قالب بندی دیوارهای یک طرفه‌

سرعت قالب بندي در ساخت ساختمان‌‌، يکي از عوامل مهم و قابل تامل در ارزيابي سرعت، کيفيت و هزينه يک پروژه محسوب مي‌شود. و هر چه با مديريت و کنترل صحيح در اجراي ساير مراحل پروژه بتوان قالب بندي را نيز سريعتر و دقيقتر و ساده‌تر انجام داد، قطعاً مي‌توان سرعت اجراي پروژه را بهبود بخشيد.

قالب بندی دیوارهای یک طرفه

 

قالب بندي ديوارهاي يک طرفه‌
از آنجايي که در سيستم قالب بندي ديوار‌هاي يک‌طرفه امکان استفاده از بولت وجود ندارد لذا بايد براي مهار فشار جانبي از بولت‌هاي مدفون شده در پي و بدنه ديوار و همچنين از فريم‌هاي کانتيليور و جک‌هاي مخصوص‌ استفاده شود‌. در ايران بعلت هزينه بالاي اين روش معمولاً به همان روش سنتي‌ صورت مي‌پذيرد.

نحوه اجراي قالب بندي ديوار يک طرفه
براي مونتاژ يک ديوار يک طرفه، بعد از دوختن پانل‌هاي يک رديف به وسيله پين و گوه، به منظور در يک راستا قرار دادن پانل‌ها و ايجاد مقاومت بيشتر در مقابل فشار جانبي بتن، از لوله داربستي به عنوان پشت بند افقي استفاده مي‌شود.

‌اين لوله‌ها با گيره متوسط به پانل‌ها متصل مي‌شوند. اين گيره، لوله و دو پانل کنار هم را به طور همزمان و محکم نگه مي‌دارد و باعث مي‌شود که در اثر حمل و نقل قالب به صورت يکپارچه، اين قطعات از هم جدا نشوند. براي در يک راستا قرار دادن پانل‌ها از نظر عمودي يا شاقول کردن آن‌ها، مي‌توان از يک رديف لوله ديگر در راستاي عمود بر اين لوله‌ها نيز استفاده کرد. براي اتصال اين لوله‌ها مي‌توان از گيره دو لوله يا گيره بلند استفاده کرد. در ضمن مي‌توان به جاي لوله داربستي از قوطي، ناوداني يا تيرآهن نيز استفاده کرد که با گيره بلند قابل اتصال هستند.

با اضافه کردن تعدادي سولجر به جاي لوله‌هاي عمودي‌، مي‌توان قطعات بزرگي از قالب‌ها را مونتاژ کرده و با جرثقيل به راحتي جابجا نمود. براي اجراي سازه‌هاي سنگين و مرتفع و نيز در موارد تکراري که باز و بسته کردن پانل‌ها وقت گير است، از اين روش براي ساختن پانل يکپارچه استفاده مي‌شود. اين امر باعث افزايش سرعت قالب بندي و در نتيجه صرفه جويي در زمان، کاهش قابل توجه استهلاک پانل‌هاي کوچکتر و همچنين پايين آمدن هزينه دستمزد و نصب قالب به ويژه در ارتفاع مي‌شود.

تجهيزات مورد نياز
پانل‌ها
 پين و گوه (يا کلمپس)
لوله داربستي (يا ناوداني)
 گيره متوسط (گيره دو لوله و بلند)
سولجر
بولت عصايي
واشر کاس
مهره بولت (خروسکي)

 

منبع : عمران سافت

کلمات کلیدی : داربست،Scaffolding،قالب بندی،دیوار

آگهی ها

حفاظ روديواري
  • صنعت ساختمان
  • 37
  • ویژه
توليد كننده حفاظ شاخ گوزني
  • صنعت ساختمان
  • 46
  • ویژه

مشخصات منتشر کننده

اوستا کار.محل زندگی :پاکدشت...کرمان
به تعدادي اوستادكار ماهر جهت كار بصورت د...البرز
داربست اکبر...آذربایجان شرقی
خرید لوله داربست شش متری به تعداد بالا ...آذربایجان شرقی
بصورت درصدی و شرایط عالی...آذربایجان شرقی
انجام کلیه کارهای بزرگ کوچک نمایشگاه چها...تهران
استادکارنصب داربست بصورت دائمی باحقوق عا...همدان
سریعترین مرکز تولید و تامین انواع تخته ب...آذربایجان غربی
استادکار داربست با ۱۵ سال سابقه آقای صاب...تهران
استادکار داربست ، کار متری یا روز مردآقا...تهران

تبلیغات

منوی سریع