تکنولوژی های ساخت و ساز که آینده مهندسی عمران را تغییر خواهند داد
تکنولوژی های ساخت و ساز که آینده مهندسی عمران را تغییر خواهند داد

پیشرفت تکنولوژی همیشه تاثیر بسزایی بر مشاغل گوناگون داشته است. همانطور که روند رزرو تور استانبول در طی گذر زمان تغییر کرده و راحت تر شده، انواع مشاغل مهندسی نیز از این تغییرات بهره برده اند. به کمک پیشرفت علم، مهندسان عمران موفق شده اند تا شاهکار های بی نظیری خلق کنند و معماران طراحی های شگفت انگیزی را رقم بزنند. در ادامه این مقاله به برسی تکنولوژی های ساخت و ساز که آینده مهندسی عمران را تغییر خواهند داد، می پردازیم.

تکنولوژی های ساخت و ساز که آینده مهندسی عمران را تغییر خواهند داد

استفاده از بامبو برای ساخت شهر ها

با افزایش جمعیت، میزان نیاز به مسکن نیز افزایش یافته است، از این رو احتمال می رود در آینده نزدیک با کمبود مصالح ساخت و ساز رو به رو شویم. مهندسان به عنوان جایگزینی برای بتن و فولاد، پیشنهاد کردند تا از چوب بامبو استفاده کنند؛ چراکه محکم و مقاوم بوده و نسبت به بتن و فولاد ارزان تر است.

آسانسور های چند جهته بدون کابل

یکی از مشکلات معماران در هنگام طراحی ساختمان کمبود فضا می باشد. در اثر حاضر به دلیل زندگی شهری، خانه ها کوچک تر از حد معمول طراحی می شوند؛ آسانسور یکی از چیز هایی است که فضای زیادی را در نقشه خانه اشغال می کند. حال اگر از یک آسانسور برای حرکت در جهت های مختلف و نه فقط در راستای عمودی استفاده شود، در فضای مصرفی صرفه جویی خواهد شد.

آسانسور های چند جهته بدون کابل

عایق اروژل

عایق کردن یکی از راه های صرفه جویی در انرژی است. دانشمندان موفق به ساخت عایقی به نام اروژل شده اند که 90 درصد آن از هوا تشکیل شده و در نتیجه بسیار سبک می باشد. ساختار مولکولی این عایق مقاومت خوبی دارد و به استحکام ساختمان می افزاید. جالب است بدانید که عایق بندی اروژل 4 برابر از فایبر گلاس بیشتر بوده و جایگزین مناسبی برای آن می باشد.

شهر های عمودی

همانطور که پیش تر گفته شد، با افزایش جمعیت به کمبود زمین برای ساخت مسکن و ساختمان های مورد نیاز ب می خوریم. پیش بینی می شود که جمعیت کره زمین در سال 2050 به 9.6 میلیارد نفربرسد. از این رو مهندسان به فکر ساخت شهر هایی عمودی افتاده اند. شرکت های ساختمانی تاکنون موفق به ساخت سازه های متشکل از سه بخش تجاری، اداری و مسکونی شده و می خواهند این روند را تا ساخت شهر های عمودی ادامه دهند.

بتن و آجر های هوشمند

بتن هوشمند: طبق تحقیقات به عمل آمده، تجمع آب در سطح جاده ها و خیس بودن بتن، باعث آسیب رسیدن به زیر ساخت و آسفالت می شود. دانشمندان موفق به ساخت آسفالتی شده اند که آب را جذب کرده و مانع تجمع آب در سطح خیابان می شود تا از خسارات ناشی از آن جلوگیری کند.

آجر هوشمند: تا به حال آجر های خانه سازی را دیده اید؟ شکل ظاهری آجر های هوشمند کاملا مشابه آن ها است با این تفاوت که از بتن ساخته می شوند. استفاده از این آجر ها سبب حذف درای وال ها و  رنگ کردن از پروژه های ساختمانی می شود.

ﺳﻪشنبه, 23 شهریور 1400
اشتراک گذاری :

تعداد نظرات : 0

ثبت نظر
داربستان