی در دیوارها و سقف های کاذب کاملا حفظ شده و از هر گونه ترک خوردگی و انفصال جلوگیری شود.جنس رابیتس اگر فلزی باشد باید حتما از کشش عرضی و پرس ورق های گالوانیزه گرم تهیه شود تا در مقابل رطوبت زنگ نزند. برای ایجاد طرح های جدید و مشبک و مارپیچی بر روی سقف و نورپردازی مخفی استفاده از رابیتس به سادگی و راحتی کار می افزاید. طراحی فیزیکی رابیتس به صورتی انجام گرفته که عمده ملات ها به راحتی به آن می چسبد.

در ابتدا آویزها با در نظر گرفتن طرح در محل های مورد نظر به تیرهای فلزی سقف متصل میگردند. قابل توجه است که برای رابیتس کاری در سقف های دال بتنی و کرومیت نمی توان از آویز جوشی استفاده نمود و بایستی قبل از اجرای سقف بتنی نسبت به اجرای آویز دفنی اقدام نمود. زیرا بال پایین کرومیت و میلگردهای سقف بتنی جهت جوشکاری و تحمل بار سقف کاذب و طراحی نشده و ظرفیت این کار را ندارند

سپس توسط اجرای یک خط تراز (اجرا شده توسط تراز لیزری یا شیلنگ تراز) آویزها علامت خورده و اضافه آویزها درنقاط مورد نظر قطع میگردند، سپس نبشی های حمال به میلگردهای آویز به وسیله جوش متصل می شوند که حداقل سایز این نبشی ها ۳ سانتیمتر می باشد و هرچه فاصله نبشی ها از هم بیشتر شود، باید سایز را افزایش داد. حداکثر فاصله در سقف های ساده حدود ۶۰ سانتیمتر می باشد و استفاده از نبشی در کناره سقف (کنج ها) الزامی است. با اتصال میلگردهای فرعی با فاصله ۱۵ تا ۲۵ به نبشی های حمال توسط حداقل ۲ سانتیمتر جوش طرح شکل گرفته و سپس توری رابیتس با سیم های گالوانیزه به میلگردهای فرعی متصل می گردد.

باید توجه نمود در محل هایی که توری رابیتس به یکدیگر می رسند می بایست یک اورلب حداقل ۷ تا ۱۰ سانتیمتری در نظر گرفته شود و در محل این اورلب نیز توری به یکدیگر با سیم رابیتس بندی متصل گردد. بسته شدن توری رابیتس به میلگردهای فرعی باید به صورتی باشد که توری کاملاً صلب و در نقاط نزدیک به هم به میلگردها متصل گردد. در تمامی مراحل اجرا کنترل تراز قسمت های مختلف و سقف اصلی در تمامی نقاط سقف الزامی است. در سقف های ساده بدون طرح نیز این ترازگیری بسیار ضروری است و کنترل آن در نقاط مختلف از پراهمیت ترین کارهاست زیرا در مرحله سفید کاری و اجرای اندود دیگرکاری برای این اختلاف نمی توان انجام داد.

در هنگام اجرای اختلاف سطح در طرح های مختلف کمترین اختلاف سطح قابل اجرا ۳ سانتیمتر بوده و در بیشترین اختلاف سطح محدودیتی وجود ندارد
در اجرای نور مخفی ها می توان به دو روش اقدام نمود

نور مخفی در محل های با اختلاف سطح کم نیاز به میلگرد پیشانی ندارد لیکن این نور مخفی حتماً باید با ساخت ابزار کشویی به اجرا درآید.
نور مخفی در محل های با اختلاف سطح بیش از ۱۰ سانتیمتر را می توان با اجرای پیشانی برای نور مخفی بصورت میلگرد عمودی اجرا نمود. در اجرا می بایست دقت نمود محل هایی که به هر ترتیب ضخامت زیادی از گچ آنها را اندود مینماید حتماً توسط گچ زنده (سفت مایه) اجرا گردد تا خشک شدن گچ در مدت زمان زیاد باعث ایجاد آسیب به گچ و پفکی شدن آن نشود.

مدت زمان اجرا

برای اجرای سقف رابیتس حداقل ۴ نفر جهت مسئولیت های زیر مورد نیاز است

قابل توجه است که برای افزایش سرعت کار می توان نفرات را اضافه کرد

یک نفر جوشکار جهت اجرای زیرسازی – یک نفر کمک جوشکار جهت رساندن ابزار و مصالح به جوشکار

یک نفر رابیتس بند

یک نفر بردست رابیتس بند در اجرای سقف های ساده و بدون طرح با گچ سفید می توان گفت ۲ استاد کار ماهر با یک کارگر ماهر گچ ساز می توانند در یک روز کاری ۳۰ تا ۴۰ متر مربع را اندود نمایند. در قسمت هایی که دارای طرح می باشد، مهارت استادکاران در اجرای طرح و درک آنها از معماری و پرسپکتیو طرح و ابزار کار لازم و از همه مهم تر خود طرح و پیچیدگی آن در زمان اجرا تاثیر زیادی دارد و نمی توان زمانبندی مناسبی برای آن در نظر گرفت.

توان اجرایی کاملاً بستگی به ساده یا طرحدار بودن کار و همچنین نوع طرح دارد. در صورتی که سقف کاذب ساده باشد، یک اکیپ میتواند تا ۳۰ متر مربع در روز کار انجام دهد.

دستگاه های مورد نیاز برای اجرا

دستگاه جوش، انبر آرماتوربندی، قیچی میلگرد بری، شاقول

شرایط جوی مناسب

بهترین شرایط جوی هوای بالای ۵ درجه سانتیگراد می باشد. اندود گچ در هوای زیر ۵ درجه با تاخیر خشک شده و این امر باعث فروکش کردن گچ در سطوح می گردد، گچ پفکی شده و مقاومت فشاری خود را از دست میدهد و به راحتی تغییر شکل میدهد، که حتی توسط بتونه و رنگ نیز این ایراد مرتفع نمی گردد. گرم کردن آب در این شرایط جوی کمی موثر است. لیکن در درجات پایین تر توجیه نمی گردد که اجرای عملیات ادامه یابد.

شرایط نگهداری پس از اجرا

نیاز به نگهداری خاصی ندارد، فقط باید دقت شود که در هنگام اجرای تاسیسات عبوری از سقف به آن آسیب وارد نشود.

توالی اجرا

معمولاً پس از پایان تیغه چینی و اجرای خاک گچ می توان زیرسازی سقف کاذب را اجرا نمود. همچنین دقت شود که در محل های عبور کانال کولر آبی عملیات زیرسازی باید بعد از عملیات نصب کانال ها انجام شود و باید دقت شود که اجرای رابیتس بندی پس از اجرای کامل تاسیسات عبوری از سقف انجام شود و نیز اینکه اجرای سقف به تاسیسات اجرا شده آسیبی وارد ننماید.

هزینه‌ها

در حال حاضر اجراي سقف كاذب رابيتس تا قبل از اجراي اندود گچ توسط گروه مجري سقف كاذب براي سقف ساده هر متر مربع حدود 15هزار تومان بوده و براي سقف‌هاي طرح دار بسته به طرح قيمت‌گذاري مي‌گردد. گروه‌هايي نيز هستند كه سقف ساده و طرح دار را جمعاً بصورت متر مربع از 20 تا 30 هزارتومان نيز اجرا مي‌كنند.

دستمزد گچ سفيد سقف ساده هر متر مربع 80000 ريال و سقف طرح‌دار توافقي است ومقدار ریالی گچ مصرفی حدودا برای هر متر مربع 2000 تومان میتوان در نظر گرفت

در سقف‌هاي طرح‌دار قيمت تا متر مربع 800000 ريال نيز اجرا شده است.

توجه: منظور از متر مربع سطح كار انجام شده نمي‌باشد، بلكه منظور همان سطح سايه انداز طرح بر افق است (سطح زير بنا)

کناف بهتر است یا رابیتس ؟

شاید کمترسازنده ای باشد که در تجربیات کاری خود و در مواجهه با چالش انتخاب سقف کاذب ، با این سوال مواجه نشده باشد که " کناف بهتر است یا رابیتس ؟ "

برای نقد و بررسی دو سیستم ساختمانی باید هدف از این نقد را مشخص نماییم ;

بنا براین ، این مقایسه  از چندین نقطه نظر قابل بررسی است :

الف – مقایسه کناف و رابیتس از نظر زمان اجرا : در سیستم رابیتس کاری و گچ کاری جهت  سقف کاذب  ، کار در سه مرحله انجام میشود ( جوشکاری – بستن صفحات رابیتس – گچ کاری ) ، که  در سیستم کناف (ساخت و ساز خشک ) نیازی به جوشکاری وجود ندارد ( اتصالات سقف کاذب کناف به صورت پیچ و میخ به سقف اصلی متصل میشوند ) ، همچنین عملیات گچ کاری مستلزم صرف زمان جهت خشک شدن و همچنین خروج نخاله های  ایجاد شده مربوط به آن است. در این مقایسه مشخص میگردد که از نظر زمانی سرعت اجرای سقف کاذب کناف ،بسیار بالاتر است.

ب - مقایسه کناف و رابیتس از نظر هزینه اجرا : مقایسه این دو سیستم از نظر هزینه های اجرایی، همواره  با اختلاف نظر های زیادی میان طرفداران  هر کدام از این دو  ، همراه است ، اما با دیدی منصفانه و جامع ( درصورتی که تک تک پارامتر های مستلزم هزینه در شرایط برابر بررسی شود ) می توان گفت : هر دو نوع سقف کاذب یاد شده از لحاظ هزینه ظاهری ، نزدیک به هم می باشند ، اما اگر "زمان" را به عنوان پول در نظر بگیریم ، هزینه های مربوط به برق و جوشکاری ، حمل و نقل به دلیل حجم بیشتر مصالح مربوط به سقف رابیتس ،تخلیه نخاله های ساختمانی پس از کار و نظافت آن و ... قابل توجه و تامل می باشند. و در یک جمله میتوان گفت : هرچند هزینه های ظاهری هر دو نوع سقف کاذب در یک محدوده است ، اما هزینه های جنبی رابیتس و گچ از کناف بیشتر است .

ج – مقایسه کناف و رابیتس از نظر وزن بار مرده : از نظر مقایسه  وزن  حاصل از بار مرده سقف کاذب کناف و رابیتس ، سبکی قابل توجه کناف بدیهی خواهد بود.

د - مقایسه کناف و رابیتس از نظر ترمیم پذیری و سهولت در تغییرات : در ساختمانها پس از گذر زمان ، ممکن است لوله های تاسیساتی عبور کرده از سقف کاذب به تدریج فرسوده و در مواردی به نشت مایعات بیانجامد. همچنین مشاهده میشود ، پس از گذر 10 الی 15 سال از عمر یک واحد مسکونی تمایل به تغییرات دکوراسیون ( باز سازی ساختمان ) احساس میشود.

در این شرایط نیز برتری با کناف خواهد بود ، زیرا سقف کاذب کناف ( در مقایسه با رابیتس ) به سهولت بیشتری قابل باز و بسته کردن ، ایجاد دسترسی و ترمیم کردن  است.

ه – تعداد نفرات اجراکننده : همانطور که بیان شد کار سقف کاذب رابیتس و گچ با سه گروه ( جوشکار – رابیتس بند – گچ کار )  یا نهایتا دو گروه ( جوشکار و رابیتس بند – گچ کار ) قابل اجراست که همین فرایند در کار اجرای سقف کاذب کناف فقط با یک اکیپ دو نفره برای هر واحد قابل اجرا می باشد.

و - مقایسه کناف و رابیتس از نظر کیفیت : در این مقایسه نیز اگر منصف باشیم خواهیم گفت : اگر کار کناف توسط اکیپ ماهر انجام شود از نظر کیفیت عاری از هر گونه نقص  و مشکل خواهد بود اما اگر با رعایت استاندارد ها و ضوابط انجام نشود و در مراحل نصب از گروه باتجربه استفاده نشود ، نمیتوان توقع نتیجه مطلوب را داشت .

به طور کلی وقتی تمام تمرکز کارفرما روی پایین آوردن قیمت تمام شده باشد و تمرکز توجه از کیفیت و تجربه و مهارت های مدیریتی و اجرایی پیمانکار برداشته شود ، انتظار کیفیت ، عاقلانه نیست.

ز – مقایسه کناف و رابیتس از نظر تناسب با باز سازی ساختمان : به جرات می توان گفت در زمینه باز سازی ساختمان نیز  به دلایلی که  بیان  شد  ، کناف حرف اول را میزند ( عدم استفاده از جوشکاری و  آسیب به سرامیک و شیشه و .. ، سرعت بالا ، تعداد نفرات کم ، سرعت بسیار بالاتر  و رنگ پذیری کار بلافاصله پس از پایان )

کلمات کلیدی : رابیتس،کناف،صنعت ساختمان،رابيتس کاري بندي ارگ، اپن ،سقف ،گچبري ،کاذب پارتيشن، آرگ

آگهی ها

بالابر ساختمانی
  • ساختمان
  • 1611
  • ویژه
باطری لیفتراک
  • ساختمان
  • 1556
  • ویژه
پرده زبرا
  • داربست
  • 1602
  • ویژه

مشخصات منتشر کننده

سلام وقت بخیر خسته نباشید من استاد کار د...تهران
داربست بند از شهر میناب آماده به همکاری ...هرمزگان
نصب‌واجرای‌انواع‌داربست‌وکفراژسبک‌وسنگین...تهران
شرکت داربست فلزی سیس بست بمدیریت محمد طر...آذربایجان شرقی
اماده همکاری با کلیه شرکت های داربست دا...تهران
داربست فلزی برج سازان ...آذربایجان غربی
خرید و فروش لوله ،نصب و اجرای داربست و ز...تهران
فروش تیرچه های بتنی جهت ایستاده نمودن با...قزوین
میلگرد ۸ و ۱۰ ضایعاتی تناژ بالا خریدار...زنجان
استادکار داربست با هشت سال سابقه کار دار...تهران

تبلیغات

منوی سریع